Koberce a jejich výhody i nevýhody
Dodnes se nedá s určitostí říci, kdy vznikl úplně první koberec.
Ale stáří pradědečka všech koberců se odhaduje na dobu před cca 5000 lety.
A to už je opravdu hodně dlouhá doba, takže si kobereczaslouží náš obdiv. Ještě donedávna byl považován za jednu z nejpoužívanějších podlahových krytin. Přesto, že mnoho lidí inklinuje k plovoucím podlahám, mívají alespoň malý kobereček či běhoun, jako dekoraci. Výhodou, kterou nelze kobercům upřít jsou jeho tepelně izolační vlastnosti.
Velmi výhodný je kobercový běhoun tam, kde potřebujeme tlumit kročejový hluk. Koberce rozeznáváme pro domácí použití a dále pak zátěžové koberce, kde je zvýšený pohyb osob. Kancelářské budovy, školící místnosti a jiné. Mimo svých kladných vlastností má koberec i svá proti. Koberec v klasické podobě není vhodný pro osoby, které trpí na alergie a časté respirační onemocnění.
Hurá už existují koberce pro alergiky!
Avšak dnes už existují i takové koberce, které jsou vhodné do bytu, kde bude pobývat i alergik. Podklad z ekologického materiálu a speciální vlákna zajistí zdraví neškodné prostředí, aniž by koberci scházelo něco na kráse. Speciálně upravená vlákna dokážou odpuzovat roztoče, minimalizovat usazování prachu a navíc se dobře čistí. Je pravda, že koberec je obecně označován právem za prachonosný, ale pouze v případě, že pravidelně neluxujete a není zhotoven ze speciálních vláken.
Klasické koberce sice zachytí prachové částice i srst zvířat, ale ty se z něj vykartáčují a vyluxují, zatímco na plovoucí podlaze můžete vidět chuchvalce v koutech místnosti. Pokud se v domácnosti nachází alergik, je více než jasné, že úklid bude probíhat mnohem častěji. Materiál a kvalita se samozřejmě odráží na ceně koberce. Pokud chcete koberec kvalitního materiálu, který už nějakou tu dobu s vámi přečká, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.
Co dělat, když mám doma normální koberec a mám alergii?
Pak nezbývá než si pořídit kvalitní vysavač, který dokáže zachytit i nejjemnější částečky prachu z vašeho koberce. A to včetně roztočů a kožních šupinek, které tvoří 80% prachu v našem bytě. A těm nezabráníte žádným způsobem. Z tohoto důvodů existují i speciální matrace pro alergiky a povlečení. Dále se doporučuje pravidelně zvlhčovat ovzduší a větrat. Alergie na prach není ve skutečnosti nic jiného, než alergie na roztoče a plísně, které jsou součástí prachu. Proto se musí pravidelně všechny povrchy zbavovat prachu, větrat, prát lůžkoviny a hlavně doma nekouřit.
Gabriela Kortová - portál Podlahy.com
Komentáře