Jak odstranit smůlu z podlahy?
Blíží se vánoční období a většina Čechů bude mít doma živý vánoční stromeček.
Tato neodmyslitelná součást vánoc ale přináší také problémy v podobě odkapávající smoly. Smola na podlaze je velkým, mnohdy pro některé z vás špatně řešitelným problémem.
Přinášíme vám několik rad, jak se účinně zbavit smoly z různých druhů podlahových krytin, bez poškození povrchu podlahy.
Smola, nebo také mezi lidmi hovorově “smůla” je vlastně pryskyřice. Přesněji se jedná o výměšek z rostlin, nejčastěji jehličnatých stromů. Smola lepí, roznáší se kontaktem dál a je velmi nepříjemná.
Jen okrajově uvedeme, že se smolou, tedy pryskyřicí se běžně v životě setkáváte a to v dobrém slova smyslu. Je to například součást lepidel, také různých laků, parfémů a léčiv. Pryskyřice, ta syntetická, se také často používá ve stavebnictví jako pojivo u různých dekoračních omítek. Pryskyřice časem ztvrdne a zkamenělá se pak označuje jako jantar.
Ještě taková malá zajímavost, málo kdo ví, že smůla, smola, je vlastně obranným systémem jehličnatých stromů. Brání se tak vůči dřevokaznému hmyzu. Jakmile se někde na kmeni odchlípne kůra, či je strom narušen, tak začne dřevokazný hmyz do těchto obnažených míst pronikat. A strom poškozovat až do jeho zkázy. Strom se brání tak, že v tomto místě začne vypouštět mízu, smolu a tato hmyz nejen že znehybní přilepením, ale také udusí zalepením dýchacích otvorů. Něco jako mucholapka.
A jak odstraníme smůlu z podlahy? Je třeba použít účinných prostředků, které podlahu nepoškodí.
Mnozí z vás namítnou, že s tím mají zkušenosti a že smůla se dá poměrně snadno odstranit pomocí mýdla, různých odlakovačů a také pomocí lihu či technického benzinu. My vám doporučíme účinné, snadno použitelné prostředky. Proč si dělat problémy a interiér si znečistit zápachy z lihů, benzínů, ředidel. Pokud to jde i jinak. Ano, jde to i snadněji, bez rizika poškození podlahy a někdy i se současným provoněním interiéru.
Odstranění smůly z laminátové podlahy.
Jednou z nejčastěji používaných podlahových krytin je laminátová podlaha a z této velmi snadno odstraníme smůlu například pomocí univerzálního čističe značky EURONA, který odstraní smůlu a zároveň vám provoní interiér pomerančovým nádechem. Na skvrnu naneste prostředek, nechte chvíli působit a pak stačí setřít podlahu. Jen doplníme, že se jedná o naprosto ekologický prostředek a dokáže čistit kromě jiného i linoleum, glazurovanou dlažbu, mramor a také impregnované, lakované dřevo.
Odstranění smůly z koberce a textilií.
Další často používanou podlahovou krytinou je u nás koberec a různé kusové textilie. Pokud se vám podaří tyto znečistit pryskyřicí z vánočního stromku, tak vám můžeme doporučit další ekologický prostředek a tím je SAPUR B od značky ECOLAB. Jedná se o čisticí prostředek pro lokální čištění skvrn z koberců širokého spektra a také smůly. Tento přípravek je nabízen rovnou k lokálnímu použití a nijak se neředí.
Čištění smůly z přírodního kamene, mramoru atd.
Další podlahovou krytinou jsou různé druhy přírodních kamenů, které by se nevhodně použitým prostředkem mohli při čištění značně poškodit. Přípravků je opět mnoho a my vám z nabídky doporučujeme speciální čistič bez obsahu trichlorethylenu a tím je HMK R 54, je to speciální čistič.
Tento čistič vyčistí kromě skvrn od pryskyřice také další nečistoty z povrchů a zbytky starých nátěrů, mastnot, asfaltu. Čistič působí na bázi procesu oddělení částic skvrny od povrchu podkladu a zabránění opětovnému přilnutí k povrchu. Dojde k zapouzdření. Nadále pak zůstanou tyto částice vodou rozpustné. Odstraníme je tedy vytřením podlahy.
HMK R 54, je čistič vhodný pro veškeré druhy přírodních kamenů, stejně tak leštěného a broušeného mramoru. Také žuly, travertinu, cihel, vymývaného betonu a dalších podobných materiálů. Nanáší se na povrch neředěný a po krátkém působení se rozkartáčuje a uvolněné nečistoty se umyjí vodou. Tento druh čističe není vhodný na gumové a lakované povrchy, stejně tak umělé hmoty.
Odstranění smůly z dřevěné nelakované podlahy.
Je zapotřebí šetrně, mechanicky smůlu z povrchu dřeva odstranit. Nepoužívejte kovové ostré předměty, pokud nepatříte mezi zručné kutily. Tyto ostré předměty by se mohly do dřeva zaříznout či způsobit vryp. Po odstranění mechanickým způsobem je třeba zbytky smůly vymýt čisticím prostředkem. Je možné použít ředidlo c 6000, s 6005. Ale tady je zmíněný problém dočasného zápachu. Je třeba řádně vyvětrat interiér.
Druhou možností po mechanickém odstranění smůly, je užití čistícího přípravku na mytí a čištění dřevěných podlah bez povrchové úpravy. Pokud se jedná o dřevěné podlahy napuštěné i nenapuštěné olejem, ale nelakované, je možné užití HG čističe. Tento nejen že podlahu vyčistí bez poškození olejové impregnace, ale zároveň ji chrání a navoní. Tento čistič je vhodný i pro korkové podlahy. Přípravek HG čistič se rozředí do kbelíku s vlažnou vodou a podlaha se vytře vyždímaným mopem či hadrem.
Pravidelné čištění a odstraňování skvrn z povrchu podlahových krytin, Vám zajistí čistící prostředky, které slouží k údržbě, ochraně a péči.
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Koupil jsem chatu ze smrkového dřeva, po stěnách mě vytéká smůla. Jak ji odstranit. Můžete mě kontaktovat na e-mail. marttyn.c@centrum.cz. Předem děkuji Česák.