Jak na čištění vlněného koberce
Vlna je všestranný, ekologický, přírodní materiál s širokým využitím v domácnostech a nejen v nich.
Kromě ostatního využití se z vlny vyrábějí i nádherné a na dotek velmi příjemné vlněné koberce.
Vlněné koberce nabízejí kromě zpříjemnění a zútulnění prostředí také spoustu velmi dobrých vlastností. Například tepelně/izolační vlastnosti, které se u koberců velmi cení, dále i akustické vlastnosti, které zajišťuje právě vlna, která má duté vlákno a tím velmi dobrou akustickou pohltivost.
Vlněné koberce nabízejí velmi dlouhou životnost, dále odolnost a také nehořlavost.
Kromě těchto základních vlastností jsou vlněné koberce velmi odolné špíně a otěru, navíc při sešlápnutí se deformovaná vlákna poměrně rychle vracejí do své původní polohy a tím koberec do výchozího vzhledu.
Tento článek nabízí informace o údržbě a čištění vlněných koberců, jelikož i vlněný koberec má svá specifika a je potřeba dodržovat při údržbě a čištění pravidla a postupy, aby nám vlněný koberec sloužil a vylepšoval domácnost co nejdéle.
Základem je již výše zmíněná informace o tom, že vlna má dutá vlákna a tato vlákna obsahují určitou mastnotu, která samozřejmě na dotek není zřejmá. Nicméně tím vlna získává a s ní vlněné koberce vlastnosti, jako je určitá odpudivost pro tekutiny a současně s tekutinami i odpuzují do jisté míry vlněné koberce i nečistoty.
Ale pozor, vodoodpudivost neznamená, že se na vlněném koberci může zanechat voda a navíc špinavá. Dlouhodobý styk s vodou může znamenat, že vlákna zpuchří a také se vytvoří plíseň.
Prach, který je v každém prostředí, tedy i v domácnostech ulpívá v případě vlněných koberců na povrchu vláken, a to díky struktuře vlněného vlákna. Pro to, aby vlněný koberec dokázal dlouhodobě mít zde zmíněné vlastnosti, je třeba ho pravidelně udržovat.
Málo kdo ví, že vlněné koberce mají svůj nemalý podíl na udržování správné vlhkosti v interiéru.
Jako každý koberec i ten vlněný pouští vlas a je to zcela přirozený jev, který neznamená poškození koberce. Vlněná příze prostě přirozeně pouští vlas a proto jako každý jiný koberec, který také pouští vlas je třeba i vlněné koberce pravidelně vysávat.
Ohledně vysávání vlněných koberců je třeba vědět, že se jedná o takovou základní pravidelnou údržbu a platí zde pravidlo, že se nesmí vysávat, tedy hubicí po vlněném koberci jezdit proti vlasu. Jak se říká proti srsti! Stejně tak jsou zakázána mechanická klepadla, rotační kartáče a další nástavce vysavačů obdobného typu.
Klasické vysávání provádějte pravidelně, nejméně 2x týdně, samozřejmě v návaznosti na znečištění vlněného koberce. Čím kvalitněji a pravidelněji budete vlněný koberec vysávat vysavačem, tím vám vydrží déle a také se tím pádem nebude muset koberec tak často čistit tzv. mokrým vysáváním, které se doporučuje zase v návaznosti na znečištění provádět 1 až 2x do roka.
„Vysavač, nejen na koberec, vám pomůže vybrat recenzní portál Testado.cz, který si pro vás připravil podrobný test nejlepších vysavačů. Mimo jiné se v článku dozvíte, jak správně vybrat daný vysavač.“
Pokud vás zajímají i jiné alternativní druhy vysavačů, které jsou vhodné pro různé druhy podlah, může vám být zase nápomocný třeba test robotických vysavačů."
Struktura vlněného koberce nesmí být při vysávání mechanicky narušena, tím by došlo k poškození vlněného koberce.
Ohledně mokrého vysávání jsme v jednom našem článku popisovali pradávné způsoby čištění koberců a začátky vysávání a jeho historii. V článku jsme také psali o způsobu, kdy se koberce kladly plošně na čerstvě napadaný sníh a hezky se do něj vyklepaly, navíc čerstvý, ne příliš mokrý sníh koberec nádherně vyčistí. Jen je třeba tuto proceduru provádět v době mrazu, tak máte zajištěno, že nebude sníh příliš rozmáčený a bude takové čištění dobře fungovat, bez poškození koberce.
Dostáváme se k čistícím přípravkům pro vlněné koberce. Je třeba používat při výběru čisticí prostředky, přímo určené pro čištění vlněných koberců. Jak to poznáte kromě toho, že to na vinětě bývá napsáno? Takový čisticí prostředek by měl být pH neutrální. Pokud by byl kyselý, zabarví koberec, zásaditý zase způsobí poškození vláken, která zhnědnou.
Na čištění vlněných koberců určitě nepoužívejte bělidla a čisticí prostředky obsahující barviva, také optické rozjasňovače vlněný koberec poškodí.
Jako další neplechu uvedeme klepání na klepadle, což je čištění, které je pro vlněný koberec destrukční. Jakmile se přehodí vlněný koberec přes klepadlo, tak se během klepání v místě ohybu přes klepadlo mechanicky poškodí. Hrana klepadla a údery v tomto místě koberec nenávratně poškodí.
Nesprávnou údržbou či dlouhodobé vystavení vodě, nebo snad i neodstraněné dlouhodobé nečistoty vlněnému koberci zkracují život. Jako správný základ vyžadují vlněné koberce jako spousta ostatních podlahových krytin kvalitní, hlavně rovný podklad, aby nedošlo k vykreslení nerovností či výstupků do koberce.
Podklad musí být bez nečistot a vlhkostí. Nečistoty a nerovnosti, navíc vlhkost na podkladu, mohou být příčinou následných plísní tvořících se ve vlněném koberci.
Stejně tak pozor s umisťováním nábytku, hlavně celoplošné, ale i nábytek s nožičkami, který je těžký, to by mohlo být pro vlněný koberec fatální poškození. Nohy od židlí, či nábytek, se kterým se běžně hýbe a posouvá se po ploše, je třeba osadit ochrannými podložkami v místě styku s plochou vlněného koberce.
Prostředky pro čištění a údržbu v akci najdete zde
Pro větší údržbu, nežli tu základní vám doporučujeme objednat specializovanou firmu, odborníka na úklidové služby, který má jednak profesionální vybavení a také ví jak postupovat při čištění vlněných koberců.
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Dobrý den,děkuji za důležité rady k údržbě vlněných koberců. Náš vlněný peršan byl napaden moly, což mě dost překvapilo. Polovina ho ležela pod postelí, druhá polovina v pokoji. Moli napadli právě tu část, která byla schovaná. Vzhledem k tomu, že máme v bytě masivní dubovou podlahu a dalších několik vlněných koberců, mám obavy, aby se moli neorzšířili i dál. Jak proti tomu bojovat? Je možné, že jsou stále zalezlí ve škvírách v dřevené podlaze? Vše jsme pečlivě vysáli i vytřeli. Děkuji Vám za radu. Prosím, napiště mi na email: ivajirku@seznam.cz