Jak vybrat podlahu do kuchyně

Jak vybrat podlahu do kuchyně

Požadavky na kuchyňskou podlahu jsou mnohem vyšší, než třeba na podlahovinu v dětském pokoji či ložnici. V kuchyni totiž musí podlahová krytina – kromě toho, že bude krásná, vkusná a stylová – odolávat vlhkosti a vodě a také vysoké zátěži. Tak s vodou a vlhkostí je to celkem jasné, ale ta zátěž? Je samozřejmě nepoměrně větší než v ostatních místnostech vašeho domova. Jednak hospodyňky po kuchyni neustále pobíhají sem a tam: od lednice ke dřezu, pak k troubě, ke stolu, a tak stále dokola…; při přípravě potravy se podlaha většinou hodně ušpiní, zejména mastnotou, a proto se musí dnes a denně mýt; a za další - určitě se i vám občas stane, že vám upadne na zem nějaké těžší kuchyňské vybavení či nádobí, anebo dokonce dvoukilová zmrzlá kýta. A v případě nevhodné podlahové krytiny by zcela určitě došlo k jejímu poškození. A to jistě nechce nikdo z vás. Navíce se v mnohých rodinách i v kuchyni pohybují domácí mazlíčci, a pak je zapotřebí podlahu přizpůsobit i jim.

Vidíte sami, že při výběru podlahy do kuchyně je nutné zohlednit kde co. Kromě dobré funkčnosti, vzhledu a bezpečnosti (nesmí klouzat) může vhodně zvolená podlaha přispět třeba i k prosvětlení místnosti či opticky změnit její tvar.

Která podlahovina je tedy do kuchyně nejvhodnější? Pravděpodobně keramická dlažba. Je však zapotřebí vybrat takovou, která snese vysokou zátěž, větší znečištění a je otěruvzdorná. Dlažba by, mimo jiné, měla mít i protiskluzovou úpravu a nenasákavý povrch. Spárování musí být provedeno dokonale, aby se voda při úklidu nedostala pod jednotlivé dlaždice. Všechny uvedené požadavky většinou splňují speciální série kuchyňských dlažeb, které jsou pro tyto namáhané prostory dokonale uzpůsobeny.

Silně reliéfní a neglazované keramické dlažby nejsou do kuchyní příliš vhodné – zůstávají na nich skvrny, špína se do nich zanáší a pak se špatně čistí.

Můžete namítnout, že upadne-li na dlažbu mlýnek na maso, je po dlaždici a někdy i po několika. Proto je vhodné, když si při nákupu keramické podlahy pořídíte několik kusů dlaždic navíc, abyste je mohli v případě nutnosti použít. Totéž platí samozřejmě i u ostatních podlahových materiálů – vždy je nutné počítat s určitým prořezem a s nějakým množstvím na případnou výměnu poškozené části. Málokdy se totiž stává, že byste později sehnali stejnou šarži daného materiálu.

Další velice dobrou volbou je podlaha vinylová. Zvolte vodě odolný vinyl a máte vyhráno – těžko totiž najdete do kuchyně vhodnější materiál. Vinylové podlahy jsou tvrdé, odolné vůči poškrábání, antistatické, teplé na dotek, velmi snadno se udržují a mají dlouhou životnost. Pro kuchyňskou podlahu zvolte vinyl s vyšší třídou zátěže. Krytiny jsou bez ftalátů, formaldehydu a těžkých kovů a o své zdravotní nezávadnosti mají mezinárodní certifikáty. Nemusíte ani dělat kompromis mezi provozními nároky a designem – vinylové kuchyňské podlahy můžete mít v dekoru dřeva, dlaždic, kamene či geometrických tvarů.

Doporučené vinylové podlahy do kuchyně:

VINYLOVÉ PODLAHY DESIGNLINE 

VINYLOVÉ PODLAHY DESIGNART 

Vinylové podlahové krytiny jsou buď lepené, anebo plovoucí. Celoplošně lepený vinyl se postará o komfort a maximální spokojenost uživatele. Podkladová plocha musí být bezchybně připravena – je zapotřebí, aby podklad byl pevný, dokonale rovný a bez nečistot. Pak se vám lepená vinylová podlaha ve vaší kuchyni odvděčí vysokou stabilitou a dlouhou životností.

Vinylové dílce, určené pro lepení, mají nízkou instalační výšku a lze pod ně použít i podlahové topení. Tento typ podlahové krytiny je vhodný pro použití v novostavbách, ale i při rekonstrukcích podlah.

Druhým typem vinylové krytiny jsou plovoucí podlahy s vodu nepropustným click systémem a s integrovanou podložkou. Podlaha je teplá, pružná, a tichá – je téměř eliminován kročejový hluk.

Při výběru vinylové podlahy do kuchyně je dobré zvolit podlahovinu na kompozitní desce (Rigid Composite Board-RCB); je totiž konstruována pro tu nejvyšší zátěž – má pevnou nášlapnou a ochrannou vrstvu. Bezkonkurenčně odolné jsou vinylové podlahy s minerálním jádrem - SPC podlahy. Zde je důraz kladen na extrémní mechanickou odolnost (zátěžová třída 34) a zdravotní nezávadnost.

I PVC (měkčený či neměkčený vinyl) je dobrým materiálem na kuchyňskou podlahu. Je po všech stránkách odolný, a snadno se udržuje. Ani dekor nezaostává za kvalitou – můžete vybírat z imitace dřeva, dlažby i kamene. Příznivá je i cena.

Doporučené PVC podlahy do kuchyně:

PVC PODLAHY DESIGNTEX

Kdo chce dát přednost korku, měl by si vybrat ten, který je opatřen extrémně odolnou vinylovou folií a vrstvou laku. Mějte na paměti, že do kuchyně je vhodnější celoplošně lepená korková podlaha.

Často se zákazníci ptají, zda mají podlahovou krytinu instalovat i pod kuchyňskou linku. Může tam být i nemusí. Budete-li pokládat dlažbu, je lepší položit ji v celé místnosti. Stejné je to u linolea, lepených laminátových, korkových či vinylových podlah. Avšak levnější vinylové podlahové krytiny s LVT jádrem ztratí po zatížení linkou svou plovoucí funkci. A také se vám bude hůř vyměňovat jednotlivý poškozený dílec.

U kvalitní plovoucí vinylové podlahoviny s rigidním jádrem - díky minimální tepelné roztažnosti a pevnějším zámkům - žádný problém nenastane.

Jak řešit kuchyňskou podlahovou krytinu v případě, že máte kuchyň spojenou s obývacím pokojem? V obýváku obvykle máme podlahu luxusnější – odpovídající designu a stylu této společenské místnosti. Zvolte tedy tuto krytinu i do kuchyně, ovšem v té nejvyšší jakosti. Jednolitá podlaha pak vytvoří z daných prostor kompaktní celek.

Vyberete-li do kuchyně jiný materiál, než do obývací části, dejte pozor, aby k sobě tyto podlahové plochy ladily. Jak stylově (máte-li obývák v masivu a ve venkovském stylu, nemusela by k tomu moderní kuchyň vypadat dobře), tak i barevně. To však neznamená, že musejí být obě podlahy nutně ve stejném barevném odstínu – někdy naopak kontrastní barva dotvoří požadovaný styl.

A co se do kuchyně vyloženě nehodí? Koberec, levnější laminátová podlaha, která se po sebemenším zavlhnutí začne vzdouvat, všechny kluzké povrchy a měkké dřevo.

Komentáře jsou u tohoto článku zakázány