Kudy do podkroví?

Kudy do podkroví?

Umístění schodiště v novém rodinném domě je třeba si před jeho výstavbou řádně rozmyslet a nevynechat ani zdánlivý detail.

Často kolem sebe vídáme krásná a neobvyklá schodiště, u kterých se nabídka v posledních letech rozšířila přímo neuvěřitelně.

O schodišti do nového rodinného domu se poměrně všude dočteme především jako o estetickém prvku, výrazném solitéru, perle interiéru a podobně. To všechno je sice pravda, ale zbývá ještě jedna neméně důležitá věc, na kterou jako by se zapomínalo, a to že se po něm chodí.

Až příliš velký důraz se všeobecně klade zejména na vizuální stránku schodiště a do pozadí se tak dostává praktická stránka každodenního života, která teprve později začíná být důležitá.

Nahoru, dolů a několikrát denně, to vše je schodiště, které záhy přestáváme obdivovat. Pohybují se po něm senioři, děti a domácí mazlíčci. Už dávno se po něm nevznášíme lehce a poeticky.

Ba právě naopak, chodíme po něm s plným košem prádla, děti s těžkou brašnou ze školy nebo stěhujeme nábytek. Zde je důležitá zejména jeho vyso ká bezpečnost a pohodlí. Schodiště je také významným distributorem tepla. Jak známo, teplo stoupá vzhůru, takže pokud schodiště umístíme do obytného prostoru a příjemně si zatopíme, teplo nám bude unikat po schodišti nahoru.

Kam umístit schodiště v novém domě?

Ať už navštívíme stavební firmu, která nabízí hotové projekty, anebo zalistujeme nějakým katalogem, všude je to podobné. Většina schodišť je umísťována v otevřeném obytném prostoru, poměrně méně pak v prostoru komunikačním, tedy v hale či předsíni. Pokud máme zájem o tzv. katalogový dům, ale schodiště chceme postavit v předsíni, mnohdy bývá nutné se vyhlídnutého projektu vzdát. Jiné je to samozřejmě u domu, kde projekt zadáváme architektovi.

Jaké jsou výhody a nevýhody těchto dvou rozdílných řešení?

Schodiště v obývacím prostoru skutečně dává vyniknout své kráse, estetické hodnotě a nápaditosti. Z křesla ho můžeme se zájmem pozorovat jako obraz vedle na stěně. Svým stylem tak dotváří celý otevřený prostor. Tehdy nevadí, když je provoz v bytě či domě po většinu času zanedbatelný, když domácnost tvoří jeden nebo dva členové.

Jiná situace však nastává ve velkých rodinách, nebo ve větším domě s více ložnicemi, dětskými pokoji, s pracovnou nebo ateliérem v poschodí. To se pak ze schodiště stává dálnice a obytný prostor se změní na vysloveně komunikační. Odpočívající členy rodiny samozřejmě ruší hluk neustálého procházení ostatních.

Schodiště v předsíni je naopak zavřené do soukromí, je tak trochu zastrčené, není na očích ani na uších. Tím, že je většinou uzavřené stěnami, se dá všeobecně říci, že bývá zpravidla bezpečnější možná i proto, že více méně rezignovalo na výraznější krásu. Bezpečnost schodiště je kapitola sama pro sebe a stanovené technické normy není radno obcházet.

Schodiště v obývací části

Výhody: schodiště jako dominantní solitér, viditelná estetická hodnota celé stavební konstrukce.

Nevýhody: únik tepla, zvýšená hlučnost, provoz ve větší místnosti se stěhuje do obývacího prostoru, který se tak stává převážně prostorem komunikačním.

Schodiště v předsíni, hale či zádveří

Získáme oddělený komunikační prostor pro zachování klidu v obytné části. Dále ekonomické řešení, jelikož předsíň či hala se většinou vytápějí jen na 10 – 15 °C místo 19 – 23 °C v obývacím prostoru. Neztrácí se bezúčelně tolik tepla do nevyužívaného prostoru nad schodištěm.

Vše pro vaše schody najdete v akci zde

Klára Částová - portál Podlahy.com

  1. Páleníková

    Děkuji za článek. Momentálně řešíme s manželem dilema se schodištěm do rodinného domku.

Napsat komentář