Jaké jsou druhy vinylových podlah?

Jaké jsou druhy vinylových podlah?

Vinylová podlaha si u nás nachází čím dál tím více zákazníků.

Začíná být velmi oblíbenou podlahou v bytových, ale i v rodinných domech.

Je to díky jejím přednostem, které má oproti podlahám dřevěným či laminátovým. Náš trh začíná nabízet stále více různých značek a typů provedení vinylových podlah. Pojďme si tedy říci, co se nám na trhu v současnosti nabízí.

Nebudu zde jmenovat konkrétní značky, abych nedělal reklamu nějakému výrobci, jelikož chci, aby byl článek objektivní. V zásadě je celý náš trh pokrytý asi pěti nebo šesti výrobci, jejichž produkty bych rozdělil do třech skupin:

Vynilové podlahy (dílce) určené pro lepení k podkladu

Tato kategorie vinylových podlah či dílců je určená k celoplošnému lepení k podkladu. Vyrábí se v sílách 2 mm nebo 2,5 mm. Dále se tento typ podlahy nabízí s přiznanou „V“ drážkou anebo bez „V“ drážky. Podklad pro kladení této celoplošně lepené podlahy musí být dokonale rovný a hladký, protože pouze tak dosáhnete požadovaného konečného efektu.

V případě, že má podklad nějaké nerovnosti, můžete si být jisti, že se vám po nalepení podlahy všechny zkopírují na její povrch. Proto si dejte na přípravě podkladu, tedy na jeho úpravě nivelační stěrkou opravdu záležet.

Rozdíl mezi jednotlivými značkami vinylové podlahy určené pro nalepení je i v rozměrech jednotlivých dílců. Proto, pokud si potrpíte na design, tyto rozměry nepodceňujte, protože menší rozměr (úzký a krátký) nevypadá například ve velkých otevřených prostorech dobře. A naopak větší rozměr (delší a širší) se nehodí pro prostory menší (předsíně, chodby..).

Celo-vinylové podlahy s click spojem, kladené na plovoucí způsob

Tento typ celo-vinylu se vyrábí převážně v síle 4-5 mm. V podlaze jsou vyfrézovány zámkové click spoje a montuje se jako klasická plovoucí podlaha (např. laminátová). Samozřejmě, že je tato podlaha dražší než klasické dílce o síle 2 mm.

V tomto zámkovém provedení se podlaha klade na speciální podložku, která je opatřená protiskluznou a přilnavou úpravou. Tuto kategorii vinylových podlah můžete využít zejména tehdy, máte-li položenou například dlažbu, nechcete ji odstraňovat a provádět finančně náročnou úpravu podkladu nivelační stěrkou.

Přímo na dlažbu jednoduše rozprostřete výše zmíněnou speciální podložku, která částečně vyrovná nerovnosti ve spárách dlažby a na tuto podložku naklikáte vinylovou podlahu o výšce 4 mm, která svou sílou taktéž zabezpečí to, že se ani po čase na vynilové podlaze nezkopírují spáry dlažby.

Výhodou tohoto typu vinylu je rychlost a relativní jednoduchost jeho pokládky. 

Vinylová click podlaha na HDF desce, kladená na plovoucí způsob

Jedná se v podstatě o stejný systém, kterým disponují laminátové podlahy, které jistě všichni znáte. Pouze s tím rozdílem, že nášlapnou vrstvu zde netvoří laminát, ale vinyl. Jde tedy o vinylovou podlahu nalepenou na HDF jádru s vyfrézovanými zámkovými spoji.

Kladení je stejné jako u klasické laminátové podlahy. Výrobci nabízejí různé rozměry této vinylové podlahy, takže si vyberte rozměr, který je pro vás nejvhodnější. Výhodou tohoto provedení je, stejně tak jako u celo-vinylu rychlost jeho montáže a menší nároky kladené na hladkost podkladu. Jistou nevýhodou je ale HDF nosič, který při vytopení podlahy nebo nadměrně mokré údržbě rád nasáká. To může zapříčinit zdvihání spojů mezi jednotlivými dílci podlahy.

Kvalitní vinylové podlahy v akci najdete zde

Představil jsem vám tři různá provedení vinylových podlah a vy si tak můžete zvolit to, které pro vás bude nejlepším řešením. Doufám, že vám tento článek ve výběru pomůže.

Milan Šoška - opodlahach.sk

 

  1. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Dobrý den, vše záleží na tom, co uvádí výrobce konkrétní podlahy a jakou povoluje maximální teplotu. Dle toho zjistíte, zda můžete topení použít.

  2. slizjaroslav@gmail.com

    moze byt pod vinylovou podlahou clik 5 mm, elektricke kurenie infra caleo

Napsat komentář