Jak udržovat a čistit linoleum?

Jak udržovat a čistit linoleum?

Linoleum jako každá jiná podlahová krytina podléhá opotřebení a proto je nutné ji čistit, udržovat a renovovat. Jak se tyto úkony provádí a na co si dát pozor obecně popíšeme v tomto článku.

Kvalitní a udržovaná podlaha je asi snem a cílem každého z nás, co chceme mít hezký a čistý domov, nebo provozovnu či jiný prostor na kterém nám záleží.


Je jasné, že linoleum i marmoleum podléhá při běžném používání mechanickému otěru a někdy neodolá i jiným mechanickým vlivům (tvrdé, nebo kovem osazené podpatky bot, kolečka od židlí a vozíků atd.). Časem se v místech kde se nejvíce chodí, objevují vyšlapaná místa, “cestičky”, jedná se o zřetelná místa s největším namáháním. Je to vlastně narušení struktury povrchu linolea, marmolea a do této narušené struktury linolea se pak lépe usazuje a drží běžná špína. Proto je třeba linoleum ošetřovat, pokud se údržba zanedbává, špína se vrství a je stále více znát pouh
ým pohledem. 

Povrch neudržované podlahové krytiny vypadá nevzhledně, nereprezentativně a u linolea to platí dvojnásob! 

Jak ochránit linoleum proti běžnému opotřebení a jak prodloužit jeho životnost?
Jedním z kroků jak ochránit linoleum, marmoleum je polymerizace. Úkon, kdy se na povrch nanáší speciální vosk a to nejméně ve dvou základních vrstvách. Tento vosk, polymer je vhodný jak na zcela nové povrchy, tak i na starší opotřebované. Voskování je třeba provádět dle požadovaného postupu, který bývá uveden na obalu výrobku. Po polymerizaci je linoleum chráněné, jeho životnost značně prodloužena a jeho odolnost vůči poškození je daleko vyšší. 

Jak polymerizace (voskování linolea, marmolea) probíhá?
Běžným postupem při nanášení ochranného vosku je nejdříve hloubkové čištěné linolea, marmolea. Toto radíme přenechat firmě, ta má na tento úkon stroj, který vám ušetří mnoho času a námahy. Pokud je podlaha již vyšlapaná a jsou vidět místa opotřebení jak je uvedeno výše, tak se musí nejdříve před samotným nanášením polymeru povrch podlahy sjednotit. K tomuto úkonu slouží plnič, který jemné vrypy a veškeré mikroskopické mezírky vyplní. Teprve potom přichází na řadu samotná polymerizace, voskování. Vosků je na trhu mnoho a dle výběru může být například povrch linolea po polymerizaci matný, nebo lesklý. 

Polymerizace je velmi dobrá nejen pro vzhled linolea, marmolea, ale je to velká ochrana a prodloužení životnosti této podlahové krytiny. 

V případě použití polymerizace je pak následná běžná údržba mnohem snazší a jednodušší. 

Základem běžné údržby je, že veškeré používané čisticí prostředky pro údržbu a čištění linolea musejí být neutrální, jejich pH musí být 7,0 +/- a pokud tuto hodnotu nemůžete ověřit, tak raději sáhněte po jiném výrobku, který tuto informaci potvrzuje. V opačném případě může dojít k poškození linolea, jelikož čisticí prostředek pronikne do struktury linolea a naruší jeho přirozenou strukturu. Při použití čisticího prostředku s kyselejším pH, nebo pokud by byl prostředek příliš zásaditý, dojde k narušení povrchové struktury linolea a k jeho nenávratnému poškození. Proto je potřeba si na toto dát velký pozor. 

Různí výrobci upravují povrch linolea rozličnými technologiemi a proto je potřeba pro linoleum každé specifické značky použít i vhodný čistící a renovační přípravek. Jak často se bude linoleum čistit, záleží jednak na vás a také na používání, tedy jak často a v čem se po něm chodí, případně něco posouvá, nebo jezdí. 

Základní, běžná údržba linolea, marmolea obsahuje tyto úkony:

  1. Povrch podlahy setřeme nějakým prachovým mopem, nebo podlahu zameteme jemným koštětem. Také je možné vysát podlahu vysavačem, který má hubici s kartáčkem, abychom podlahu nepoškrábali. Tímto úkonem zbavíme povrch linolea pevných částic (volné špíny).
  2. Následuje další krok a tím je vytírání, vytíráme vlhkým mopem či hadrem. K tomuto úkonu používáme čistící, údržbový prostředek, který se přidává do vody (pozor na pH). Nebo vytíráme jen čistou vodou. 


Větší úklid, řekněme dvakrát do roku (jarní a předvánoční úklidy):

  1. Opět začínáme klasicky tak, že zameteme, vysajeme podlahu s hubicí s kartáčkem, tak jako při běžném úklidu.
  2. Následuje vytírání, stejným způsobem, jako při běžném úklidu.
  3. Po dokonalém vytření podlahy a jejím vyschnutí použijeme doporučený prostředek pro vytvoření ochranného filmu na povrchu linolea, marmolea. Záměrně neuvádíme specifickou značku, jelikož jak je výše uvedeno, přípravky se můžou lišit dle značky výrobce podlahové krytiny. Nanesením ochranného filmu, polymeru na povrch podlahy chráníme linoleum a prodlužujeme jeho životnost. 


Čištění skvrn na linoleu, marmoleu.

Pokud chceme odstranit skvrnu na povrchu linolea, použijeme k tomu vhodné přípravky. Tyto nesmějí být kyselé, nebo alkalické a nesmí se jednat o různé práškové přípravky. Práškové přípravky mohou na povrchu linolea vytvořit velmi jemné vrypy a tyto, ač nejsou prakticky vidět, jsou nevratným poškozením povrchu linolea, navíc se v nich velmi dobře drží špína. Jako první pokus jak vyčistit vzniklou skvrnu zkuste použít měkký hadřík a jen čistou vodu. Pokud by se vám podařila skvrna odstranit jen touto cestou, považujte to za výhru. Je to ta nejšetrnější cesta k odstranění skvrny na linoleu, marmoleu. Pokud se ani tak nepodaří vyčistit skvrnu, kontaktujte výrobce linolea a nechte si doporučit vhodný přípravek. 

Asi každého z vás napadne, co dělat, když se linoleum poškodí mechanicky (díra, proseknutí).
V tomto případě se musí linoleum opravit. Při instalaci linolea každý správný řemeslník, podlahář doporučí zákazníkovi uschovat kus linolea pro tyto případy. Pokud se i po delší době linoleum poškodí, tak každý běžný podlahář dokáže poškozenou část citlivě vyříznout a vlepit kus nové podlahoviny místo poškozené, odstraněné. Samozřejmě tady hraje roli struktura a kresba linolea. Bohužel se ne vždycky podaří vyměnit kus linolea za nový bez toho, aby to bylo poznat. 

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

Napsat komentář