Jak se staví podlaha RIGIDUR
Rigidur je název sádrovláknité desky značky RIGIPS, ze kterých se dá vytvořit tzv. suchá podlaha.
Sádrovláknité desky RIGIDUR jsou vyrobeny na základě sádry, papírových vláken a také minerálních přísad.
Vše je při výrobě smícháno a s přidáním vody následně pod vysokým tlakem lisováno. Povrch desek je pak velmi hladký, a jelikož se při výrobě desky Rigidur hloubkově impregnují, jsou odolné vůči vysoké vlhkosti a neplesniví.
Desky Rigidur jsou zdravotně nezávadné, jsou akustické a odolné vůči požáru. Sádrovláknité desky značky Rigips mají velmi dobré výsledky v bodovém zatížení.
Tyto desky je možné použít pro vytvoření velmi kvalitní plovoucí podlahy. Podlaha může být také smontována do tuhého podlahového dílce, který je doplněn izolační vrstvou, například Liaporem (suchý podsyp), nebo polystyrenem, minerální izolací či hobrou.
Samotná podlaha je složená z podlahových dílců, dvou sádrovláknitých desek Rigidur. Desky jsou již z výroby k sobě slepené a vzájemně přesazené, tím pádem je po obvodě polodrážka, která umožňuje slepení dvou sousedících dílců Rigidur k sobě. Nebo je zde druhá možnost, jednotlivých desek, kdy se lepení desek na sebe provádí při montáži, opět s potřebným přesahem.
Postup při montáži suché podlahy RIGIDUR.
Podklad musí být suchý, opatřený hydroizolací, musí být stabilní a únosný s rovným povrchem, jelikož desky musejí být položeny celou svou plochou na podkladu.
V případě zbytkové vlhkosti položte na podklad separační PE fólii, pruhy nechte s přesahem alespoň 20 cm, po stranách je vytáhněte na stěny a to o 10 cm nad podlahu. Po obvodě stěny místnosti aplikujte okrajové pásky, například mirelonové, nebo z minerální vaty, abyste oddělili akusticky podlahu RIGIDUR od svislých konstrukcí a nedocházelo k přenosu kročejového hluku do stěn a tím do ostatních částí domu. Tato obvodová páska zároveň slouží jako dilatační mezera.
Zdroj Youtube.com - Futurfantastic
V případě, že podkladní vrstva není dostatečně rovná, vyrovnáme malé nerovnosti (do 5 mm) pomocí mezivrstvy z vlnité lepenky, nebo Mirelonu, či spárovacího tmelu Rigips. Tmelem vyřešíme i větší lokální nerovnosti (do 10 mm). Nebo použijeme samonivelační stěrku. Pokud je nerovnost vyšší (do 60 mm) použijeme pro vyrovnání podsyp Rigips. Nerovnosti nad hodnotu 60 mm řešíme kombinací podsypu a polystyrenu či hobry. V případě, že je aplikace na vyšší vrstvu podsypu, nebo izolace, nebo na teplovodní topení, tak je nutné podsypovou vrstvu od izolace oddělit pomocí desky Rigidur o minimální tloušťce 10 mm. V případě vyšší vrstvy podsypu a to nad 60 mm, je nutné rozdělit tento podsyp do jednotlivých vrstev do 60 mm výšky. Tyto vrstvy rozdělíme deskami Rigidur o minimální tloušťce 10 mm. Je třeba pak počítat s navýšením 5% kvůli sesedání všech vrstev.
Podsyp aplikujeme pomocí vyrovnávacích latí a vodítek ze dřeva. Jakmile máme podsyp hotový, následuje pokládka podlahy Rigidur. Podlahové dílce mohou být, jak už bylo psáno, výše dodány jako hotové, tedy dvě slepené desky k sobě s přesahem pro snadné lepení sousedících desek k sobě. Nebo osazujeme jednotlivé sádrovláknité desky a lepíme je k sobě při realizaci podlahy Rigidur. Podlahové dílce mohou také být z výroby dodány s dodatečnou izolací, což je vrstva izolace, na každé desce. Pokud se vrstva dodatečné izolace přidává jako samostatná, je třeba brát v úvahu projekt podlahy, tedy její vyžadovaná únosnost, jak bude používána a jaké tepelně-izolační a akustické hodnoty chceme dosáhnout. Jako podkladní izolaci můžeme použít i stabilizovaný polystyren EPS. Je třeba volit polystyren s únosností v tlaku dle výšky izolace, tedy v případě maximální vrstvy 100 mm postačí EPS 100 S (100 kPa), pro maximální vrstvu do 150 mm musíme použít už polystyren EPS 150 S (150 kPa) a pro podkladní vrstvu izolace do 250 mm je třeba použít EPS 250 S (250 kPa).
Samotnou pokládku desek Rigidur začínáme z levého protilehlého rohu místnosti, z pohledu vchodu do místnosti. Pokud používáme hotové podlahové dílce, tak odřezáváme přesazení desek (polodrážku) a touto stranou desku pokládáme ke stěně místnosti. Přesah dílců, které v ploše navazují, musí být nejméně 250 mm. Minimální šířka přířezu musí být alespoň 250 mm. Spáry mezi deskami řešte tak, aby neprobíhaly dveřním otvorem (prostorem dveří).
Dřevovláknité desky k sobě lepíme tak, že na spodní desku polodrážky nanášíme lepidlo Rigidur ve dvou pruzích. Na lepidlo pak pokládáme další podlahový dílec a natěsno přitlačíme ke spodnímu dílci. Pro zajištění spoje použijeme šrouby Rigidur v maximálních roztečích po 250 mm od sebe. Také se dají použít sponky, ale ty aplikujte v roztečích do 150 mm od sebe.
Spojování dílců provádíme zároveň s pokládáním desek a lepidlo, které se vytlačí při lepení, po částečném zavadnutí strhneme pomocí ocelové stěrky, nebo špachtle. Veškeré spoje a místa, která to vyžadují, můžeme na závěr přetmelit sádrovým tmelem Rigidur.
Podlahové krytiny v akci najdete zde
Postup, tak jak je popsán v tomto článku můžete také vidět v přiloženém videu. Realizace suché podlahy Rigidur vypadá jednoduše, ale pokud nejste zruční, přenechte ji raději firmě, která má s podlahou od Rigipsu zkušenosti.
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Komentáře