Linoleum, jeho vlastnosti a využití

Linoleum, jeho vlastnosti a využití

Podlaha je nejvíce namáhané místo objektu a to ať už obytného či komerčního, samozřejmě i průmyslového.

Pokud řešíte podlahu, a jakou zvolit podlahovou krytinu, tak je třeba si ujasnit, co od pochozí plochy podlahy chcete.

Naprostá většina z těch co vybírají podlahové krytiny při realizacích podlahy, začíná estetikou, tedy aby byla podlaha krásná na pohled. Je to tak, jedná se o praxí prověřenou informaci. Přitom základem je ujasnit si, jaké budeme na podlahu klást nároky z pohledu uživatelského.

Určitě se shodneme na tom, že podlaha by nám měla sloužit co nejdéle a proto je třeba vybrat takovou podlahovinu, která bude co nejlépe splňovat naše nároky. Vždy je třeba vybírat podlahovou krytinu podle druhu prostoru, ve kterém má sloužit, sledovat takové faktory jako je zátěž podlahy a druhem používání prostoru ve kterém bude instalována.

Při rozhodování jaký druh podlahové krytiny koupit musí být zohledněny faktory jako je přítomnost dětí, domácích mazlíčků, zda je v konstrukci podlahy instalováno podlahové vytápění či tam bude často mokro a vlhko. Zda bude podlaha využívána domácím způsobem, tedy používání měkké domácí obuvi, která je šetrná k podlahové krytině. Nebo jestli to bude komerční prostor s větším zatížením.

Nakonec je třeba před výběrem podlahové krytiny zohlednit i to jak hodně se budete podlaze věnovat z pohledu úklidu, údržby a obnovy. Není to nic proti ničemu, ale je třeba si toto alespoň v duchu připustit. Pokud nehodláte o podlahu pravidelně pečovat, neměli byste si vybírat takové druhy podlahovin, které větší pravidelnou péči a údržbu vyžadují.

V tomto článku vám popíšeme vlastnosti a specifika přírodního linolea, které je velmi kvalitní a odolnou, ekologickou podlahovinou. Linoleum je poměrně nenáročná podlahová krytina, hodící se až na specifické výjimky, prakticky do všech běžných druhů prostor.

Linoleum někdy bývá zaměňováno za PVC, což je podlahová krytina na první pohled prakticky k nerozeznání od linolea. Základním rozdílem je fakt, že linoleum je přírodní materiál, na rozdíl od PVC, které je syntetické.

Pokud budeme sledovat vlastnosti linolea a jeho uplatnění, tak je dobré konstatovat, že linoleum je podlahovina poměrně univerzální, vhodná jak pro obytné prostory, tak i komerční. Základem je pružnost, kterou linoleum nabízí jako jeho velmi dobrou vlastnost. Tlumení kročejového hluku, různých nárazů a úderů do podlahové plochy uvítají zejména obyvatelé obytných prostor.

Jako další velmi zajímavou vlastnost uvedeme protiskluzové vlastnosti, které si linoleum také nese sebou, kamkoliv ho položíte. Díky struktuře materiálu je linoleum zařazeno mezi bezpečné podlahové krytiny a je vhodné do prostor, kde hrozí uklouznutí častěji nežli jinde. Myslí se tím tzv. aktivní prostory, jako jsou tělocvičny a jiné druhy sportovišť, také zdravotnická zařízení.

Jak už bylo zmíněno, je linoleum vyráběné z přírodních materiálů, tudíž se jedná o ekologickou podlahovinu. Z tohoto důvodu je používáno v místech, kde je kladen velký důraz na ekologické požadavky. Myslí se tím opět zdravotnická zařízení, ale i vy byste mohli na linoleum pomyslet při výběru podlahoviny, pokud máte například doma alergika.

Linoleum je podlahovina, která není nijak náročná, nevyžaduje složitou údržbu. Linoleum stačí v základu vysát či zamést a vytřít ho, až když je opravdu špinavé s použitím ekologických čistících prostředků. Ohledně “mokrého” čištění linolea je nutné si uvědomit, že jako přírodní materiál bude linoleum v případně nadměrného namáčení umožňovat množení všudypřítomných mikroorganismů.

Ohledně dalších vlastností, které zjednodušují údržbu linolea je to, že nepřitahuje prach. To ale neznamená, že na něm, jako na podlahové ploše prach nebude, takže je nutné tento prach odstranit a to nejlépe pomocí suchého způsobu, suchým mopem, zametením atd. Pokud se o linoleum budete dobře starat výše uvedenými nenáročnými způsoby, tak vám bude velmi dlouho přinášet svůj přirozený vzhled.

Pokud jste linoleum zbavili prachu a nečistot, nebo také v podobě skvrn pomocí správně zvolených čisticích prostředků, je vhodné ošetřit povrch linolea speciálním voskem. Jedná se o úkon zvaný polymerizace. Tímto je linoleum nejenže chráněno a prodloužena jeho životnost, ale také se polymerizací obnoví starší již opotřebené linoleum.

Pokud jsme hovořili o specifikaci linolea, tak je třeba také uvést, že linoleum reaguje na vlhkost vzduchu a jako reakci na vlhko a pro změnu sucho, se různě sráží a zase roztahuje. Také je nesvětlostálé a proto se po určité době v řádu let může měnit jeho barevný odstín. Nicméně už dnes jsou v nabídce výrobců a prodejců prostředky na obnovu a podporu vzhledu linolea.

Závěrem je třeba mít na paměti, že linoleum není podlahová krytina do exteriéru, protože na něj má neblahý vliv počasí, déšť, mrazy a proto jej nepoužívejte jako podlahovou krytinu na plochy teras a lodžií. Dále se nedoporučuje linoleum ani v interiéru používat v místech, kde je trvale vysoká vlhkost a na podlaze bývá často mokro. Myslí se tím koupelny a podobné prostory.

Podlahové krytiny v akci najdete zde

Linoleum je krásná podlahová krytina a dnešní moderní doba dokáže spojit vlastnosti linolea se vzhledem dřevěných podlah, nebo dlažby a mramorů. Linoleum je dnes vyráběno i ve spojení s korkem, kdy je tak docíleno opravdu výborné akustiky a měkkého nášlapu.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

Napsat komentář