Jak na řezání zámkové dlažby?

Jak na řezání zámkové dlažby?

Při pokládce zámkové dlažby se zpravidla nevyhnete dořezům betonových prvků a to zejména při členitých tvarech realizované plochy.

Řezání zámkové dlažby může na první pohled vypadat jednoduše, ale i tato činnost vyžaduje dodržování postupů a použití správného náčiní, strojů a pomůcek.

Asi každého hned napadne klasická ruční úhlová bruska, což je běžný nástroj, známý všeobecně jako “flexa”. Základním pravidlem je ale použití diamantového kotouče, jinak je řezání pracné a neefektivní.

Bohužel většina hobby ručních úhlových brusek nedokáže proříznout zámkovou dlažbu naráz z důvodu možností velikosti kotouče a tak budete muset řezat prvek i z druhé strany a to zpravidla pak má vliv na kvalitu řezu a samozřejmě i optický výsledek.

Profesionální nářadí pro podlaháře.

Pokud ale použijete větší ruční profi “flexu", s možností použít diamantový kotouč o větším průměru, tak se dá proříznout i silnější zámková dlažba bez nutnosti otáčení prvku a řezání z druhé strany. Jen počítejte s větší hmotností takového stroje a delší práce s touto profi flexou je pak opravdu namáhavá.

Je třeba pořád počítat s prachem a tak se může stát i přesto že se zámková dlažba realizuje většinou v exteriérech, že vás soused nepochválí, až zafouká vítr a veškerý prach poletí směrem k jeho domu. Navíc prach z řezání zámkové dlažby není vhodný jako zásyp spár realizované plochy. Dořezy řezejte zcela mimo již zrealizovanou plochu.

Jako další základní možnost je použití profesionální stolní řezačky (stolové pily na stavební materiál), což je v podstatě obdobný nástroj jako je flexa, jen ne ruční, ale stolní. Na rozdíl od ruční úhlové brusky mívá kvalitní stolová pila na stavební materiál odsávání prachu, nebo přívod vody a tím umožňuje při řezání provádět výplach místa řezání.

Tyto profi stolové pily na stavební materiály mají chlazení řezacího kotouče vodou, zajistí to nejenže snadnější práci, ale současně s tímto i řešením prachu, kterého se jinak uvolňuje do ovzduší kolem místa, kde řežete zámkovou dlažbu opravdu hodně. Chlazení vodou při řezání prodlouží značně život diamantového kotouče.

Stolové pily na řezání betonových prvků si můžete půjčit v běžných půjčovnách stavebního nářadí a strojů a není to zase tak nákladné. Navíc to opravdu usnadní práci při dořezech zámkové dlažby.

Stolová pila na stavební materiál dokáže hravě proříznout celý prvek na ráz a navíc zcela přesně, jelikož si tento pevně uchytíte do upínacího zařízení, které je součástí celého stroje. Kotouč se vlivem uchycení nijak nenaklání a tak je řez zpravidla rovný.

V praxi se pak chlazení vodou u stolových pil často nepoužívá, jelikož vzniká nepříjemná kaše z prachu a vody, která nutí po práci řemeslníka celý kaší zalepený stroj důkladně očistit a na to většinou už nezbývá čas, proto se často nechává prach uvolňovat do ovzduší, což není dobře. Jde o zdraví a ohleduplnost k okolí, kde pracujete, myslete na to!

Stolová pila osazená vodním výplachem a zároveň chlazením potřebuje dostatečný a stálý přísun vody. Postačí běžný přísun, jako používáte na zalévání zahrady, ale nepřerušovaný, stálý.

Pokud budete řezat na sucho, postupujte pomalu, na ruční pilu netlačte a naráz prořízněte maximálně 4 cm tloušťky betonu, jinak můžete diamantový kotouč spálit a pak rovnou vyhodit. Řezaný prvek zámkové dlažby si upněte do upínacího zařízení, nepřidržujte ho nohou, jak je často vídáno. Toto je nejčastější příčinou zranění při této činnosti.

Při řezání za sucha je třeba práci přerušovat a nechat diamantový kotouč chladit vzduchem a to tak, že vytáhnete kotouč z místa řezu a chvíli ho necháte běžet na prázdno. Tím předejdete spálení diamantového kotouče.

 Typ kotouče na řezání betonu bez armování je určen k rovnému, přímému řezání, nikoliv k broušení, což je také často vídáno a bývá to důvodem znehodnocení kotouče. Někdy i poranění od kusů rozpadlého kotouče, který boční tlak nevydrží a ve vysokých otáčkách se rozpadne.

Stolové brusky mají tu výhodu, že se dá s nimi řezat tzv. vlastní vahou, jen lehce položíte rotující kotouč na prvek zámkové dlažby pomocí úchopového madla a prakticky netlačíte na pilu. Tato téměř vlastní vahou, snadno prvek z betonu prořízne, navíc je tato pila většinou dostatečně výkonná a i velký kotouč hravě utáhne.

Při práci s pilami doporučujeme používat ochranné prostředky, jelikož z místa řezání odletují kromě prachu i kousky zámkové dlažby a tyto mohou vás či někoho v okolí zranit. Proto je dobré mít kvalitní ochranu očí, také si nechat pokud možno pracovní oblečení s delšími rukávy a to samé nechat u kalhot.

Pokrývka hlavy a respirátor kvůli prachu je opravdu doporučené řešení ochrany současně s ochranou sluchu. Při řezání zámkové dlažby vzniká poměrně dost vysoká hladina hluku a navíc se jedná o opravdu nepříjemný zvuk.

Nedoporučujeme používat pily na železo a dřevo, které občas vídáme při řezání zámkové dlažby používat některé kutily a bohužel i “řemeslníky”. Tyto stroje nejsou určeny pro řezání zámkové dlažby, jelikož mají nastavené z výroby zcela jiné otáčky, které jsou pro řezání zámkové dlažby (beton) a podobných stavebních materiálů vhodné. Nestačí jen použít diamantový kotouč, ale je třeba vybrat i správný stroj.

Použití nevhodných strojů pro řezání zámkové dlažby má ve výsledku vliv na kvalitu řezu a dost často i na životnost diamantového kotouče. Jako další používané stroje pro řezání zámkové dlažby můžeme uvést benzínové, či elektrické rozbrušovačky. Tyto profi stroje zvládnou pracovat i s většími průměry diamantových kotoučů a to o průměru až 450 mm. Je zde ale stejný problém s prachem při řezání.

Veškeré nářadí na pokládku dlažby v akci najdete zde

Řezání dlažby má svůj postup a vyžaduje dodržování pravidel, jinak může v lepším případě dojít k poškození stroje či jeho součástí a v tom horším případě i ke zranění, což nikomu nepřejeme.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  1. Daniel

    Ten kdo psal článek je pěknej dement. Říká vám něco lámačka na dlažbu?

Napsat komentář