Masivní dřevěná podlaha: Ano či ne?
I v dnešní době na první pohled dokonalých a moderních materiálů existuje velká skupina zákazníků, kteří stále preferují klasické masivní podlahy.
A myslím tím opravdu celodřevěné podlahy, jejichž léty prověřené vlastnosti jsou právem stále oceňovány. Chceme-li tedy podlahu s životností na několik generací, jeví se dřevěná podlaha jako ta správná volba.
Má tento výběr nějaká svá "ale"?
Dřevo bylo vždy jedním z nejčastěji používaných materiálů pro podlahy. A to jak pro podkladní, tzv. "hrubé podlahy", tak i pro jejich horní pochozí vrstvy. Stejně tak bylo (a někdy ještě je) používáno pro kompletní skladbu stropů.
Tato skladba byla většinou tvořena z trámů usazených ve zdivu, které byly ze spodu pobity prkny s rákosovou rohoží a omítnuty. Prkna pak byla přibita i shora na trámech a jelikož ještě neexistovaly dnešní izolace, rozhrnula se na ně navážka - zpravidla vrstva škváry, zbytků cihel ze stavby a podobně. Do této navážky byly umístěny tzv. dřevěné polštáře (hranoly), do kterých se již přibíjela "hrubá podlaha". Ta někdy sloužila jako podlaha konečná, užitná a nebo jako podklad například pro parkety.
Výše uvedená skladba stropů je dnes již spíše zajímavostí a setkáme se s ní pouze u rekonstrukcí a u oprav prověšených stropních konstrukcí.
Vraťme se tedy k masivní dřevěným podlahám jako takovým a k jejich nejčastějším provedením.
Prkenné podlahy
Prkenné podlahy jsou dnes vyráběny v sílách od 10 do 30 mm a většinou jsou opatřeny spojem pero-drážka (PD). Slabší provedení je vhodné pro celoplošné nalepení a pro podlahové topení, silnější již můžeme přibíjet i na rošt. Prkna jsou většinou opatřena tzv. sraženou hranou (mikrofází), ve které se částečně "ztratí" případné pracování dřeva v závislosti na změnách vlhkosti.
Parkety
Dřevěné parkety, někdy též nazývané vlysy, jistě všichni znáte. Parkety bývají neprávem zatracovány jako vrzající podlaha s nutností každoročního drátkování. Není to ale dávno pravda. Parkety již nejsou pokládány přibíjením na hřebíčky, ani na časem křehnoucí asfaltové lepidlo. A stejně tak jejich údržba není dávno žádnou vědou.
A jaké jsou tedy nevýhody masivní dřevěné podlahy?
Za jistou nevýhodu bychom mohli brát vyšší pořizovací cenu. To je však velmi relativní, uvážíme-li dlouhou životnost této podlahy. A to i při započtení ceny její případné renovace. Nepopiratelná je ale náchylnost dřevěné podlahy na změny vlhkosti podkladu a prostředí. Zkrátka masivní dřevěná podlaha nemá ráda nadměrné vlhko, ale ani přílišné sucho.
Optimálními podmínkami jsou pro ni 50-60% relativní vlhkosti vzduchu a teplota okolo 20 st.C. Pokud je vlhkost výrazně vyšší, může dojít ke zvedání a uvolňování podlahy. A naopak, při extrémně nízké vlhkosti dochází k tvorbě nevzhledných spár a podlaha může začít i vrzat.
Nemusíme mít ale strach z krátkodobých výkyvů. Dřevo má jistou setrvačnost a nějakou chvilku trvá, než do sebe případnou vlhkost natáhne. Pokud tedy například malujeme a vzdušná vlhkost v bytě se nám na pár hodin zvýší, nemusíme se nějakého defektu podlahy vůbec obávat.
Kvalitní dřevěné podlahy v akci najdete zde
Dřevo je velmi trvanlivý materiál a pokud je umístěno v odpovídajícím prostředí s optimální teplotou a vlhkostí, přetrvá v téměř nezměněné podobě po celá staletí.
Patrik Hyka - portál Podlahy.com
Komentáře