Dlažba jako podlahová krytina má také svá specifika
Dnešní trh nabízí nepřeberné množství podlahových krytin, laminátové podlahy, vinylové a dřevěné masivní podlahy, korek a klasické PVC, přírodní linoleum a samozřejmě i dlažbu.
Mohli bychom pokračovat, nabídka je opravdu veliká. Spoustu z nás ale osloví právě dlažba, je to hned z několika důvodů.
Dlažba je velmi atraktivní a už na první pohled navozuje pocit, že je to luxusní podlahová krytina. Nabízí velmi velký výběr co do formátů, velikostí, ale hlavně vzhledů a povrchových úprav.
Je však také pravdou, že dlažba má svá specifika a ty si zde musíme probrat, abyste se mohli lépe rozhodovat při výběru podlahové krytiny do svého domu či bytu. Tento fakt však neznamená, že dlažba je špatná, jen je třeba při výběru vzít v potaz určitá fakta, která ovlivní buďto výběr dlažby, jejího druhu, nebo vás navedou směrem k jiné podlahové krytině.
Dlažba a naše nohy? Tvrdost a chlad, to je daň za luxusní vzhled!
Předně je třeba si uvědomit, že dlažba, ať už se jedná o jakoukoliv, je tvrdá podlahová krytina. Nehodí se tedy pro ty z vás, kteří máte nějaké problémy s dolními končetinami. Chodit a stát na tvrdé dlažbě, to platí jak pro keramickou dlažbu, tak i pro kamennou či betonovou, včetně mramorů a dalších, je poměrně namáhavé na nohy, klouby.
Jako další fakt, je třeba si uvědomit, že dlažba je velmi akumulační podlahová krytina, ale toto platí i v teplých letních měsících. Ti z vás, kteří dlažbu doma mají, nám dají za pravdu, dlažba je chladná i v létě. Například stát v létě v kuchyni na dlažbě bez pantoflí může zapříčinit zdravotní problémy, někteří z nás asi vědí, o čem je řeč. Tělo je navyklé na teplo, ale přitom nohy stojí na podlaze, která je oproti vzduchu poměrně chladnější. Navíc je to i co do pocitu velmi nepříjemné.
Dlažba a její údržba? Není to jen o luxování a vytírání.
Každá dlažba požaduje od svého uživatele určitý druh údržby. Myšlenka na vysavač a mop s vodou či s nějakým saponátem tady není zcela na místě. Například dlaždice z přírodního kamene vyžadují impregnaci, jejich běžná údržba nemůže být prováděna jen agresivními saponáty, jinak dojde k poškození povrchu, narušení struktury kamene. Musíte používat na vytírání neutrální čisticí prostředky.
Ti z vás co mají doma porcelánovou dlažbu, sice můžou namítat, že nevyžaduje žádnou speciální údržbu a mají pravdu. Samotná porcelánová dlažba nevyžaduje nic extra, ale co spáry mezi dlaždicemi? Ty se zanášejí nečistotami a při nedostatečné údržbě tady může vznikat i plíseň. Spárovací hmoty jsou dnes již k mání i v antibakteriálních verzích, ale neznamená to, že spárovací hmota, nemůže absorbovat tekutiny a vznikají tak skvrny, které jsou nehezké.
Tady pomůže opět řádná impregnace spojů mezi dlažbou, spáry se dají také impregnovat. Ale to neznamená, že se pak nemusí čistit! Ohledně dlažby, která nemá ochranný povrch, tedy dlažby, která nemá vrchní glazuru, je třeba také impregnovat a to pravidelně. Jinak se do povrchu dostane špína a taková skvrna od červeného vína, vsáklá do neglazurované dlažby je velký problém. Impregnace dlažby zajistí, že se do ní nic nevsákne, což je zejména u neglazurované dlažby velmi důležité.
Odolnost dlažby? Každá dlažba není tak odolná jak se zdá.
Některé druhy dlažeb jsou odolné a některé zase ne. Mezi relativně méně odolné patří například keramické dlaždice. Ty lze velmi snadno poškodit pádem těžších předmětů, nebo také tím, že na nich dlouhodobě bude stát těžší masivnější nábytek. Dále spousta uživatelů neví, ale i typy dlažby jako je travertin, vápenec, žula jsou taktéž méně odolné vůči zatížení.
Toto může ještě podpořit nerovná podlaha (podkladní plocha), dlažba totiž není pružná a nerovnosti v podkladu, které se nemusí projevit hned, zapříčiní časem popraskání dlažby. Dlažba se neohne společně s podkladní vrstvou, a pokud dům je novostavba a pracuje a je předpoklad, že bude pracovat na nestabilním podloží více, zvažte použití dlažby jako podlahové krytiny. Riziko praskání se ještě násobí použitím velkoformátové dlažby.
Kvalitní dlažby v akci najdete zde
Čím větší formát dlaždice, tím větší je její celková plocha a náchylnost k popraskání.
Dlažba je nádherná, ale je třeba zvážit možnosti a veškeré ovlivňující faktory a pak se rozhodnout, kde dlažbu použít.
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Jo, dobrý, ale stejně je dlažba nejlepší. A nejvýhodnější na užívání. Komu vadí chlad, má si vzít bačkory. My třeba máme přízemní dům a dlažbu všude, chodíme doma kromě ložnice a velké koupelny všude v botách a máme kvalitní vysavač. Při nákupu dlažby jsme koupili od každého druhu pár metrů navíc, tak když něco praskne, se to snadno vymění. Nevidím v tom problém. Nic proti ničemu a nikomu, pro mě je dlažba jedničkou a vždy bude. Jo a každá podlaha má své plusy i mínusy. V tom si určitě budeme všichni rozumět.