Jakou podlahu do kuchyně?

Jakou podlahu do kuchyně?

Znáte to jistě také, na podlahu v kuchyni vám pořád něco padá a vylévá se.

A takovéto časté malé nehody musí podlaha vydržet.

I přestože jsou v kuchyni normální součástí každodenního provozu, nepodceňujte výběr správné podlahy do této nejvíce využívané části domu a zkuste se inspirovat našimi radami.

Při výběru myslete zejména na vysokou odolnost proti poškrábání a obrusu. To jsou dvě nejdůležitější vlastnosti, které by měla každá podlaha v kuchyni splňovat. Velkou důležitost mají též protiskluznové vlastnosti a zároveň i odolnost vůči vodě. Bonusem, který ocení každá hospodyňka, je hladkost podlahy bez zbytečných spár, v kterých se rády usazují nečistoty.

A jakou podlahu do kuchyně tedy zvolit?

Vinyl a přírodní linoleum
Tyto dva materiály jsou velmi žádanými podlahovými krytinami právě do kuchyní. Vinylové podlahy (dříve PVC či lino) jsou nadprůměrně odolné, snadno se udržují a zpravidla mají i moderní design. Nabízí se v dekorech imitace prkenných podlah, parket nebo korku, dlažeb, ale i jiných podlahových krytin.

Nespornou výhodou těchto materiálů je jejich poměrně jednoduchá opravitelnost. V případě místního proražení či jiného poškození, vám podlahářská firma podlahu opraví výměnou pouze poškozeného vinylového dílce, bez zbytečné výměny celé podlahové krytiny.

Přírodní linoleum (nezaměňujte s PVC) je složeno ze 100% pouze z přírodních ingrediencí. Díky svému nezaměnitelnému složení má podlaha velmi specifické vlastnosti. Přídavek korkové a dřevěné moučky má pozitivní vliv na tepelný komfort při chůzi naboso, kamenná drť na extrémní odolnost proti ochození a olejová složka navíc odpuzuje vodu.

Linoleum je velmi trvanlivá krytina, dodávaná v nepřeberném množství dekorů a barev. Navíc je jeho povrch antibakteriální, celistvý, antistatický a snadno se udržuje.

Dřevo a korek
Pokud vás však vinylové podlahy a linoleum neoslovili, zkuste zapřemýšlet nad přírodním materiálem, jakým je například dřevo či korek. Podlaha z těchto dvou materiálů bude ale v kuchyni o něco náchylnější na poškození a i její případná oprava bude náročnější. Především u dřevěné podlahy je velké riziko poškrábání či poškození vyteklou vodou. Nicméně i tato poškození se samozřejmě dají opravit.

Dřevo i korek jsou teplé materiály. Pokud tedy po jednom z těchto dvou druhů podlah opravdu toužíte, nechte ji po položení do kuchyně raději vícekrát přelakovat nebo zvolte povrchovou úpravu voskovým olejem a případné budoucí lokální opravy podlahy budou téměř neznatelné.

Lepený či plovoucí způsob pokládky?
Kuchyň, zvlášťe pak prostor přímo před kuchyňskou linkou je velmi frekventované místo, ve kterém tráví hospodyňka hodně času. A tím trpí nejen podlaha, ale i lidské klouby a páteř. Proto je pro kuchyň vhodný spíše plovoucí způsob pokládky, nejlépe na kvalitní pružnou podložku. 

Technologie výroby i výrobky se neustále vyvíjí a stejně tak se zvyšuje i samotná odolnost a trvanlivost povrchových úprav podlah.

Podlahové krytiny v akci najdete zde

Na výběr podlahy si vyhraďte dostatek času, řádně si jej promyslete a hlavně - nechte si poradit od odborníků. 

Patrik Hyka - portál Podlahy.com

  1. Patrik Hyka

    Děkujeme Vám za vyčerpávající odpověď našim čtenářům. Hezký den, Patrik Hyka.

  2. Podlaha Zdeněk

    Polyvinylchlorid (PVC) je třetí nejpoužívanější umělou hmotou na Zemi, hned po polyethylenu a polypropylenu. Vyrábí se polymerací vinylchloridu (těkavý, jemně nasládlý plyn, bod varu = 139 °C) a od většiny běžných plastů se liší obsahem chloru. Výroba od roku 1935.

    Linoleum - Poprvé bylo vyrobeno v roce 1844 Elijahem Gallowayem. V roce 1860 použil Walton jako pojiva korku místo kaučuku lněný olej a kalafunu (borovicová pryskyřice), které se staly základem pro výrobu linolea. Namísto korku se nyní používají dřevitá moučka a jutová tkanina.

    Linoleum, lidově zkracováno na lino, je druh podlahové krytiny, vyrobené z přírodních obnovitelných materiálů, jako je ztuhlý lněný olej, borovicová kalafuna, korkový prach, dřevitá moučky a z minerálních plniv, jako je uhličitan vápenatý. Nejčastěji je položeno na jutové tkanině nebo na plátěné podložce, do materiálu se často přidávají různé pigmenty.
    Linoleum i v dnešní době představuje 100% přírodní produkt. Je biologicky odbouratelné a nenarušuje přírodní prostředí. Od poloviny 20. století mu silně konkurují podlahoviny z polyvinylchloridu (PVC). Ty jsou sice méně hořlavé, ale na druhé straně při jejich hoření vznikají zdraví velmi nebezpečné chemické zplodiny. Navíc obsahuje zdraví škodlivé ftaláty.

  3. kňour

    co na tom nechápeš? pvc se prostě říkalo lino nebo linoleum protože opravdový linoleum tady za komačů nikdo neznal, pvc je náhražka, lino je přírodní věc..

  4. LenkaS

    Dobry den, moc nechapu ze lino neni lino a naopak:-)) LS

Napsat komentář