Jak se zachová levná laminátová podlaha?

Nedávno, na jedné obhlídce u zákazníka, který koupil byt a chystá se jej zrekonstruovat, jsem objevil ukázkovou lacinou laminátovou podlahu, kterou mi nedalo nevyfotit.
Nevím přesně, o jakou “značku” podlahy šlo. Bylo mi ale jasné, že je to laminátová podlaha z kategorie “LOW COST”, tedy nízkonákladové.
Pokud se lépe podíváte na přiložené fotografie, určitě vás napadne to samé co mě: „Tak toto bych opravdu doma na podlaze mít nechtěl!“
I přesto sáhne mnoho lidí právě po těchto nejlacinějších (hobbymarketových) laminátových podlahách. Je tomu tak proto, že nevědí, co je po krátké době čeká, respektive co takto laciná podlaha vyvede. A to proto, že lidé nevědí, jaké markantní rozdíly můžou mezi laminátovými podlahami být.
Zákaznící vidí jen balík podlahy se zajímavým dekorem a více se o její další vlastnosti zpravidla nezajímají. Zkrátka, řeší pouze design a nic dalšího. Vyhodnotí to zhruba tak, že přece podlaha za 100,- Kč vypadá stejně jako podlaha za 300,-Kč.
Zajímejte se o podlahy více a neřešte pouze dekor!
Doporučuji si při výběru laminátové podlahy o dané značce zjistit co nejvíce možných informací. Zajímejte se například o její hmotnost, která vám napoví, jak je materiál pevný a soudržný. A také to, jak bude mít pevný zámkový spoj (vyfrézovaný zámek).
Ptejte se na dodatečnou ochrannou vrstvu proti škrábancům a opotřebení
Levné laminátové podlahy tuto vrstvu, která se lisuje už při jejich výrobě nemají.
Další vaší otázkou by měly být hodnoty nasákavosti nosného HDF jádra podlahy. To je totiž zásadní údaj, který v procentech udává změnu objemu dané podlahoviny po 24 hodinovém ponoření do vody o teplotě 20 st. Celsia. Evropská norma nasákavosti laminátových podlah je 18%. To je maximální hodnota, kterou by neměla překročit žádná laminátová podlaha nabízená na našem trhu.
Víte, že existují laminátové podlahy s nasákavostí pouze 8%?
Co byste řekli na podlahu s nasákavostí pouhých 8%? Chtěli byste laminát, který můžete vytírat každý den a jeho spoje vám nenabobtnají? Pak si při koupi podlahy všímejte i tohoto údaje. Čím je udávaná hodnota nasákavosti v procentech nižší, tím je samozřejmě vyšší její odolnost proti vodě a nadměrné vlhkosti, která vzniká převážně při vytírání podlahy.
Laciné laminátové podlahy mají velkou tendenci k extrémní reakci na nadměrnou vlhkost
Na přiložených fotografiích je laminátová podlaha s vysokou procentuální nasákavostí, což můžete pozorovat na jejích zdvižených spojích. Do těch se při vytírání dostane voda a levná laminátová podlaha s vysokou nasákavostí na to okamžitě odpoví. A jak se vám už jednou spoje podlahy otevřou, tak při dalším vytírání se do nich dostane vody ještě více. Výsledek vidíte sami...
Kvalitní laminátové podlahy v akci najdete zde
Závěrem pouze malé doporučení. Pokud chcete poradit, které podlahy vám budou dlouho sloužit, tak jsou to nejméně tito dva výrobci: Quick Step a Pergo.
Milan Šoška - opodlahach.sk
Mám podlahu za 94,-Kč/m2 už 12 let v obýváku a zatím mě neuráží, není nabobtnalá ani děravá a nemá ani mezery. Počítám s pokládkou nové, ale spíš pro to, aby se neřeklo. Všechny řečičky o kvaliních drahých podlahách jsou mi jen k smíchu. Pokud by podlaha za 700,-Kč/m2 vydržela 84 let, pak má smysl. Jinak si koupím tuhle levnou a za 10 let si ji za odpoledne vyměním.
Baumax,Obi,Bauhaus.. Vsechnp na jedno brdo. Predrazena bida a jedno jestli u plovoucek nebo u cajku
Ve článku se ale nic o Baumaxu nepíše:-)
podlahu z baumaxu už nechci ani vidět!! kouopili jsme minulý víkend a nešla nám ani pořádně položit, co se manžel natrápil a stejně jsou tam mezery ,nedoporučuji!!!