Kvalitní kameny z pískovců
Malebné okolí Terchové je plné krás, ale příroda ho obdařila i obrovským skrytým bohatstvím - kvalitním pískovcem.
Ten se těží v poměrně složitých podmínkách již od počátku 20. století v kamenolomech v Hatiach a v Teplickom jarku.
O kvalitě tohoto kamene svědčí fakt, že z něj byl postaven i starý železniční most v Budatíne, dnes ho najdete jen v Těrchové na různých místech jako např. Křížová cesta na vrch Oravcová, různé kaple a samozřejmě i na soukromých objektech.
Tím se dostáváme k množství nesporných výhod přírodního kamene, jako stavebního materiálu - totiž bez jakékoliv údržby je vysoce pravděpodobné, že přežije množství generací, proto váš vklad je nejen jednorázový, ale i pořádně dlouhodobý. Zároveň díky jeho tvrdosti ho lze použít i na místech, kde bude dlouhodobě vystaven "náročnějším" podmínkám jako například nějaký obklad, na přístupové cesty, chodníky.
Kvalitnímu kameni, a tím ten terchovský bezesporu je, se nedá vytknout jediná chybička krásy.
Kámen se těží v deskovitě až lavicovitě odlučných vrstvách, přičemž každá vrstva má různou tloušťku.
Terchovský pískovec je nejkvalitnější štípaný pískovec na trhu, například objemová hmotnost je 2,7 g/cm3, pevnost v tlaku 165 MPa a minimální nasákavost pouhých 0,3 %. V každém pásu pískovce, je vždy několik vrstev postupně navrstvených na sobě, v tloušťce od 1 do 30 centimetrů . Rozmanitostí vrstev je pískovec předurčen k téměř neomezené škále využití v zahradní i stavební architektuře. Nejtenčí vrstvy pískovce v tl. 1-3 cm se hodí na lepené obklady, jako např. koupelny, kuchyně a krby. Silnější vrstvy pak k samonosným obkladům a pískovcovým plotům . Dlažby ,tzv. pískovcové šlapáky v tl. od 3-5, 4-7 , 7-15 cm, můžeme použít např. místo zámkové dlažby nebo jako okrasné pískovcové chodníky v zahradě. A nebo třeba jako parkoviště pro osobní i nákladní vozy.
Komentáře