Jak se vyhnout poškození dřevěné podlahy?

Jak se vyhnout poškození dřevěné podlahy?

Jaká pravidla dodržovat a jak se chovat k dřevěné podlaze, abychom ji nepoškodili a aby nám dlouho složila?

Základem je správná péče o dřevěnou podlahu, proto zásadně používejte vhodné prostředky určené výrobcem podlahy, vyhnete se tak vlastnímu poškození podlahy.

Různé neoriginální čistící a údržbové prostředky můžou spíše uškodit, nežli pomoci. Například použití některých neznačkových levných prostředků na údržbu podlahy nejen že nečistí a nekonzervuje, ale zajistí rychlejší zašpinění podlahové plochy. Navíc může dojít k poškození dřevěné podlahy a tím i ke značnému snížení životnosti. 

Jak poznáte, že je třeba dřevěnou podlahu nakonzervovat? Velmi snadno, pokud má plocha dřevěné podlahy matný vzhled, znamená to, že je příliš suchá a potřebuje nakonzervovat. V případě fleků po kapalinách aplikujte výrobcem doporučený olej k odstranění

Podlahové topení může zapříčinit při nesprávném chování poškození dřevěné podlahy.
V p
řípadě aplikace dřevěné podlahy na podklad s podlahovým vytápěním, musí před samotnou pokládkou proběhnout akt náběhové křivky topení (postupné ohřívání topné soustavy). Toto by měla zajistit dodavatelská firma, která podlahové vytápění instalovala. Maximální povrchová teplota dřevěné podlahy by neměla přesahovat +27°C. Důvodem je riziko tvorby prasklin ve dřevě. Tento fakt je třeba vzít v potaz i ohledně okolí krbů a kamen. V okolí těchto přímých zdrojů vysokých teplot instalujte ochranné krycí prostředky, které dřevěnou podlahu ochrání nejen od přímého ohně a zabrání tak poškození dřevěné podlahy. Na trhu jsou nejen plechy, nebo dlažby, ale i skla, která zachovají vzhled dřevěné podlahy a přitom ji dostatečně ochrání.

V případě rozlité tekutiny na dřevěné podlaze je nutností okamžitě reagovat a podlahu do sucha vytřít, jinak může dojít ke značnému poškození dřevěné podlahy. Pokud to nestihnete udělat včas a vznikne po vyschnutí podlahy flek, je možné tuto situaci zachránit přeleštěním a přeolejováním speciálním přípravkem, který doporučí výrobce. Některé fleky zmizí časem samy, jelikož dřevo má určité samočistící schopnosti. Pozor, není to ale pravidlem, proto raději tekutinu okamžitě odstraňte z dřevěné podlahy pryč.

Veškeré předměty, které mohou produkovat vlhkost, nestavte přímo na dřevěnou podlahu, jelikož takový květináč postavený přímo na podlahu zamezí vysychání případné vlhkosti a následuje poškození dřevěné podlahy, tvorba plísně, ošklivé fleky a hniloba podlahy. 

Stejně tak je to s předměty, které dlouhodobě stojí na stejném místě dřevěné podlahy, tam může dojít časem ke změně odstínu dřeva, platí to i u koberců a nábytku. Je třeba s tímto faktem počítat. Ale není třeba si zoufat, odstín se časem po odstranění předmětu vyrovná s okolním odstínem podlahy. Není to tedy trvalé poškození dřevěné podlahy. Pozor na koberce se speciální podložkou, někdy se tato (protiskluzová podložka) může časem přilepit k povrchu podlahy a poškodit ji. Většina realizačních firem doporučuje minimálně čtyři týdny od pokládky podlahu ničím nezakrývat, aby podlaha mohla aklimatizovat v novém prostředí. Pokud tuto časovou lhůtu nedodržíte, může opět dpojít k poškození dřevěné podlahy.

V případě hodně tmavých, nebo hodně světlých odstínů musíte počítat s větší náchylností k viditelnému poškození dřeva. Tyto odstíny, póry dřeva se bohužel dříve zanáší nečistotami v podobě prachu, který je pak vidět. Je třeba mít před pokládkou takových podlah vyřešené veškeré stavební úkony, které produkují prach a můžou tak zapříčinit poškození dřevěné podlahy. Stejné je to s malováním stěn a stropů, pokládka dřevěné podlahy musí být řešena až po vymalování interiéru. V případě, že se tomuto ale nevyhnete a přesto dojde k zasažení podlahy, nebo k jejímu zanesení prachem, tak je třeba ji opět zakonzervovat a přeleštit. Situaci konzultujte s výrobcem podlahy, nebo s realizační firmou, což ve většině případů je jedna firma. 

Poslední radou je instalovat před místnosti, kde přecházíte ze znečištěných míst čistící zóny, rohože. Tyto značně ochrání proti poškození dřevěné podlahy. Stejně tak na nohy nábytku (židle a stoly) vše s čím se hýbe, šoupá po dřevěné podlaze, osaďte filcové podložky, trh jich nabízí nepřeberné množství velikostí i druhů. Zamezíte tak nepříjemnému poškození dřevěné podlahy poškrábáním. 

Dřevěné podlahy v akci najdete zde

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

Napsat komentář