Jak opravit poškozenou laminátovou podlahu?

Jak opravit poškozenou laminátovou podlahu?

Také odolná laminátová podlaha má ohledně odolnosti své limity a občas se stane, že dojde i k jejímu poškození.

Poškozený povrch laminátové podlahy lze opravit kromě jiných způsobů také tvrdým tavným voskem a zvládne to hravě i průměrný kutil.

Laminátová podlaha může být poškozena vrypem, nebo také otlakem, kdy sice nedojde k narušení, trhlině povrchu, ale vznikne nevzhledný otlak. Stává se to běžně, například pádem neostrých, ale těžkých předmětů na povrch podlahy.

Ale ani hlubší vryp, narušení vrchní vrstvy, zasahující klidně hlouběji do laminátové podlahy není pro tento typ opravy problémem.

Tvrdým voskem lze tato místa velmi dobře opravit a jednoduše řečeno se to provádí pomocí tavné pájky, kterou naneseme roztavený vosk do poškozeného místa. Samozřejmě to není vše, celý postup vyžaduje více úkonů, ale ne těžkých a zdlouhavých, je to chvilka.

K opravě laminátové podlahy tvrdým voskem potřebujete: tvrdé vosky dle vybraného odstínu, dále vrchní opravný lak, opravné rozpouštědlo, pájku, existují plynové, ale i tavné pájky na baterky. Dále budete potřebovat špachtli, leštící hranol na voskové tmely, ocelovou cidlinu a brusnou utěrku na čištění.

Použitý tvrdý vosk je směsí minerálních vosků, které jsou obarvené dle nabídky odstínů výrobce. Tvrdý vosk na opravy laminátových podlah má velmi dobrou přilnavost k povrchům a to nejen k umělým, ale i dřevěným, dále je možné použití na dýhu, plastové fólie. Běžně se tento opravný vosk používá i na opravu oken a dveří z uvedených materiálů.

Je běžným postupem míchání několika odstínů tvrdých vosků při opravě podlahy. S voskem se velmi dobře pracuje pomocí špachtle, cidliny a brusné tkaniny. V aplikovaném vosku se nevytváří trhlinky, ani praskliny, je poměrně pružný, nevadí mu mechanické namáhání.

Celý postup opravy poškozené laminátové podlahy je názorně předveden ve videu níže.

Zdroj Youtube.com - Czech König, s.r.o.

Celá oprava začíná očištěním vrypu pomocí ostré cidliny, což z místa poškození odstraní uvolněné částice poškozené podlahy. Po zprovoznění pájky se nanáší do poškozeného místa potřebné množství roztaveného vosku. Míchají se nejméně dva odstíny vosků.

Pokud se jedná o různorodý odstín, pak se nanáší nejdříve světlejší a pak teprve tmavší odstín. Pomocí dvou i více příbuzných odstínů lze vytvořit odstín přímo obsažený v místě poškození podlahy.

Pomocí leštícího hranolu, špachtle, odstraníte už po cca 30 sekundách po nanesení vosku jeho přebytečné množství z místa opravy. Zbytky tuku z vosků z místa opravy a kolem ní odstraníte pomocí speciální brusné tkaniny, nebo opravného rozpouštědla.

Laminátové podlahy inspirujte se

Celou opravu dokončíte velmi jemným přestříkáním místa opravným lakem. Tento lak zajistí, aby povrch opraveného místa byl perfektně uzavřen a navíc se v místě opravy podlaha leskla jak má.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  1. McVitas

    Měli byste nějaké tipy na firmy které toto dělají? Mám problém nějakou najít. Většinou podlahy jen pokládají nebo prodávají

  2. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Dobrý den, nám nic, bohužel nejsme prováděcí firma, jsme informační portál. Pro opravu musíte oslovit nějakou z odborných firem. S pozdravem Patrik Hyka

  3. Jana Müllerová

    Vážení,
    mám 3 velmi malé poškozeniny na laminátové podlaze,jsem důchodkyně, sama
    bych celý proces opravy asi nezvládla,kolik bych zaplatila vám v případě,že byste
    byli tak laskaví a tu opravu provedli? Jsem z Chrastavy u Liberce.
    Děkuji za podání zprávy,hezký den Jana Müllerová, Chrastava

Napsat komentář