Dřevěná špalíková dlažba

Tento druh venkovní, ale i interiérové dlažby není žádnou novinkou. Důkazem toho je, že špalíková dlažba je stále k vidění ve starých pasážích, průchodech, hospodářských budovách a v historických objektech.
Tento druh dlažby byl hojně používán do té doby, než se začal stále více používat beton. Postupně tedy byla špalíková dlažba jako ryze přírodní materiál nahrazena betonem.
Bohužel i přesto že na některých místech by byla tato dlažba vhodnější a to nejen z estetických důvodu, ale i z hlediska užitných vlastností, které dřevo nabízí.
Dnešní ekologické myšlení a snaha o přiblížení se k přírodě, opět nabízí návrat dřevěné špalíkové dlažby jako pochozí vrstvy a to jak do interiérů, tak i do venkovních prostor.
Dřevo, jak už víme, je výhodným materiálem z důvodu jeho elastomechanických vlastností a také tepelně izolačních vlastností. Také dobře tlumí hluk a je méně prašné. I když to tak nevypadá, dřevo je lehký materiál a to hlavně v porovnání s betonem. Za další jeho výhodu můžeme považovat i snadnou opravitelnost a možnost celkové renovace. Na závěr výčtu kladných vlastností dřeva je třeba zmínit jeho zdravotní nezávadnost.
Dřevěná špalíková dlažba je oproti dlažbě betonové měkká a pružná.
Nabízí se tedy její využití všude tam, kde se tyto vlastnosti uplatní. Navíc je na kontakt teplým materiálem a proto se hodí například do stájí, kotců apod. Jak jsme již zmínili, dřevěná špalíková dlažba se také hodí do míst, s vysokým pohybem lidí, jako jsou pasáže, různé průjezdy, nádvoří a terasy. Zkrátka exponované venkovní plochy.
K výrobě špalíkové dlažby je využívána celá řada tvrdých i relativně měkčích dřevin. Používá se dřevo jak jehličnaté, tak i listnaté. Nejčastěji se můžeme setkat s dlažbou dubovou a dále pak s modřínovou nebo borovou. Špalíkové dlažby jsou dostupné ve více rozměrech (formátech) kostek. Výběr toho konkrétního je přímo závislý na zamýšleném místě pokládky a následném využití plochy. Můžeme též kombinovat různé formáty špalíkové dlažby a tím vytvořit esteticky velmi zajímavý povrch.
Kostky jsou vyráběny od 6 do 10 cm výšky a jejich šířka se pohybuje v rozmezí od 5 do 16 cm. Mají různé varianty úprav. Jednou z nich je například zkosení horních hran nebo rohů. Produkce též nabízí středové a mimostředové špalíky. Na dřevěné špalíkové dlažbě se mohou vyskytovat prasklinky způsobené vysušením dřeva. Ty se rozbíhají od středu špalíku, dávají povrchu dlažby rustikální nádech, ale nijak přitom neovlivňují kvalitu a užitné vlastnosti podlahy. Špalíková dlažba je zpravidla již z výroby tlakově impregnovaná a jinak nevyžaduje žádnou zvláštní povrchovou úpravu.
Pokládka dřevěné špalíkové dlažby na betonový podklad
Při samotné realizaci vycházíme z betonového základu podkladní plochy. Na tu klademe jednotlivé kostky do vrstvy písku. Zároveň dbáme na dodržení předepsaných dilatačních spár tak, aby dřevo mohlo v budoucnosti "pracovat". Spáry pak vyplníme pískem ať mají vlivy, jako je klimatická vlhkost, déšť a tající sníh dostatek prostoru pro vstřebávání.
Druhou možností je kladení dřevěných kostek na betonovou plochu opatřenou asfaltovým nebo jiným vhodným lepidlem. Tato metoda je ale vhodnější pro zastřešené prostory, jelikož je provedení podlahy náchylnější na změny vlhkosti. Získáme ale naopak mnohem lepší stabilitu povrchu. Takto položený špalíkový povrch je tedy vhodný zejména pro kryté haly, pasáže a průjezdy.
Pokládka dřevěné špalíkové dlažby do pískového lože
Pokud budeme špalíkovou dlažbu pokládat ve venkovním prostoru s menším zatížením, jako například nepojízdné pochozí terasy a podobné prostory, nemusíme jako základní vrstvu použít beton. Pouze po odstranění horní části terénu zhutníme povrch a do vrstvy písku položíme jednotlivé kostky dřevěné dlažby. Musíme ale zajistit okraje celé plochy, tím dosáhnout dokonalé stability povrchu.
Pro tento účel můžeme použít klasické obrubníky anebo speciální lišty. Spáry mezi jednotlivými kostkami opět vysypeme pískem aby měla kam odcházet vlhkost. Zároveň ale dbáme na dodržení šířky spár a to minimálně 5 mm. Kostky mohou po vstřebání vlhkosti zvětšit svůj objem a můžou se tzv. "vyboulit". U tohoto způsobu pokládky by objemová vlhkost dřeva neměla klesnout pod 30%.
Reference pro špalíkovou dlažbu?
Nejčastěji je špalíková dlažba používána ve stájích, kde se chovají a pohybují koně, dlažba se tam hodí a je pro koně příjemná. Některé plochy jsou takto řešeny už několik desítek let a dlažba je stále ve velmi dobrém stavu. Proto můžeme hovořit o dlouhodobém, trvanlivém řešení ploch. Špalíková dlažba bývá také často použita při rekonstrukcích historických objektů, nádvoří zámků či hradů. Výhodou je možnost použít kostky, které mají rustikální vzhled. Dřevo má v posledních desetiletích stoupající trend ve stavebnictví. Důvodem snaha nás lidí o návrat k přírodě a ekologii, navíc je dřevo velmi estetické a příjemné.
Dřevěné terasy v akci najdete zde
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
nejhorší so muže být fuj
Dobrý den,
kde se dá prosím objednat tato dlažba?
Zdravím, zvažujeme použít špalíkovou dlažbu na vjezd do garáže, podklad máme udusaný štěrk, mírný svah a pojezd několikatunového terénního vozidla. Poradili byste jakou zvolit výšku špalku, rozměry bychom chtěli cca 150x150 a dřevo přemýšlíme modřín. Velice děkuji za jakoukoliv radu.
Dobrý den, s tímto dotazem se prosím obraťte přímo na dodavatele nebo montážní firmu. S pozdravem, Patrik Hyka
Dobrý den, pokud se špalíková dlažba položí na štěrkové a pískové lože, následně se do krytého místa dostane nárazově voda, všechny špalíky z lože vyskočí a následně je plocha na zlámání nohou (i po vysušení). Jak je možné v průjezdu zajistit, že se toto již nebude opakovat? Původně prováděná špalíková dlažba byla lepená asfaltem a držela.
Dobrý den, jak je v článku uvedeno "Špalíková dlažba je zpravidla již z výroby tlakově impregnovaná a jinak nevyžaduje žádnou zvláštní povrchovou úpravu." S pozdravem, Patrik Hyka.