Kaučukové podlahy - všestranné a odolné
Kaučuk je dělen na přírodní a syntetický. Oba dva druhy nabízejí velkou pružnost a absorpční účinky v případě mechanického namáhání.
Pružnost kaučuku je natolik vysoká, že v případě zmáčknutí se navrátí do své původní podoby bez jakéhokoliv problému a nijak to na něm není znát. Kaučuk je v podstatě elastomer a je základní surovinou pro výrobu pryže, které jsou někdy nazývány nesprávně gumou.
Přírodní kaučuk je získáván ze stromu, kaučukovníku brazilského. Kůra stromu se nařízne a syrový kaučuk se nechává odkapávat ze stromu do nádoby. Následuje proces srážení pomocí kyseliny mravenčí, dále se hmota pere vodou a suší. Vzniká materiál jménem Krepa, který se nadále upravuje přidáním plniv a aditiv, následuje vulkanizace. Takto vzniká přírodní kaučuk - pryž.
V Evropě je znám přírodní kaučuk od poloviny 18 století.
Syntetický kaučuk je vyráběn polymerací, nebo kopolymerací nenasycených uhlovodíků. Mezi nejčastěji používané syntetické kaučuky patří polybutadienové a kopolymerní butadien-styrenové kaučuky, ethylen-propylenové kaučuky a isoprenové kaučuky. Dále se používají silikonové kaučuky a halogenové kaučuky. Výroba kaučuků na bázi uhlovodíků probíhá přídavkem plniv, antioxidantů a vulkanizačních činidel. Následuje vulkanizace, stejně tak jako u přírodního kaučuku.
Syntetický kaučuk byl poprvé vyroben v roce 1909 v Německu.
Mezi základní vlastnosti kaučuku patří:
- odolnost vůči opotřebování (proti vrypům)
- nezávadnost vůči životnímu prostředí
- velmi snadná údržba
- odolnost vůči cigaretám padlým podlahu (protipožární vlastnosti)
- rozměrová stálost, trvale elastický povrch, tlumení kročejového hluku
- odolnost vůči chemickým prostředkům
- protiskluzové a antistatické vlastnosti
Dále nabízí kaučuková podlaha speciální vlastnosti, využitelné pro speciální provozy a místa:
- elektrostatická a antistatická vodivost
- podlaha z kaučuku je vhodná pro vysokozdvižné vidlicové vozíky
- extrémní vrypová houževnatost a extrémní ohnivzdornost
- při požáru toxikologicky nezávadná (nevypouští jedovaté plyny a toxiny)
- podlaha z kaučuku je odolná vůči tukům a olejům
Z kaučuku, tedy pryže na bázi tohoto materiálu jsou pak kromě jiného vyráběny i vysoce odolné podlahové krytiny. Kaučukové podlahy jsou velmi odolné a pružné, jsou odolné vůči vodě a ohni. Tyto podlahy mají další vlastnosti, jako je kročejový útlum, jsou tedy i velmi příjemné při chůzi po nich a dobře odolávají mechanickým tlakům bez následné paměťové reakce. Všechny tyto vlastnosti předurčují kaučukové podlahy prakticky do jakýchkoliv prostor. Podlahy z kaučuku jsou navíc nabízeny v pestrobarevných provedeních a povrchových úpravách.
Kaučukové krytiny bývají aplikovány lepením, pomocí speciálních lepidel a dodržením předepsaných postupů. Doporučujeme nechat aplikaci kaučukových podlahových krytin na odbornících, kteří mají s pokládkou této podlahové krytiny zkušenosti.
Dnešní moderní produkce kaučukových podlah nabízí na našem trhu mnoho druhů těchto všestranných podlahových krytin. Jako příklady můžeme uvést: hladké kaučukové podlahy, reliéfní kaučukové podlahy, dále antistatické, nebo průmyslové podlahy. Dokonce je možné si nechat instalovat kaučukové schodnice. K těmto podlahám je v dnešní moderní době nabízeno mnoho příslušenství a komponentů, jako jsou soklové lišty a svařovací šňůry.
Kaučukové podlahy jsou vhodné jak do obytných prostor, tak i do veřejných, včetně provozů. Jsou díky svým vlastnostem předurčené pro průmysl a zdravotnictví, sportoviště a ostatní namáhané plochy. Tento typ podlahové krytiny je také vhodný pro podlahové vytápění.
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Komentáře