Dekorativní betony a stěrky překvapí

Dekorativní betony a stěrky překvapí

Nová technologie povrchové úpravy betonů k nám přicestovala z USA, kde se osvědčila a stala oblíbenou.

U nás je novinkou, ovšem novinkou výjimečných vlastností - tedy vzhledu.

Výhod systému dekorativních betonových podlah využila jako jedna z prvních Fakulta architektury ČVUT v Praze. Dekorativními betony zde byly revitalizované prostory pro nově otevíraný Ústav průmyslového designu. A právě do takového prostředí dekorativní beton přímo „padne jako ulitý.“ Viz přiložená fotogalerie níže pod článkem. 

Co je beton?
Kompozitní stavební materiál, který jen složen z pojiva a plniva. Jakmile pojivo zatuhne, vznikne nám pevný umělý slepenec. Nejčastěji se setkáme s cementovým betonem - pojivem je cement, plnivem kamenivo a chemickou reakci spustí určitý podíl vody. (Známe i takzvaný beton asfaltový, který je používán pro asfaltové komunikace).

Kdy to všechno začalo?
Jako pojivo se ve starověku používal jíl (Asýrie) a sádra (Egypt). První známé užití dnešního betonu sahá až do starého Říma, resp. období Římské republiky. Tento beton obsahoval pojiva na bázi hydraulického cementu - sopečný produkt pucolan (cca 200 př.n.l.). Byly tak vybudované význačné inženýrské stavby, hráze v přístavech, mosty, akvadukty (zavlažovací systém) i významné stavby občanské či náboženské. Například monolitická kopule na Pantheonu v Římě o průměru 43,3 metru a hmotnosti 5.000 tun byla vytvořena z litého betonu. Přitom v Evropě se takové kopule stavěly jako kamenné klenby ještě za 1500 let. Se zánikem Říma byla tato technologie zapomenuta.

U nás jsme se s ní mohli poprvé setkat při výstavbě Karlova mostu v Praze. Všichni známe mýtus o použití vajíček, nedávno dokonce vědecky potvrzený) o litém betonu ale nikdo nehovoří. Dnes oblíbený portlandský cement byl poprvé použit v roce 1756 Johnem Smeatonem (britský inženýr). Až ve dvacátých letech 20. století však začaly být na stavbách používané dnes běžně známé míchačky, a to právě především kvůli betonu. Úpravou povrchu betonu se však tenkrát nikdo běžně nezabýval.

Dekorativní povrchy betonů
Pro architekturu jsou dekorativní betonové podlahy požehnáním. Umožňují estetické působení přírodního betonu s jeho přirozenou hlubokou strukturou a přírodní barevností kameniva. Přitom můžeme sáhnout po široké škále barevných kombinací, hrubosti či lesku povrchu materiálu. Především však jde o efektivní a trvanlivé funkční řešení. Dekorativní beton vydrží vysokou zátěž. 

Dekorativní betonové podlahy jsou prováděné z litého monolitického leštěného betonu (ten se jinak běžně používá pro průmyslové podlahy), nebo ze samonivelačního cementového potěru. Podstatná je však pro dekorativní betony jejich povrchová úprava. Speciální systém úpravy povrchu, který k nám přicestoval ze zámoří, můžeme úspěšně použít na prostý beton, vsyp, integrálně probarvený beton, teraco a jiné povrchy na bázi cementu.

Beton a další stavebniny v akci najdete zde

Právě zbroušením povrchu betonové podlahy vynikne struktura kameniva. Následně je povrch tmelen a leštěn až do podoby požadovaného stupně lesku a kvality.

Autor: Petr Pojar

  1. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Dobrý den, obávám se, že výsledek nebude takový, jako od zkušeného a hlavně vyškoleného podlaháře. Všechny tyto materiály mají svá specifika a nejsou určeny pro neprofesionály. Patrik Hyka

  2. Jarka

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda podlahovou betonovou štěrku zvládne jsi udělat zručný muž i svépomocí na RD novostavba s podlahou z betonu. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. jaruskabalazova@seznam.cz

  3. katerina

    Dobry den pane Libore, mohl by jste mi, prosim, poslat kontakt na ty zname? Chtela bych se jich zeptat kdo jim to delal a jak se to chova po nejake dobe. zda to nepraska a pod. muj mail: katekulha(zavinac)seznam.cz

  4. Libor

    Zdravím, udržuje se to myslím dobře, jako jakákoliv jiná nalakovaná nebo naolejovaná podlaha předpokládám. Alespoň známý to tak mají... Libor

  5. krab

    to je zase móda, vypada to jak nedodelaný:)) to se bude krásne udržovat:))

Napsat komentář