Jak se zbavit smoly

Dobrý den,
mohly by jste mi poradit, jak se zbavit smoly na verandě, která vytéká
hlavně pří horkém počasí z již 2 roky staré verandy? Veranda je ze
sibiřského modřínu a je natíraná Xyladecorem.

Děkuji
Nováková

Dobrý den,
pryskyřice obsažená ve dřevě vytéká na povrch hlavně v teplých měsících, jelikož vyšší teplotou dochází díky rozevření struktury dřeva ke zvýšenému tlaku uvnitř materiálu a tím vytlačování pryskyřice z jeho struktury na povrch.

Prodejce Vás měl upozornit, že konkrétně u Sibiřského modřínu je tento jev celkem běžný, ale nejen u něj a že pryskyřice může při silném slunečním záření ze dřeva vystupovat na povrch.

Jedná se o zcela přirozený jev a ochranu dřeva. Právě pryskyřice obsažená v Sibiřském modřínu je velkou ochranou dřeva, její přítomnost chrání strukturu dřeva ve smyslu odpuzování vody a i impregnace, která takto přirozeně chrání proti napadení houbami a hmyzem. Pryskyřici lze z povrchu odstranit mechanicky nebo speciálním odstraňovačem pryskyřice, stačí prozkoumat internet, je jich celkem dost.

Například OSMO Sada k odstraňování pryskyřice, pokud budete hledat, tak opravdu ty přípravky, které jsou určeny pro odstraňování pryskyřice z dřevěných povrchů, nikoliv jiných. Jde o to, abyste nesprávným odstraňovačem, nevhodnou chemií nepoškodila dřevo.

Dřevo, tedy i Sibiřský modřín je přírodní produkt, proto i výron pryskyřice na povrch je zcela přirozeným jevem, pokud se dřevo nijak neupravovalo. Existují určité úpravy, například tepelné (thermo), které zbaví dřevo pryskyřice a také vody již při výrobě palubek, prken.

Pokud byste chtěla povrch ošetřit nějakým nátěrem, který by měl za úkol zamezit výronu pryskyřice na povrch dřeva, tak následně bude docházet k praskání a odlupování nátěru, jelikož pryskyřice si cestu ven nalezne. Vlivem tepla dochází uvnitř struktury dřeva k rozpínání a k tlaku a právě proto vystupuje pryskyřice na povrch dřeva.

Je třeba se s tímto faktem smířit a počítat s tím, že se pryskyřice bude objevovat na povrchu a to hlavně v létě, kdy je tepleji a slunce dopadá na povrch dřeva a ohřívá ho. Jedním z řešeních je používat nějakou obuv, abyste si nemuseli neustále čistit pracně chodidla od pryskyřice.

Asi jsem Vám moc nepomohl, ale už alespoň víte, jak to je a proč to tak je a že je to vlastně dobře, že takto přirozeně funguje ochrana dřeva.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com