Co dát na křivou podlahu?

Co dát na křivou podlahu?

Problematika křivých podlah je poměrně běžným jevem, se kterým se mohou setkat jak majitelé starších domů a bytů, tak i stavebníci nových objektů. Křivá podlaha může být nejen estetickým problémem, ale také může ovlivnit funkčnost nábytku a dalšího vybavení. Naštěstí existují osvědčené metody, jak se s tímto problémem vyrovnat. Tři základní způsoby, jak podlahu vyrovnat.

Samonivelační stěrka představuje rychlou a efektivní metodu, jak dosáhnout hladké a rovné podlahy. Tato metoda se obvykle používá v místech, kde je potřeba vyrovnat menší nerovnosti a výškové rozdíly. Samonivelační stěrka se skládá z jemného směsi prachu a pojiva, které po smíchání s vodou vytváří tekutou hmotu. Tato hmota je pak rozlita po celé ploše podlahy, kde díky své tekutosti sama vyhledává nejnižší místa a vyplňuje je. Po zaschnutí vytváří pevnýhladký a rovný povrch, který je ideálním podkladem pro pokládku různých typů podlahových krytin.

Další možností, jak se vypořádat s nerovnostmi podlahy, je použití speciálního anhydritového potěru. Anhydritový potěr je založen na sádrovém pojivu, které po smíchání s vodou tvoří hmotu podobnou betonu. Oproti samonivelačním stěrkám je anhydritový potěr vhodnější pro větší plochy a pro vyrovnání větších nerovností. Po zaschnutí je anhydritový potěr mimořádně pevný a odolný, což z něj činí vhodný základ pro těžký nábytek nebo vysokou provozní zátěž.

Poslední zmíněnou metodou je tzv. „suchá cesta“. Tato metoda je založena na použití suchých materiálů, jako jsou polystyrenové deskydřevěné prkna nebo speciálně upravené podkladové desky, které jsou položeny přímo na křivou podlahu. Mezi tyto materiály je možné přidat i vyrovnávací vrstvy, které pomohou dosáhnout požadovaného efektu rovné podlahy. Tato metoda je zejména vhodná pro místa, kde není možné použít mokré procesy, nebo tam, kde je potřeba zachovat nízkou hmotnost finální konstrukce.

Každá z výše uvedených metod má své specifické výhody a nevýhody, a proto je důležité pečlivě zvážit, která z nich je nejvhodnější pro konkrétní situaci. Ve všech případech je ale důležité dbát na pečlivou přípravu podkladu a dodržování technologických postupů, aby bylo dosaženo co nejlepšího výsledku.

 

                  

 

Komentáře jsou u tohoto článku zakázány