Koberec do kuchyně? Ano jde to!
Příznivcům koberců pookřeje srdíčko při čtení článku na téma koberce do kuchyně.
Tvrzení zarputilých odpůrců koberců, že se nedají používat v kuchyni, není zcela oprávněné.
Hospodyňka stojící často v kuchyni určitě bude ráda za příjemný, měkký a hlavně teplý povrch a to jak v zimně, tak i v letních měsících, kdy například dlažba nebude vyhřívána podlahovým topením. Kuchyně je v kategorii obytných objektů jeden z nejvíce namáhaných prostorů z pohledu podlahové plochy. Proto je třeba velmi pečlivě rozmyslet, co na podlahovou plochu použijeme jako pochozí vrstvu.
Ti z vás co milují koberce pro jejich vlastnosti, příjemný dotek, tepelně izolační vlastnosti a rozmanitost vzhledu se nemusejí vzdávat této podlahové krytiny ani do míst jako jsou kuchyně.
Jako každá podlahová krytina i koberec má svá specifika a vyžaduje pravidla údržby a chování se k němu. Je třeba si uvědomit, že pokud jsme rozhodnuti, že hodláme použít koberec i do kuchyně, tak musíme správně vybírat a my vám sem napíšeme několik rad čeho si všímat a jak správně volit koberec pro použití v kuchyni.
Základním parametrem, který by měl mít koberec do kuchyně, je délka vlákna koberce. Tady platí, že čím nižší vlákno, tím lépe pro toto zátěžové použití. Pokud zvolíme krátkou délku vlákna, zajistíme si tím delší životnost koberce a také snadnější údržbu. Další faktor je hustota vlákna a zde platí, čím větší hustota, navíc krátkých vláken, tím lépe pro životnost a čištění koberce.
Do kuchyně doporučujeme spíše kusové koberce, důvodem je čištění a údržba. Kusový koberec lze snadno v případě potřeby prát.
Jako další je třeba sledovat materiál, ze kterého jsou koberce, které hodláme používat v kuchyni vyrobeny. Výrobci často používají pro tento typ koberce polyester, akryl a bavlněnou žinylku, což je vlastně bavlněná příze v podobě vlásků. Přesněji je to příze housenkovitého tvaru z bavlny. Nebo se používají pří výrobě i polyamidová vlákna, která nabízejí velmi vysokou pružnost a odolnost vůči chemikáliím i biologickým vlivům.
Jako další možnost výběru koberce do kuchyně je kusový koberec “Bouclé”, což je vlastně koberec bez vlasu, je tkaný, hladký se smyčkovým povrchem. Tento typ koberce je vyráběn na základě přírodního materiálu “Sisal”. Jen pro zajímavost je to textilní vlákno získávané z rostlin Agáve Sisalové. Je to tropická rostlina a společně s tímto přírodním materiálem a polypropylenem je docíleno nejenže vysoké odolnosti, ale i snadné údržby koberce.
Koberce vhodné do kuchyně jsou nejen odolné, ale i s dlouhou životností a velmi dobře se udržují.
Koberce mohou být jednobarevné s nepřebernou škálou odstínů, to záleží na výrobci a jeho nabídce. Také lze koberce pomocí speciální tiskové technologie osadit různými motivy a obrázky, dokonce fotkami na různá témata. Výrobci nabízejí různé velikosti a rozměry koberců. Pozor i kusový koberec má svůj limit velikosti z pohledu možnosti praní v pračce.
Co tedy sledovat u koberců pro kuchyně už víte, nezapomeňte, že v kuchyni je třeba používat protiskluzový koberec a prodejce se vždy zeptejte, jestli se dá takový koberec prát v pračce a na jakou maximální teplotu.
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
kolik stojí ten světlý a hnědý pruh děkuji podracká