Kamenný koberec v interiéru i exteriéru
Dnešní nabídka trhu s podlahovými krytinami nabízí velké možnosti, jak vyřešit podlahovou plochu v interiéru i exteriéru.
Jednou z méně tradičních možností je kamenný koberec. Což je směs mramorových a přírodních oblázků zalitých do pryskyřice. To vše hezky uhlazené do rovné celistvé plochy.
Tento neobvyklý povrch lze aplikovat prakticky na jakýkoliv podklad v interiéru i exteriéru, který má parametry pro pokládku dlažby.
Kamenný koberec lze používat jak pro běžná místa, tak i pro místa s větším předpokládaným zatížením, kde se bude pohybovat více lidí. Tento povrch je vhodný i pro místa jako jsou koupaliště, koupelny, kuchyně a podobná místa, která jsou náročná na údržbu.
Povrch kamenného koberce může být upraven v různých strukturách. Stejně tak odstínů může mít kamenný koberec celou škálu. Do některých míst je vhodnější hladký povrch, který může být lesklý či matný a někam se hodí struktura přiznaných kamínků. Což se využívá spíše do exteriérů a tento povrch je náročnější na údržbu a čištění, nestačí jen klasicky vysát či vytřít, někdy je třeba otevřenou strukturu řádně vymýt. Takto otevřený povrch lze také aplikovat do chodeb a kolem bazénů. Aplikují se také kamenné koberce s hladkým, ale přitom protiskluzovým povrchem, které jsou vhodné i do koupelen a kolem bazénů, všude tam, kde se předpokládá na podlaze voda. Nic nám nebrání si kamenný koberec nechat instalovat klidně do obývacího pokoje, je to o vkusu a komu se co líbí.
Kamenný koberec nevyžaduje nijak složitou údržbu. Tato se nijak neliší od údržby klasické dlažby, setřeme mokrým hadrem (mopem), nebo vysajeme vysavačem. Nic zvláštního není třeba pro tyto povrchy provádět. Jednou za čas se provede hloubkové čištění, stejně jako se to provádí u dlažby.
Kamenný koberec je velmi vhodným povrchem pro podlahy s podlahovým vytápěním. Výborně přenáší teplo a perfektně ho akumuluje. Kamenné koberce jsou velmi příjemné na dotek v případě kombinace podlahového topení.
Pokládka kamenného koberce je poměrně jednoduchá a zvládne ji i zručnější kutil. Pokud si ale nejste jisti, přenechte pokládku firmě, která se tímto živí a umí to. Velkou roli při pokládce hraje čas zpracování směsi!
A jak probíhá pokládka kamenného koberce?
Pro samotnou pokládku je třeba podklad jen zbavit nečistot. Nejvhodnější podklad je beton, ale můžeme kamenný koberec aplikovat i na původní dlažbu. Samotná aplikace probíhá tak, že se směs přírodního kameniva smíchá s dvousložkovou pryskyřicí. Dobře promíchaná směs se pak nanáší zednickou lžící na podklad a roztáhne se do požadované plochy. Doba zpracovatelnosti rozmíchané směsi je do 40 minut, pak začne pryskyřice tuhnout. Po 24 hodinách lze kamenný koberec začít používat, plně zatížitelný je po jednom týdnu.
Podlahové krytiny v akci najdete zde
Zdroj Youtube.com - kamenictví PIEDRA
Kamenný koberec máme venku a fakt velká spokojenost. Nechali jsme si vše zařídit od firmy presstone a můžu říct, že jsme udělali moc dobře. Takže doporučuju pořídit si kamenný koberec - je totiž bezúdržbový.