Jaký je rozdíl mezi vinylovou a dřevěnou podlahou a v čem dřevo vede?

Vinyl je označení pro širokou škálu PVC podlah dodávaných v dílcích pro snadnější pokládku. Pod termínem dřevěné podlahy si představte cokoliv od masivních dřevěných prken na starých chalupách až po moderní třívrstvé dřevěné lamely s montážním zámkem.
Obecně vzato dřevo i vinyl mají svá typická nasazení, v nichž si nekonkurují, avšak váháte-li, jak si zařídit domácnost, může vám být naše srovnání užitečné.
Vzhled
Už jste viděli dřevěnou podlahu, která by imitovala vinyl? Naproti tomu typický dekor vinylových podlah určených do domácností je imitace dřeva.
Je to mimo nás a jinak to nebude: máme hluboce zakořeněný vztah k dřevu a ten nás navždy bude nutit obklopovat se letokruhy, suky a kůrou, protože pohled na dřevo v nás vyvolává pocit bezpečí, pohodlí, tepla a domova. Je to tím, že dřevo lidstvo provází od počátku věků, naši prapředci s ním zateplovali jeskyně, později zemljanky a kromě udusané hlíny, slámy či kamene nemělo mezi podlahovými krytinami konkurenci až do minulého století. Zařizovat si domácnost přírodními materiály není věc módy, je to přirozený pud, jehož naplnění vede k uspokojení, klidu a vyrovnanosti.
Proto se výrobci podlahových krytin (ale i nábytku) snaží z různých momentálně dostupných materiálů vyrobit imitaci dřeva. Co se vzhledu týká, může se jim to více méně dařit. Typické vlastnosti dřeva jsou však továrně nedosažitelné.
Vlastnosti
U podlahových krytin nás kromě vzhledu zajímají především tvrdost a odolnost povrchu vůči teplotním změnám a působení vody, ze kterých pak plynou možnosti použití.
-
Tvrdost
U dřevěných podlah je tvrdost dána druhem dřeviny a její povrchovou úpravou. Vyšší odolnosti se dosahuje použitím tvrzených laků. Povrchy podlahových vinylů jsou vesměs velmi odolné vůči mechanickému poškození.
-
Odolnost vůči vlhkosti a vodě
Dřevo působením vlhkosti mění tvar a objem, velmi záleží na konkrétním typu dřeva. Odolné vůči vysokým teplotám a vlhkosti jsou tropické dřeviny, z nichž se zhotovují venkovní terasy nebo obklady bazénů.
Vinyl vlhkost nevstřebává, takže tvarové a objemové změny nehrozí, nicméně to neznamená, že je odolný vůči vodě v jakémkoli množství, například při záplavách. Limitující jsou vlastnosti podkladu na němž je vinyl nalepen.
-
Tepelná odolnost
Dřevo je dobrým vodičem tepla a běžné změny teplot v místnostech či na terasách podlahy je nepoškozují, i když se změnami velikosti se vždy musí počítat a při pokládce podlahy je předepsané zhotovování dilatačních spár. Záleží pak také na tom, zda jde o masivní prkna či vícevrstvé podlahové díly. Dřevo je dobrým vodičem tepla a teplota jeho povrchu za všech okolností konvenuje lidskému tělu. Z toho důvodu je dřevěná podlaha tak příjemná pro bosý došlap.
Vinylové podlahy změnám teploty neodolávají, reakce plastu na teplotu je mnohem bouřlivější a mezi díly se mohou objevit spáry už při náhlých změnách teploty o 20 °C. Pro bosé nohy na vinylu je typické tzv. capkání.
-
Kluzkost
Nepominutelná vlastnost je kluzkost podlahy, která souvisí s bezpečností. Podlaha musí být vhodná pro druh činností, které se na ní uskutečňují. Vinyl obecně méně klouže, zatímco lakované dřevo je spíše kluzký povrch. Obojí má své typické využití, jak uvádíme dále.
-
Chemické složení
Dřevo je přírodní materiál, který provoní byt a zásadně tím zpříjemní klima v interiéru. Laky a lepidla, které se používají pro instalaci musí být zdravotně nezávadné, nakupujte proto jen u ověřených prodejců zboží renomovaných výrobců, vyhněte se nákupům no name výrobků zejména na čínských e-shopech.
Vinylů je celá řada druhů, jejich základem je PVC (polyvinylchlorid) obohacený dalšími prvky zlepšujícími jeho vlastnosti. Neměli byste koupit materiál z něhož cítíte jakýkoli chemický zápach, z toho důvodu se nedoporučuje nákup přes internet. Vždy se výrobců ptejte na zdravotní nezávadnost podlahy, obsah přídatných látek a jejich těkavost. O jejich účincích na lidské zdraví a dopadech na životní prostředí se informujte předem na stránkách společnosti Arnika.
Použití
Typickým prostředím pro použití vinylových podlah jsou chodby veřejných a obytných budov, škol, některé průmyslové prostory. Rozhodujícím technickým parametrem je třída zátěže. Někteří výrobci vinylových podlah uvádějí možnost pokládky na podlahové topení.
Pro podlahy tělocvičen a tanečních sálů jsou vhodné dřevěné lakované desky či parkety. V saunách, kam se vinyl nehodí se uplatní pouze masivní dřevo. Z důvodu širokého výběru, stability a stálosti se prosadily dřevěné třívrstvé podlahy, které se hodí i pro pokládku na podlahové topení.
V obytných prostorách je jednoznačná jednička dřevo, snad s výjimkou koupelen, kam se kvůli trvalé vlhkosti příliš nedoporučuje.
Ekologie
-
Dřevo
Na vstupu výroby dřevěných podlah je dřevo – 100% přírodní obnovitelná surovina. Když po generacích dřevěnou podlahu likvidujete, ani tehdy nezatěžujete životní prostředí, dřevo je beze zbytku rozložitelné. K tomu přičtěte dlouhou životnost dřevěných podlah, v jejímž důsledku nevytváříte odpad často. Důkazem zodpovědného přístupu výrobců podlah jsou certifikáty, které je možné získat pro vlastníky lesů a dřevozpracující řetězec. Například firma Barlinek je držitelem prestižního certifikátu FSC, který vystavuje mezinárodní komise vždy jen na několik let a to poté, co výrobce prokáže, že dřevo nezískává z nelegální těžby, že hospodaří udržitelně a sociálně ohleduplně ve všech těžebních revírech a jeho postupy jsou průkazně šetrné a ohleduplné k životnímu prostředí.
-
Vinyl
Lino ani PVC (recyklační značka 3) se třídit a recyklovat nedá. Budete jej muset odložit do směsného odpadu, který skončí na skládce. Ačkoli na vaší podlaze bude vinyl ošklivý už za pár (maximálně desítek) let, v přírodě se nerozloží na nezávadné chemické sloučeniny nikdy, maximálně se po čase dále rozpadne na tzv. mikroplasty, které mohou kontaminovat vodu i půdu. Celý životní cyklus PVC (výroba, užívání, likvidace) je zatížen úniky toxických látek. Výrobce a dodavatel vaší podlahy by vás měl umět přesvědčit, že alespoň prostřední část cyklu – užívání, není spojena se zdraví škodlivým působením chemikálií. (Zdroj: Arnika)
Cena
Vinylové podlahy jsou v současnosti na českém trhu přibližně o 20 – 30 % levnější, než nejprodávanější dřevěné třívrstvé podlahy.
Komentáře