Lišty a podložky - nezbytnosti při pokládce plovoucích podlah
Plovoucí podlahy jsou typem podlahových krytin, který je ze všech nejjednodušší na pokládku, jednotlivé díly se totiž nelepí k podkladu, ale pouze se click systémem skládají k sobě, tudíž jakoby na podlaze “plavou”. Kdykoliv je tak můžete rozebrat a instalovat do jiné místnosti. Položit takovouto podlahu navíc není ani pro laika vůbec žádným problémem. Plovoucí podlahové krytiny jsou snadno udržovatelné, působí moderní dojmem a zároveň jsou dostupné v celé řadě rozličných designů, svého favorita si tak mezi nimi najde každý.
Nabízena je i celá řada různých druhů plovoucích podlah. Mezi ty nejoblíbenější se řadí laminátové a dřevěné plovoucí podlahy. Prvně jmenované se vyznačují například nízkou pořizovací cenou či stálobarevností, druhé pak vysokou odolností a dlouhou životností, při správné údržbě vám vydrží desítky let. Dalšími populárními druhy jsou korkové a vinylové plovoucí podlahy.
Co je potřeba k pokládce plovoucí podlahy?
I přes to, že je instalace plovoucí podlahy opravdu snadnou záležitostí, tak bez potřebného vybavení se neobejdete. Kromě samotné podlahové krytiny, kterou byste měli nechat před pokládkou ležet v místnosti asi 48 hodin při minimální teplotě 18°C, budete ještě potřebovat kročejové izolace, které dokáží efektivně zabraňovat šíření hluku, a u laminátových podlah pak i PE fólie. Dále se určitě hodí vnitřní a vnější rohy, obvodové a přechodové lišty pro napojení na jinou podlahovou krytinu.
Vítaným pomocníkem při pokládce plovoucí podlahy je pilka na dřevo, přímočará pila, metr nebo stahovací pásky. Absolutní nutností pak jsou lemovací lišty a spojovací díly k lištám bez nichž je pokládka plovoucí podlahy jen těžko realizovatelná. Pojďme si vysvětlit proč.
Jak se při pokládce dokáží uplatnit lišty a podložky?
Přibližně 1 cm od stěny je během pokládky nutné nechávat mezeru, takzvanou dilatační spáru - ta slouží k tomu, aby se podlaha časem nezačala kroutit. K tomu, aby se dokreslil finální vzhled podlahy slouží lišty, kterými mezeru zakryjete. Tím rovněž zabráníte možnosti zatékání tekutin pod podlahu. Ideální je si pořídit lišty ve stejné barvě jakou má podlahová krytina. Lze je upevňovat buď pomocí speciálního lepidla, či šroubováním.
Stejně nezbytné jsou i izolační podložky, jež se umisťují na podklad ještě před samotným zahájením pokládky. Podlahová krytina pak díky nim lépe drží k podkladu, zároveň tím dochází k lepšímu vyrovnání povrchu a zlepšení akustiky. Dále dokáží podlahu chránit před kročejovým hlukem a vlhkostí, čímž se její životnost může prodloužit klidně i o několik let.
Komentáře