Jaký je rozdíl mezi vinylovou a PVC podlahou?

Momentálně se při výběru podlah setkáváme se dvěma pojmy - PVC a vinylová podlaha.
Moji zákazníci v tom mají dost často zmatek a proto tyto dva pojmy alespoň trochu osvětlím.
Jako podlahář jsem se nejdříve setkával pouze s pojmem PVC podlaha. Jednalo se tedy o klasické PVC podlahy, které byly stočené v roli, kdy samotná role mohla mít různé šířky. Zpravidla od 1,5 m až po 5 m. S takovými podlahami se dodnes setkáváme v bytech, ve školách, nemocnicích apod.
Poté, když šla technologie výroby PVC podlah kupředu, se začal často používat výraz vinylová podlaha. Výrobci tak začali označovat hlavně PVC podlahy, které již nebyly vyráběny v rolích, ale v dílcích různých rozměrů a tloušťek.(např. 1393 mm x 185 mm, 900 mm x 150 mm, 900 mm x 100 mm, anebo čtverce 300 mm x 300 mm, 450 mm x 450 mm atd.)
Z toho vyplývá, že PVC (poly-vinyl-chlorid) podlaha a vynilová podlaha je v podstatě jeden a ten samý materiál, pokud jde o složení a konstrukci. V obou případech je to tedy materiál kompletně syntetický.
Ale tím, že v podstatě vnikl nový produkt (místo rolí dílce), výrobci jej potřebovali nějak odlišit, a proto mu dali název vinyl. Pod tímto názvem jej také všude najdete, ale snadno bychom ho mohli nazvat i PVC v dílcích. Zjednodušeně řečeno, jde o takové malé hrátky se slovy.Ve hře je tak trochu marketing. Kdyby výrobci nazvali nové vinylové dílce PVC podlahou, lidé by na to nijak nereagovali a vlastně by ani nevěděli, že vznikl "nový" druh podlahy.
Mohu to potvrdit svými zkušenostmi. Když na mé prodejně zákazníkovi nabídnu PVC podlahu, začne se na mě divně dívat. Hned si totiž představí klasické staré a "ušaté" PVC podlahy, o které zejména na panelákových schodištích zakopáváme. Ale když mu nabídnu vinylovou podlahu, tak už je nepoměrně spokojenější. I když jsem mu vlastně nabídl to samé, akorát pod jiným názvem a v jiném rozměrovém provedení.
To že se teď setkáváme s tzv. "ušatými podlahami", je následkem toho, že v době kdy se tyto PVC podlahy lepily, nebyla ještě technologie
jejich výroby tak dokonalá, jako je tomu dnes. A stejně tak lepidla, používaná k jejich pokládce, nebyla tak kvalitní, jako je tomu dnes.
Tyto starší podlahy se často nadměrně smršťovaly, lepidla je nedokázala udržet a tím jak se jejich spoje zdvihaly nahoru, docházelo k zakopávání o ně.
Dnes je tomu jinak. Už při výrobě se do konstrukce PVC podlah přidává skleněné vlákno, které jim zabezpečuje rozměrovou stabilitu a eliminuje tak možnost jejich deformací.
Vinylové i PVC podlahy se dnes vyrábějí v takové kvalitě, že v mnohých případech ani nepoznáte o jakou krytinu se jedná. Pokud se jí nedotknete nebo na ní nevstoupíte bosou nohou, snadno si ji můžete splést například s laminátovou podlahou.
Kvalitní podlahové krytiny v akci najdete zde
Doporučuji vám vybírat zejména z vinylových dílců se strukturovaným povrchem. Vypadají opravdu dobře a jsou velmi praktické na údržbu.
Autor: Milan Šoška
Vinyl se píše takhle. Co si to tahle po sobě překontrolovat
Dobrý den, doporučujeme kontaktovat společnost Supellex, kde vám vyberou vhodnou požadovanou krytinu https://www.supellex.cz/kontakty
Dobrý den,
můžete mi poradit, jaký typ vinyl podlahy by se hodil do kuchyně, která je otevřená do pokoje, kde jsou parkety? Děkuji
Dobrý den, prosím o radu, rozhoduji se o pokrytí parket PVC krytinou. Prosím jaký typ podlahové krytiny by byl vhodný.
Moje e-mailová adresa je: buckovahelena@seznam.cz
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký dny.
Dobrý den,
výrobců lepidel je celá řada a každý prodejce doporučuje samozřejmě to své. Stejně tak kvalita lepidel je rozdílná a tomu tedy odpovídá i cena. Na každou krytinu je jiné lepidlo proto, že každá krytina má jiné požadavky.
S pozdravem, Patrik Hyka
Dobry den,
zakoupila jsem linoleum i PVC a ke každému mi bylo doporučeno jiné lepidlo. Následně jsem zašla do jiného obchodu a bylo mi doporučeno zase další lepidlo, které je vhodné pro oba typy podlah a i koberce. Nerozumím tomu, proč na každou krytinu jiné lepidlo. To na PVC dokonce bylo dost drahé.