Exotické podlahy v interiéru - díl 1. Bambus

Exotické podlahy v interiéru - díl 1. Bambus

V našich končinách jsou pro interiérové podlahy většinou používány klasické evropské dřeviny.

Ponejvíce se jedná o dub, jasan a buk.

Náš seriál o exotických podlahách v interiéru bude postupně představovat ty exotické dřeviny, které jsou v současnosti pro realizace podlah nejvíce používány.

Pro začátek jen uvedeme, že exotické dřeviny začaly více pronikat na náš trh v devadesátých letech minulého století. Důvodem byl zejména fakt, že exotické dřevo nabízí oproti dřevu tuzemskému větší škálu odstínů barev, ale také velmi dobré užitné vlastnosti. Například větší stabilitu, pružnost a odolnost vůči sesychání. U některých exotických dřevin dokonce nalezneme i vlastnost pro podlahovinu zásadní a tou je rezistence vůči nadměrné vlhkosti.

V současnosti se na našem trhu objevují nejvíce tyto exotické materiály používané pro interiérové podlahy, ale i pro podlahy venkovní. Je to Teak, Eben, Ipe, Wenge, Cumaru, Zebrano, Palisandr, Oliva či Bambus a další podobné. Většinou se k nám dováží z lokalit jako je Afrika, Jižní Amerika a Indonésie.

První díl tohoto seriálu bude pojednávat o bambusové podlaze.

Bambus je dřevnatá tráva (pozor, bambus skutečně není dřevina), která je ve světě využívána po mnoho tisíciletí. Jelikož se jedná o kvalitní a odolnou rostlinu, našla mimo jiné své využití i jako podlahovina. Bambusová podlaha je nejen krásná, ale nabízí i velmi dobré užitné vlastnosti a pokud je správně povrchově upravena, velmi dobře odolává nadměrné vlhkosti.

Bambus můžeme nechat také karbonizovat (kontrolovaný ohřev), tím se dosáhne tmavšího odstínu, ale pozor na úkor tvrdosti podlahy. Následným speciálním vícevrstvým lakováním tvrdosti opět dosáhneme.

Základními vlastnostmi bambusu jsou jeho nadprůměrná tvrdost a zároveň pružnost. Tyto specifické vlastnosti samozřejmě přinášejí i vetší životnost a odolnost podlahy. Jen pro srovnání u nás hojně používaný dub je mnohem měkčí a oproti bambusu i méně stabilní.

Bambus roste poměrně rychle a díky tomu lze bambusový les často obnovovat. Již kolem 5 let stáří dosáhnou jednotlivé rostliny požadované výšky pro použití. Tímto se bambus řadí mezi rychle obnovitelné dřeviny, což potvrzuje i jeho relativně příznivá cena.

Druhů a odstínů bambusových podlah je více, liší se místem růstu a způsobem zpracování bambusu jako takového.

Klimatické podmínky zejména značně ovlivňují tuto dřevinu co do vzhledu. Odstín bambusu je ovlivněn lokalitou kde vyrostl a počasím ve kterém rostl.V případě záměru realizovat podlahu z bambusu, nakupte kompletní plochu naráz. Později zakoupená další část může být totiž odstínově značně odlišná. Dejte také pozor na to, kde podlahovinu zakoupíte. Může se stát, že výrazně levnější varianty jsou vyrobeny z odpadu, který vzniká při výrobě kvalitních bambusových podlah.

Pokládku bambusové podlahy svěřte raději do rukou odborníků s dostatkem referencí a zkušeností s montáží podlahy z tohoto specifického materiálu.Nesprávně položená podlaha z bambusu může vést i ke znehodnocení podlahoviny. Jedná se o naprosto přírodní materiál a je potřeba jej nechat teplotně a vlhkostně ustálit. Proto je před vlastní pokládkou  důležité, nechat krytinu vybalenou v místě pokládky a tím ji aklimatizovat. Doporučená doba této aklimatizace je zhruba 14 dní. Samotná pokládka je pak velmi rychlá.

Bambusová podlaha se zpravidla, podobně jako klasické parkety celoplošně lepí. Existují ale i třívrstvé varianty, opatřené zámkovými spoji, které jsou určené pro plovoucí pokládku. Povrchovou úpravu bambusové podlahy většinou provádí podlahář vícevrstvým zátěžovým lakem, tato povrchová úprava dá podlaze ještě větší tvrdost a odolnost. Podlahu lze ale také naolejovat a někteří prodejci dokonce již takto olejem upravenou podlahu i dodávají.

Závěrem si shrneme co je vlastně bambusová podlaha a co nám nabízí.
Jedná se o zdravotně nezávadnou, ryze přírodní podlahovinu. Bambus nabízí vysokou stabilitu, odolnost vůči vlhkosti, poškrábání a chemikáliím. Tato podlahovina je vhodná do všech možných prostor, které jsou více namáhané. Například kanceláře nebo sportoviště. Pokud se dodrží pravidla instalace a zvolí vhodná povrchová úprava, je možné použít tuto podlahu i do koupelny nebo dokonce ke krytému bazénu.

Odstín podlahoviny ovlivňuje nejen druh rostliny, ale také roční období, při kterém je sklizeň prováděna. Bambusová podlaha může být pokládána jako plovoucí nebo celoplošným lepením (masivní podlaha). Přírodní bambus má světle žlutou barvu, karbonizovaná varianta má pak barvu hnědou až kakaovou.

Dobře vybraná a správně položená bambusová podlaha slouží dlouhé desítky let. Lze ji několikrát renovovat (zpravidla 2-3x).

Dřevěné podlahy v akci najdete zde

Příště si představíme další exotickou dřevinu používanou pro interiérové podlahy a tou bude atraktivní Afrormosia ze Západní Afriky.

Patrik Hyka - portál Podlahy.com

Napsat komentář