Betonová prkna jako imitace dřeva?

Betonová prkna jako imitace dřeva?

Chcete vytvořit odolný chodník na zahradě, nebo terasu s věrným vzhledem dřeva?

Můžete vytvořit celou plochu terasy z betonu a přitom bude vypadat velmi věrohodně, jako by byla realizovaná z dubových či smrkových prken.

Moderní trh nabízí beton, který velmi věrohodně imituje dřevo a přitom nabízí obrovskou trvanlivost a odolnost, která se zejména v exteriéru hodí. Beton je prověřený materiál s vysokou odolností, přitom se jedná o velmi jednoduchý a nenáročný materiál, nevyžadující žádnou speciální údržbu.

Betonová prkna, věrně imitující pravá dubová či smrková prkna na první pohled nerozeznáte od originálů. Přitom se jedná o velmi kvalitní betonové prvky, napodobující nejen prkna v různých délkách, šířkách, tloušťkách, ale i schody a palisády, obrubníky a vše vypadá velmi pěkně, jako kdyby byly ze dřeva.

Betonová prkna imitující dřevo jsou nabízena v nejvíce žádaných podobách, tedy jako dubová prkna či prkna smrková, ale i vzhledu borovice a ve věrných povrchových strukturách a odstínech. Tyto betonové prvky imitující dřevo nemusíte nijak zvlášť ošetřovat, nemusíte je impregnovat ani lakovat. Získáváte vhled dřeva s přednostmi betonu.

Pokud se nerozhodenete pro imitaci dřeva z betonu, doporučujeme terasová prkna od výrobce WoodPlastic. Protiskluzové terasové desky jsou odolné vůči mrazu a hnilobě.

A v čem jsou betonová prkna imitující dřevo výhodná?
Beton nabízí velmi dlouhou životnost, vysoké zatížení, nehnije a nenapadají ho plísně a škůdci. Bezúdržbový beton nevyžaduje žádné zvláštní ošetřování, impregnace či lakování. Navíc betonová prkna imitující dřevo nebudou měnit svůj vzhled a nemají na ně vliv klimatické podmínky.

Betonová prkna jsou vyráběná speciální technologií, litím probarveného betonu do forem. Výsledkem jsou betonová prkna s reliéfní strukturou dřeva, prasklinkami a odstíny dle výběru dub, smrk.

Pokládka a požadavky na podklad betonových prken.
Po skrývce zeminy je třeba plochu srovnat a zpevnit, zhutnit. Doporučením je připravit podklad v podobě nestmelených vrstev zhutněného kameniva a v případě předpokládaného zatížení těžšími vozidly, stmelené vrstvy tvořené kamenivem a cementem.

Základem jakéhokoliv podkladu pro betonová prkna imitující dřevo je opravdu důkladné zhutnění podkladu.

Podklad je třeba tvořit po vrstvách, které je třeba vždy hutnit a zajistit odvod vody do okolního terénu. Je třeba zajistit, aby se voda nehromadila v místě betonových prken a v podloží, aby nedocházelo k tvorbě vápenných výkvětů, což by byl jediný jev, který má vliv na funkci a životnost betonových prken.

Venkovní dlažby najdete v akci zde

Samotná pokládka betonových prken musí být prováděna bez narušení podkladních vrstev. Běžně se začíná od rohu plochy, nejníže položeného místa. K dorovnání prken můžete použít gumovou paličku a poklepem prkna usadit do požadované roviny.

Prořezy lze provádět tak jako u jiných betonových prvků. Betonová prkna pokládejte co nejblíže k sobě u obrubníků pak s maximální spárou do 0,5 cm a spáry celé plochy vyplňte křemičitým pískem, stejně jako se to provádí při realizaci zámkové dlažby.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

Napsat komentář