Exotické podlahy v interiéru - díl 7. Oliva

Exotické podlahy v interiéru - díl 7. Oliva

Oliva latinsky Olea je spíše nežli jako dřevo, známější pro své exotické a velmi chutné plody. Primárně je tedy tato dřevina pěstována právě kvůli plodům.

Bylo to jen otázkou času a člověk zjistil, že olivovník má velmi kvalitní dřevo s neopakovatelnou kresbou a originální strukturou.


Ve středomoří, kde je tohoto dřeva dostatek
, hlavně v podobě méně vzrostlých stromů. Ano oliva není keř, je to strom se silnějším, mohutným kmenem malého vzrůstu. Kolébkou olivovníku (správný název) je Asie, dnes už je běžně k vidění ve středozemních oblastech Evropy.

Jen pro zajímavost, plody olivovníku, zelené olivy jak je známe, jsou vlastně nedozrálou formou konečné tmavé olivy. Proto je také odlišná chuť obou forem. Sklizeň zelené nedozrálé olivy probíhá na podzim a konečná, tmavá a zralá oliva bývá sklízena až v prosinci. Olivy samotné a z nich vyrobený olivový olej mají blahodárný účinek na lidský organismus. Olivy jsou detoxikační a mají dobrý vliv na srdce, napomáhají při léčení kožních chorob. Například několik oliv před jídlem zvyšuje množství žaludečních šťáv a tím urychluje trávení jídla.

A teď už o dřevě z olivovníku, které je velmi hezké a osobité. Toto bývá používáno nejen na podlahy, ale také na umělecké předměty, nádobí a podobně. Důvodem je právě nádherná kresba dřeva a jeho odstíny, kde se střídají od základní smetanově bílá, krémová, hnědá a kakaová, také růžová až červená barva. Tyto odstíny jsou různě propletené do sebe a dá se tvrdit, že u olivového dřeva nenaleznete na několika čtverečných centimetrech stejnou barvu a kresbu dřeva. Tato kombinace odstínů a kresby dřeva ve světle vyvolává nádherné a okouzlující efekty. Proto se také doporučuje olivové podlahy používat v prosvětlených místnostech. Kombinace olivové podlahy a kovových prvků nábytku doplněných sklem je opravdu velmi luxusní.

Olivová podlaha je velmi odolná a dá se označit až za nezničitelnou podlahu. Tvrdost olivového dřeva můžeme hledat někde mezi Zebranem a dřevem Wenge. Tvrdost olivového dřeva je mnohem větší nežli u námi známého dubu bílého. Proto se také toto dřevo používá nejen na podlahy, ale i jako obklad stěn místností. Nejčastěji je vidět olivová podlaha jako masivní parkety, anebo také jako dýhovaná plovoucí podlaha. Jelikož jsou tyto parkety velmi drahé, používá se též olivové dřevo jako dýha na plovoucí podlahu.

Tato levnější varianta však není horší variantou. Jsou to dlouhé rozměrné lamely, tak jak je známe a jako povrchová úprava je vhodný matný lak. Často se pod tyto lamely již při výrobě olivové podlahy integruje korková vrstva. Výsledkem je velmi tichá a příjemná chůze po této podlaze. Takto provedená podlaha se dá srovnávat s celoplošně lepenou masivní dřevěnou podlahou. V případě masivních parket není třeba tyto olejovat, jelikož olivové dřevo samo o sobě je již mastné. Což neznamená, že budete mít mastnou podlahu.

Olivové dřevo nabízí velmi vysoký lesk a v případě leštění je tento efekt evidentní.

Bohužel se ne příliš snadno brousí a v případě obrábění je třeba užívat hodně kvalitní obráběcí nože a frézky, jinak je budete neustále brousit a někdy i měnit za ty nepolámané, taková je tvrdost tohoto dřeva. Dřevo je vyhledávané řezbáři pro jeho mizivou štípavost. Olivové dřevo je velmi odolné vůči škůdcům.

Jelikož se olivové stromy pěstují hlavně pro plody oliv, je celkem nesnadné sehnat pořádný kus masivu na výrobu podlahy a proto je také olivová podlaha celkem drahá a její ceny se pohybují od 3 tisíc výše, záleží na tloušťce masivu a dalších aspektech.

Pokud chcete ojedinělou podlahu s vysoce reprezentativním vzhledem, která je odolná, nechte si namontovat olivovou dřevěnou podlahu. Příští díl nabídneme informace o také velmi reprezentativním, dekorativním dřevě Palisander (Palisandr), které se těží v oblastech rovníkové Ameriky (Brazílie), Afriky.

Dřevěné podlahy v akci najdete zde

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

Napsat komentář