Jak na kročejový hluk a kročejovou neprůzvučnost podlahy?
Termín kročejový hluk je obecně známý termín pro strukturální hluk.
Ten je právě velmi často vytvářen chozením a dupáním po podlaze nebo pády předmětů na podlahu.
Jedná se v zásadě o hluk, který se následně přenáší konstrukcemi v podobě chvění.
Proto je třeba plochu podlahy perfektně odizolovat od spodní podlahové konstrukce, roznášecí vrstvy podlahy a také od stěn místnosti. Stěny místnosti můžou samozřejmě také nést strukturální hluk a přenášet ho do ostatních prostor objektu. Velmi často tento fakt bývá zanedbán při realizaci podlahy v přízemí rodinných domů nebo bytových domů a podobných objektů.
Většinou se tento problém řeší u místností v patře, pod kterými je také obytná místnost. Jenomže strukturální hluk nesený špatně odizolovanou podlahovou konstrukcí a následně i stěnami v místnosti může být velmi snadno přenesen až na druhou stranu domu. Je třeba tedy tuto akustiku řešit u všech podlah v domě, pakliže chceme mít klid a nevnímat každou spadlou tužku na podlahu na druhé straně domu nebo dupání dětí ve vedlejší místnosti. Pokud se kročejová izolace neřeší u podlahy v místnosti, může být strukturální hluk nesoucí se konstrukcemi domu přenášen i do odlehlých místností v domě.
Základem je rozlišovat hluk, tento je dělen na dva základní druhy hluku.
Prostorový hluk, nesoucí se vzduchem, tento se izoluje zajištěním vzduchové neprůzvučnosti v objektu a použitím akustických izolací, které jsou zvukově pohltivé. Obecně se jedná o minerální izolace s větší objemovou hmotností.
Strukturální hluk, který jak už bylo zmíněno výše v článku, je nesen konstrukcemi v objektu, jedná se o chvění vytvořené mechanickým kontaktem s konstrukcemi (rázy, chůze, pády předmětů a provoz strojů vytvářející otřesy). Konstrukce pak chvění přenášejí do různých částí domu. Většinou nerovnoměrně podle materiálů, ze kterých jsou konstrukce vyrobeny. Za dobré nosiče strukturálního hluku můžeme označit železobetonové konstrukce, kov obecně a také keramiku, cihelné bloky, sklo a podobné konstrukce. Toto chvění pak vnímá lidský organismus jako hluk.
Nás zajímá v tomto článku strukturální, kročejový hluk. Proto, abychom se tohoto problému zbavili, musíme podlahu perfektně odizolovat pomocí kročejové izolace. Jen zmíním, že stavební normy určují minimální míru akustického řešení stropních, podlahových konstrukcí. Tyto musejí vzdorovat přenášení hluku vznikajícího mechanickými rázy a ostatními výše uvedenými vlivy.
Jak jde čas a technologie se zlepšují, tak i požadavky na kročejovou neprůzvučnost objektů a to zejména obytných se zvyšují. Dokonce tato problematika jde tak dopředu, že skladby doporučované před několika lety jako vyhovující jsou pro dnešní vyhlášky nedostatečné. Proto se vždy ptejte na momentálně platné vyhlášky a normy.
Jako obecné základní pravidlo tedy platí, že je třeba odizolovat kročejovou izolací jak vodorovnou část podlahové konstrukce a to zejména tu část, která bude nad spodní podlahovou konstrukcí, tak i zajistit odizolování svislých konstrukcí od nášlapné vrstvy podlahy. Ohledně vodorovné části bývá zakomponována kročejová izolace do souvrství roznášecí části podlahové konstrukce a to v podobě desek z elastifikovaného polystyrenu, nebo minerální vaty s kročejovým útlumem. Jako další akustické izolace pro tento úkon bývají používány také materiály jako je Liapor, nebo Mirelon, který se pokládá přímo pod podlahovou krytinu, stejně jako je to u desek, které jsou lisované z malých kousků pěny do sebe.
Výsledek je celkem pevná deska, která výborně pohlcuje kročejový hluk. K odizolování podlahové konstrukce od stěn místnosti bývá použito minerálních pásků, které se umisťují mezi roznášecí vrstvu podlahy a stěnu. Podobně jsou užívány i pásky z Mirelonu (ethafoam) a polyethylenu. Jako další opatření jsou pak různé podložky a rohože užívané přímo pod podlahové krytiny, tyto však nevyřeší akusticky špatně řešenou podlahovou konstrukci.
Vše pro podlahu v akci najdete zde
Je potřeba nepodceňovat akustiku podlahy a to i kročejovou, jelikož obývání hlučného domu je velmi nepříjemné a náprava nedostatečně odizolované podlahy bývá velmi nákladná. Naším doporučením je sjednat před realizací podlahy schůzku s akustikem, specialistou na izolace a nechat si posoudit stav a navrhnout akustické opatření.
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Komentáře