Evropská borovice nebo Sibiřský modřín?

Evropská borovice nebo Sibiřský modřín?

Jaké dřevo na venkovní terasu nebo fasádu?

Evropská borovice, smrk nebo modřín mají stále hodně příznivců.

Jejich výhoda však spočívá pouze v ceně, která je často jen o pár desítek korun na m2 nižší než u terasy či fasády ze Sibiřského modřínu, jehož životnost je ale ve venkovním prostředí nesrovnatelná.

I když se například borovice jeví jako levné řešení, její nevýhodou je, že rok až dva po montáži musíte počítat s nepravidelnými výrony živice. Tomuto procesu nelze zabránit, lze ho jedině urychlit, a to tlakovou impregnací nebo zcela eliminovat tepelnou úpravou. Tato úprava (zapečení) také podstatně zlepší výdrž a životnost dřevěné terasy či fasády z borovice.

Při montáži původní terasy se sešlo několik zásadních chyb. Už použití tepelně neupraveného borového dřeva je z výše uvedených důvodů ve venkovních podmínkách nevhodné. Stejně tak byly použity obyčejné vruty, oproti vysokopevnostním nerezovým, tedy vruty se zcela neodpovídajícími parametry. 

Vše završil neprodyšný vrchní nátěr, který neumožňoval odpařování vlhkosti dostávájící se z terénu do prken. Výsledkem pak bylo jejich kroucení, a  to takové, že došlo i k přetržení nevhodně zvolených vrutů.

Terasa musela být po necelých 2 letech rozebrána a nahrazena terasou novou. A tentokrát již zhotovenou ze správného materiálu - Sibiřského modřínu...

Dodavatel materiálu: terasu.cz

Realizační firma: HYKA PODLAHY

Klára Částová - portál Podlahy.com

 

 1. Daniel

  Nerozumím proč neuzijete bankerai popř. Vpc???

 2. test

  https://www.seznam.cz

 3. kňour

  klasickej českej šetřílek chacha

 4. Xara.R

  Kaz: Kdo šetří - má za tři :)) Ale chápu, dokud čłověk nezkusí...... Roman

Napsat komentář