Jak a čím vytírat různé podlahové krytiny?

Jak a čím vytírat různé podlahové krytiny?

Každá podlaha vyžaduje údržbu v podobě vytírání a tento článek nabídne zkušenosti profesionálních úklidových firem z pohledu využití mopů.

Není mop jako mop a neexistuje univerzální na každý druh podlahové krytiny.

Tento článek nabídne vyzkoušené druhy mopů a na jaké podlahy je použít. Začneme hned dlažbou, která se bez vytírání neobejde. Základem je informace, že existují také mopy na suché vytírání, což je v podstatě srovnatelné se zametáním. Rozdíl je a to velmi důležitý v tom, že při klasickém zametání dochází k víření prachu, zatímco mopem neděláme stejné pohyby jako s koštětem a tak prach nevíříme. Suchým mopem provádíme stejné pohyby jako při mokrém vytírání a doporučujeme na tuto činnost plochý mop.

Velký výběr mopů 

Ohledně vytírání dlažby je možné použít dva druhy mopů a to jak třásňové, tak i ploché mopy. Je třeba si uvědomit, že dlažba obsahuje znatelné spáry a v těchto zůstává nejvíce špíny a pokud chceme použít plochý mop, tak je lepší plochý mop se smyčkami. Takto se lépe ošetří spáry dlažby.

Ohledně použití třásňového mopu nacházíme výhody v tom, že je vhodný do menších prostor, tedy je i obratnější na komplikované prostory, které chceme vytírat mopem. Pak je tady také znatelná výhoda v bezkontaktním ždímání, kdy se nemusíte mopu dotknout. Dnes již existují různé mechanické, například rotační a lisové ždímače.

Pozor na druh dlažby, pokud budete vytírat glazurovanou dlažbu (lesklou), tak nepoužívejte přípravky s obsahem různých písků a podobných přípravků, které by mohly glazuru poškodit a následně by se do škrábanců zanášela špína. Pozná se to hned na pohled, pokud je dlažba, její glazura poškozená, tak je její povrch matný a špinavý už na pohled. Glazurovaná dlažba může být vytírána přípravky, které se používají na odmaštění, například s obsahem alkoholu a podobných přípravků.

Pozor na neglazurovanou dlažbu, tady je třeba postupovat dle doporučení výrobce dlažby. Jedná se o různé kamenné dlažby, pískovce, břidlice a umělé kameny, žuly, mramory atd. Takováto dlažba má svá specifika a mnohdy se ani nedá vytírat na mokro, nebo ano, ale bez využití mycích přípravků. Neglazurovaná dlažba je většinou ošetřena impregnací a pak se většinou jen zametá suchým mopem či vysává vysavačem. Skvrny se pak musí odstraňovat speciálními přípravky.

Ohledně leštěných mramorových a jiných kamenných podlah, včetně umělých kamenů, se doporučuje použití plochého mopu z mikrovláken. Tyto druhy dlažeb jsou, i když to tak nevypadá, citlivé i na použití písků a různých podobných čisticích prostředků. Pozor na mastné skvrny, je lepší odstranit je neprodleně, jinak hrozí vsáknutí a následné čištění je pak složité a později mnohdy i nemožné.

Ohledně další často používané podlahové krytiny a to je linoleum či marmoleum je třeba si uvědomit, že se jedná o přírodní materiál. Na tento typ podlahy je doporučeno používat ploché mopy, ale i střapcové. Obdobně je to u PVC, což je ale syntetická forma tohoto druhu podlahové krytiny.

Pozor na mycí přípravky, marmoleum a linoleum jsou velmi citlivé podlahové krytiny a špatně vybraná chemie jim může značně ublížit. Pokud byste vytírali tyto podlahy pomocí přípravků s obsahem písků, tak je poškrábáte a špína se pak bude zanášet do škrábanců, je to podobné jako u glazurované dlažby, což je popsáno výše.

Pozor také na chlóry a kyseliny. Pokud se vám na linoleu, marmoleu objevily skvrny, tak je to důsledek vytírání s pomocí přípravků obsahující kyseliny a chlóry či bělící přípravky. Nedoporučuje se použití saponátů, “jarů" na mytí nádobí a podobných přípravků, které nejsou určeny na vytírání podlahy.

Na podlahy z linolea a marmolea doporučují profesionální úklidové firmy přípravky s obsahem alkoholu a s obsahem vosků, které ošetří a oživí povrch této přírodní podlahové krytiny. Nicméně je třeba si vždy ověřit vhodnost použití jak u výrobce podlahové krytiny, tak i u výrobce mycího přípravku. Většinou se jedná o přiložené dokumenty při prodeji podlahové krytiny a u mycích přípravků je vše popsáno na etiketě balení.

Korkové podlahy doporučují vytírat plochým mopem z mikrovláken a doporučuje se mop se systémem velmi kvalitního ždímacího aparátu. Korkové podlahy se vytírají co nejvíce vyždímaným mopem. Používají se čisticí prostředky s obsahem alkoholu a také s přísadou vosků, které ošetří povrch korkové podlahy a ochrání jí. Nakonec platí naše rada, konzultovat použití mycích prostředků s výrobcem korkové podlahy.

A to nejlepší si necháme na konec, plovoucí podlahy a to jak laminátové či dřevěné jsou na vytírání a vůbec celkovou údržbu náročnější. Nejvíce se řeší fleky, které často nemizí i po snaze o co nejlepšího vytírání. Uživatelé zkoušejí spoustu přípravků na mytí těchto podlaha a pak nám píší, že jsou po vytření podlahy stále flekaté. Tento problém bývá často tím, že tento typ podlah je nejlepší vytírat plochým mopem z mikrovláken. Tento typ mopu nepouští žádné chloupky a nenechává za sebou po vytření kapky a různé viditelné tahy mopem.

Platí tady pravidlo, že se plovoucí podlahy vytírají řádně vyždímaným mopem. Kupujte tedy na tento typ podlah soupravu mopu s kvalitním ždímacím systémem. Nezapomeňte také při výběru mopu sledovat jakým způsobem je prováděno proplachování mopu při vytíráni. Pozor, na dřevěné podlaze nesmí zůstávat dlouho voda, jinak dojde ke vniknutí do spár a podlaha se může zvednout, zkroutit a další podobné jevy naznačující poškození těchto typů podlah. Důsledky vody většinou bývají fatální a nezvratné.

Dřevěné či laminátové podlahy je vhodné také ošetřovat vosky a podobnými ochrannými přípravky. Docílíte tak nejen že ochrany této podlahy, ale i pohodlnější užívání pro celou rodinu v podobě správné adheze.

Závěrem vám připomeneme, že každý z nás je jinak vzrostlý a proto se ptejte i po typu tyče na mop, která dnes již může být i nastavitelná, teleskopická, pro pohodlnější vytírání. Stejně tak i ždímacích systémů je mnoho, existují ždímací systémy, kde se “pumpuje” mopem a tak je docíleno rotace ždímacího systému, nebo se šlape na pedál a tím se ždímací systém aktivuje.

Vše pro péči, údzžbu a ochranu podlahových krytin.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  1. Pavel

    Čím čistit kaučukovou zátěžovou podlahu v posilovně

Napsat komentář