Klady a zápory plovoucích podlah v kuchyni
Je plovoucí podlaha optimálním řešením pro kuchyně, v nichž se usilovně připravují gastronomické speciality? A jak je tomu v případě kuchyňského studia? Kuchyňská podlaha by měla vynikat dlouhou životností, odolností vůči vodě a schopností odolat poškození, jako například když na ni spadne nůž nebo hrnec. V následujícím textu se zaměříme na výhody a nevýhody použití plovoucích podlah v kuchyni.
Povaha plovoucí podlahy a její vhodnost pro kuchyně
Plovoucí podlaha se skládá z jednotlivých částí spojených zámkovým systémem, není připevněna k podkladu, ale je na něm volně položená. Odtud také pramení její název – „plovoucí“ podlaha. Tento typ podlahy je vhodný do obývacích pokojů, dětských pokojů, ložnic, pracoven i kuchyní. Volba konkrétního druhu závisí na materiálu, z něhož je vyroben. Pro kuchyně vybavené podlahovým vytápěním může být alternativou také dlažba. Avšak u dlažby existuje riziko, že při pádu skleněného či ostrého předmětu může dojít k jejímu poškození.
Pro a proti použití plovoucí podlahy v kuchyni
V současné době je považována za nejlepší volbu pro kuchyně vinylová podlaha. Pokud zvolíte vhodný typ, vinyl je odolný vůči vodě i poškození. Vinylové podlahy jsou sice také náchylné na poškození ostrými hroty nebo hranami, ale jsou odolnější než například laminát. Jejich údržba je snadná.
Vinylové podlahy mohou být buď plovoucí, zámkové s korkovým jádrem nebo lepené. Jejich povrch je příjemný na dotek a působí teplým dojmem. Jsou také vhodné pro podlahové vytápění. Na trhu je k dispozici široká škála dekorů a několik typů jader podlahy.
PVC a plně přírodní linoleum Marmoleum v kuchyni
PVC, někdy nesprávně označované jako „lino“, a linoleum, například značky Marmoleum, na první pohled vypadají velmi podobně. Avšak jejich složení a kvalita se liší. PVC je vyrobené ze syntetického materiálu. Je k dispozici v několika šířkách a tloušťkách, obvykle se prodává na metry. Existuje PVC podlaha s pěnovou nebo textilní podložkou. Nejznámější jsou PVC podlahy Designtex.
Marmoleum, tedy linoleum, je vyráběno společností Forbo Flooring Systems z přírodních materiálů. Mezi základní suroviny patří dřevitá moučka, lněný olej a přírodní pigmenty. Je k dispozici i zámkové marmoleum s „click“ systémem, avšak pro kuchyň je vhodnější marmoleum v roli k lepení. Jeho cena je však vyšší než cena PVC a po nalepení již není tato podlaha považována za plovoucí.
PVC je v kuchyni dodnes oblíbenou podlahovou krytinou. Obě krytiny jsou odolné vůči vlhkosti, mechanickému poškození, dobře se udržují a můžete si vybrat z mnoha dekorů a barev. Marmoleum je navíc vhodné pro alergiky a astmatiky.
Laminátová podlaha do kuchyně může být hlučnější
Laminátová podlaha nebyla vždy nejlepší volbou do kuchyně, přesto je často používána. Její nevýhodou je, že pokud na ni vlijete větší množství vody, může dojít k jejímu prosáknutí mezi jednotlivé dílce a následnému nabobtnání. Stejně tak může dojít k jejímu zvlnění, pokud je dlouhodobě vystavena vlhkosti, jelikož je vyráběna z dřevovláknitých desek.
Pokud si přejete v kuchyni laminátovou plovoucí podlahu, doporučujeme vybrat kvalitnější typ s voděodolnou vrstvou, například Egger Aqua+.
+ snadná údržba
+ příznivá cena
– vystavení vlhkosti může vést k poškození
Komentáře
Komentáře jsou u tohoto článku zakázány