Cemwood - rychlá a ekologická náhrada škváry při rekonstrukci podlah

Cemwood - rychlá a ekologická náhrada škváry při rekonstrukci podlah

Rekonstrukce podlah zejména ve starších bytech či domech si dovede pro investora připravit nejedno "překvapení".

A to někdy i zkušeným podlahářům udělá vrásky na čele.

Před rekonstrukcí podlah v podstatě ani investor, ani podlahář netuší, s čím se setkají po demontáži původních podlah, a proto je velmi těžké takovou rekonstrukci předem přesně nacenit.  Výjimkou samozřejmě nejsou ani rekonstrukce podlah, kde je pod parketami hobra (dřevovláknitá deska) a škvára.

Tato skladba podlah se nejčastěji objevuje ve starších bytových domech, ale také ve starších rodinných domcích. Většina zákazníků by škváru chtěla v bytových domech vyhodit, ale nevědí čím jí nahradit, protože po likvidaci starých parket, hobry a škváry podlaha klesne řádově i o 10 cm a podklad zůstane dosti nerovný.

Čím nahradit škváru?

Problémem při rekonstrukcích podlah v bytových domech bývá čas, respektive rychlost samotné realizace, jelikož drtivá většina lidí v době rekonstrukce podlah v daném bytě žije a nejraději by po nové podlaze chodili již druhý den. Dostáváme se tedy k otázce, čím nahradíme škváru, abychom dosáhli požadované výšky podlahy, kratší doby realizace a nezatížili podlahu velkou váhou.

Mnozí z vás si pomyslí, že takový materiál nejspíše ani neexistuje. Já vás ujišťuji, že existuje. Je dokonce lehký, zvukově a tepelně podlahu izoluje a dokážete s ním zrealizovat rekonstrukci jedné místnosti (vyhození a nahrazení škváry + nová podlaha) se dvěma řemeslníky za jeden až dva pracovní dny. Tento materiál se nazývá CEMWOOD.

Co je to CEMWOOD?

Cemwood je jednoduše řečeno dřevěný granulát nebo jinak také dřevěná štěpka, která je mineralizovaná. Díky mineralizaci dřevěného granulátu docílíme toho, že samotné dřevo granulátu zkamení. To znamená, že všechny organické látky v samotném dřevě se přemění na minerály, především křemičitany, ale přitom zůstane zachována původní struktura dřeva.

Ve zkratce je možné říci, že dřevěný mineralizovaný granulát Cemwood má vzhled dřeva, ale vlastnosti kamene. Jen pro zajímavost zmíním, že proces zkamenění dřeva běžně v přírodě trvá až 100 let.

Cemwood vytváří stálý a stabilní podklad

Dřevěný granulát se díky své různorodosti jednotlivých úlomků neboli čipsů do sebe jednoduše zaklesne a zafixuje, tím tak vznikne kompaktní, stabilní nosný podklad pro další skladbu podlahy. Násyp z tohoto dřevěného granulátu se časem nijak nedeformuje, neprotlačí a udržuje si svou stabilitu, čímž se stává skutečně dobrým pomocníkem při suchém vyrovnání podkladu při rekonstrukcích podlah.

Jaké frakce granulátu Cemwood je možné dodat?

Dřevěný ekologický granulát Cemwood se vyrábí ve dvou provedeních. V jemnější frakci pro použití v nižších tloušťkách a v hrubší frakci pro použití ve vyšší tloušťce násypu.

Cemwood CW 1000 je mineralizovaná štěpka ve frakci 1 - 5 mm, která je určená pro použití na podlahy do maximální výšky 4 cm.

Cemwood CW 2000 je mineralizovaná štěpka ve frakci 4 - 8 mm, která je určená pro použití na podlahové násypy do maximální tloušťky 25 mm.

Jak se se dřevěným granulátem pracuje, respektive na názornou ukázku se můžete podívat na videu výše. Držím palce všem při rekonstrukcích podlah a hlavně vám přeji šťastnou ruku při výběru.

 

 

  1. Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

    Dobrý den paní Lucko,
    na toto téma máme u nás na portálu článek, vkládám Vám sem odkaz, abyste si ho mohla přečíst: https://www.podlahy.com/vite-ze-mnozi-z-vas-bydlite-na-skvare-a-asfaltu

    Pokud mám říct svůj názor, tak mohu uvést jen fakta, která byla zjištěna ve zkušebním ústavu radiační ochrany a na těch je můj názor založen. Do cca roku 1983 se škvára používala celkem hojně kvůli své dostupnosti i jako izolační stavební materiál do souvrství podlahových konstrukcí. Bohužel nikdo neřešil v této době, jaký byl obsah radonu ve škváře, ale je to případ od případu, není to žádné dogma.

    Je obecnou pravdou, že se v některých našich uhelných ložiscích vyskytoval radon a tento se pak samozřejmě po spalování produkce, uhlí vyskytoval i v odpadu, tedy škváře. Je tedy možné, že škvára může být tímto radonem kontaminovaná. Pokud zvažujete ponechat škváru v souvrství podlahy, tak odeberte vzorek a odneste do státního, zkušebního úřadu radiační ochrany, tam vám zjistí jak je to s radonem. Další možností je změření radonu přímo v domě či bytě a tak se také dozvíte, jak na tom jste.

    To co sem píši je pouze předání informací a zkušeností a nejedná se o žádné dogma, můžete mít v podlaze škváru bez obsahu radonu, ale také naopak. Pokud to chcete řešit, tak jak jsem výše popsal, nebo použijte namísto škváry jiné dostupné, moderní produkty. Čím nahradit škváru v podlaze je také téma, které je probíráno přímo v tomto článku. Je to jedna z možností, je tu samozřejmě i lehké kamenivo Liapor a další možnosti.

    Přeji Vám hezký den, Pavel Hanzelín.


  2. Lucka

    Dobrý den. Máme škváru pod přísnou podlahou, na tom dřevotřísky a lino, pak koberec. Slyšela jsem, že ta škvára je zdraví škodlivá? Chtěla bych odstranit dřevotřísky a nechat prkna, ale z jakého důvodu to tam je? Právě kuli škodlivosti? Dekuji

  3. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Dobrý den,
    jak píše pan Karel, můžete použít například Liapor (na dorovnání) a poté klasickou skladbu: tvrzený polystyren, 2x OSB deska. U těchto starých domů je ale velký problém s vlhkostí. Ta se pak (pokud podlahu uzavřete) stahuje z celé plochy místnosti do svislého zdiva. Řešení jsou dvě, buďto necháte mezi zdivem a skladbou podlahy odvětrávanou mezeru (překrytou např. mřížkami), anebo zvolíte staletími osvědčená prkna, jejichž mezerami může vlhkost plynule odvětrávat vzhůru. Samozřejmě nejlepší by bylo, podříznout a odizolovat zdivo a izolaci podlahy na toto napojit.
    S pozdravem, Patrik Hyka

  4. Rokoš Pavel

    mám vybouranou starou podlahu v baráku na hlinu chtěl bych udělat suchou podlahu můžete poradit skladbu vršek by byli osb desky

  5. Karel

    Osobně mám víbornou zkušensot s liaprem který mi přijde i lepší

Napsat komentář