Exotické podlahy v interiéru - díl 3. Cumaru

Toto jihoamerické exotické dřevo, které je také často nazýváno Brazilským teakem (latinský název Dipteryx spp), nebo ořechem, je velmi tvrdé a odolné.
Jedná se o jednu z nejtvrdších dřevin, používaných pro podlahy.
Kromě tropické části Jižní Ameriky se toto dřevo vyskytuje také ve Střední Americe. Cumaru je velmi dekorativní dřevo a je hodně podobné Brazilskému ořechu - Lpe. Dřevina je vhodná do interiéru, ale nachází využití i v exteriéru, kde se používá pro terasy decking. Vlastnostmi je dřevo vhodné i pro stavby vodních děl a v lodním průmyslu. Kromě krásného vykreslení nabízí toto dřevo i nádhernou barvu s odstínem žlutohnědé až tmavě hnědé barvy.
Další zajímavostí u této dřeviny je její nepravidelná, vlnitá struktura, která je mírně žilkovaná a povrch není zcela hladký. Velmi dobré výsledky má Cumaru v ohledu na trvanlivost a odolnost vůči povětrnostním vlivům, také dřevokaznému hmyzu a to i takovému co napadá suché dřevo.
Toto exotické dřevo má velmi vysokou hustotu. Při porovnání například s exotickou dřevinou z Brazílie, známou pod názvem Bangkirai, je Cumaru ještě tvrdší. Stromy Cumaru dorůstají kolem 25 až 30 metrů výšky a kmeny mají zpravidla průměr 1 až 1,5 m. Cumaru je kvetoucí strom a jen pro zajímavost, jeho plody jsou používány jako parfém do tabáku a částečně i ve francouzské kuchyni jako koření.
Cumaru je velmi kvalitní a luxusní exotická dřevina, která je příjemná pro chůzi bosou nohou.
Cumaru je více náchylné na vznik prasklinek, tyto se objevují vlivem sesychavosti, což je u tohoto dřeva běžný jev. Proto se toto dřevo prodává dostatečně předsušené, aby se důsledky sesychavosti neprojevily tolik. Cumaru je pak velmi stabilní. Další vlastností je chlupacení povrchu dřeva, které je důsledkem počátečního postavení vláken. Tento jev je ale řešen přebroušením povrchu. Není to pro nás nic nového, jelikož podobně se chová i náš Dub.
Pokud je Cumaru vystaveno UV slunečním vlivům, tak časem může dojít k částečné změně barvy šedého odstínu, až vznik stříbrné patiny. Stejné dopady má na toto dřevo i voda, jinak mu nijak neublíží. Přirozenému šednutí lze zabránit olejováním. Při přibíjení je nutno toto dřevo předvrtávat. Díky propletení vláken této dřeviny se Cumaru hůře obrábí.
Cumaru bývá v interiérových podlahách většinou použito jako masivní parkety, nebo prkenné masivní podlahy. Nejčastěji se jedná o masivní dřevěné vlysy širšího formátu, parkety jsou vyrobeny se systémem pero a drážka, aplikují se celoplošným lepením. Vlysy jsou zpravidla dodávány bez povrchové úpravy a po jemném přebroušení plochy se olejují, nebo lakují. Cumaru bývá nabízena také jako mozaiková podlaha, jednotlivé špalíky jsou naskládány těsně vedle sebe a aplikovány jsou jako celé bloky.
Kvalitní dřevěné podlahy v akci najdete zde
V příštím čtvrtém dílu probereme, exotickou, ale velmi známou dřevinu Eben.
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Komentáře