Moderní vinylové dílce vydrží téměř vše! Vodu, teplo i silný provoz
Dnešní podlahové krytiny mají nového favorita, a tím je vinyl.
Pozvolna začíná vytlačovat jak plovoucí laminátové podlahy, tak i podlahy dřevěné.
Z obou typů podlah si totiž vybral jen to nejlepší: snadnou pokládku a údržbu, odolnost, pružnost a velmi širokou škálu dekorů.
Při vyslovení názvu polyvinylchlorid neboli PVC se většině z nás vybaví krytiny, které byly v minulosti často používány v bytech panelových domů. Tedy nepěkné dekory, které se obyčejně tvářily jako mramor nebo parkety. Měly k nim však velmi daleko. Fádní dekory navíc kazily dojem nevzhledných svarů, jež se opakovaly po každých 100 cm.
Dnes už si můžeme vybírat z měkčeného PVC v rolích či lamel nebo čtverců z tvrzeného vinylu, a to dokonce v různých formátech. Široká nabídka současných dekorů vinylu perfektně imituje módní trendy, včetně velmi žádaného vzhledu opotřebovaného či recyklovaného dřeva. V nabízených dekorech však nechybí ani "dlažba", "kámen " a" korek".
Současné PVC neboli vinyl představuje pružný materiál, který je vysoce odolný vůči oděru a vodě, v porovnání s laminátem pocitově teplejší, rozměrově stálý, nenáročný na údržbu a snadnou pokládku. Dále je navíc tichý, takže sousedy neobtěžují skotačící děti. Zejména když je základ podlahy tvořen dřevěnou deskou se spodní stranou opatřenou izolační korkovou vrstvou. Vrchní část je tvořena odolnou vrstvou designového vinylu. Takovýto produkt dnes nabízí celá řada výrobců.
Imitace, která potěší snadnou pokládkou
Například vinylové podlahy Inspiration od výrobce Tarkett patří mezi poslední novinky na trhu. Dokonale napodobují bezpočet přírodních materiálů. Například staré dřevo i s jeho přírodními nedokonalostmi, drobnými prasklinami, suky nebo "zářezy" po pile, kov, kámen a mnohé další. To vše v tloušťce pouhých dvou až 2,5 milimetrů, stavební výška místnosti se tak zvýší pouze nepatrně, a to je důležité hlavně při rekonstrukcích.
Cena těchto podlah se pohybuje od 480 Kč za m2 a výše a lze je pokládat celoplošným nalepením.
"Pokládka vinylových podlah je velmi snadná, je ale třeba dodržet potřebnou teplotu. Ta by se měla pohybovat okolo 18 až 25°C. Pokud je to možné, pokládejte podlahu rovnoběžně ve směru, kterým vchází světlo do místnosti, " radí Jan Tuček ze společnosti Tarkett.
Pro instalaci veškerých vinylových podlah, nejen Tarkettu Inspiration, je velmi důležitý dokonale čistý a rovný podklad, bez přítomnosti mastnost a chemických látek. Podklad by měl být stabilní, suchý a pevný. Zbytky starých lepidel musejí zmizet.
Je zde potřeba dodržet staré dobré pravidlo podlahářů o nerovnostech : v případě, že je nerovnost podkladu vyšší než dva milimetry na dvoumetrové lati, musí se podklad vyrovnat vhodnou samonivelační hmotou. Velmi důležité je také dodržet obsah vlhkosti podkladu, ten musí být u cementového potěru nižší než 2% cM nebo 0,5% cM u anhydritu.
Vinylové podlahy v dekorech dřeva působí velmi autenticky, jsou tedy proto vhodné do kuchyní a koupelen, kde si majitel bytu přeje dřevo, ale obává se vlhkosti. "Tyto vinylové podlahy jsou stoprocentně odolné vůči vodě," potvrzuje Jan Tuček.
Výhody vinylových krytin
Podlahy z vinylu jsou taktéž rezistentní vůči nečistotám. Povrch totiž zakrývá PU fólie, která nepropustí ovocné šťávy nebo kávu.
Vinylové dílce jsou rozměrově stálé a v porovnání s podlahami z masivního dřeva nesesychají, avšak několik milimetrů dilatační spáry u stěn je nutné zachovat. Díky pružnosti a tvrdosti samotného vinylu se nemusíte obávat, když vám v kuchyni na podlahu upadne hrnec nebo třeba vidlička.
Podlahy z PVC se dělí na heterogenní a homogenní. Homogenní PVC využívá stejného provedení a struktury v celé své tloušťce. U Heterogenních vinylových podlah bývá základem pryžový nosič s již naneseným dekorem, který je následně zalitý vrstvou vinylu. Pro zajištění ještě vyšší odolnosti je povrch krytiny vytvrzen ochrannou PU vrstvou," vysvětluje Jan Tuček.
Homogenní neboli měkčené PVC s vyšší třídou zátěže v rolích lze nakoupit již od 250 korun za metr čtvereční. Mnohdy mívá antistatické, elektrostatické i protiskluzové úpravy povrchu a je odolné vůči slunečnímu záření.
S vyšší cenou také vzrůstá kvalita krytiny. Například tuzemský výrobce Fatra nabízí s desetiletou zárukou plovoucí podlahy FatraClick, které díky spodní izolační vrstvě z přírodního korku zajišťují nízkou úroveň hluku. Dílce jsou samozřejmě vhodné i pro podlahové vytápění, pokládají se bez lepení, pouze seskládáním a "zakliknutím" do sebe. Ovšem jejich cena se pohybuje okolo 840 korun.
Čeho se ale vyvarovat?
Při výběru podlahy je třeba sledovat jednu z nejdůležitějších vlastností vinylových krytin a tou je rozpínání. Někteří z výrobců vinylových dílců totiž používají skelná vlákna jako příměs, aby zvýšili jejich stabilitu a odolnost vůči rozpínání.
Při výběru krytiny proto doporučuje velmi pečlivě číst technické listy a následně volit provedení s co nejnižší roztažností. Můžete použít také takzvanou fixační podložku, která zvýší stabilitu krytiny a zaručí tak komfort při samotném užívání. U lepených vinylových podlah je důležité používat speciální lepidla s vlákny, která roztažnost materiálu výrazně eliminují.
Podcenit teplotu při uložení vinylových podlah se rovněž nevyplácí. Vinylové dílce nesmí přemrznout, mráz totiž narušuje jejich molekulární skladbu a vinylové podlahy pak nenávratně zkřehnou a ztrácí odolnost. Krytina by měla být v místnosti před samotnou pokládkou uskladněna v horizontální poloze tam, kde se bude pokládat, a to nejméně 24 hodin při již zmiňované teplotě okolo 18°C.
Teplo sice vinylovým dílcům nevadí, ale v případě takzvaného suchého lepení, což je třetí způsob kladení, kdy dílce jsou již na rubu opatřeny fixní vrstvou, může být velmi zrádné. U tohoto typu lamel si dejte pozor právě tam, kde dopadá nejvíce slunce a dále potom v případě podlahového vytápění.
Vinylové podlahy v akci najdete zde
Vinyl by se mohl roztahovat a smršťovat a výsledkem pak bývají časté nežádoucí spáry. Použít jej lze například do šaten či špatně větratelných místností. Tam může být naopak praktické: při lepení totiž nevznikají žádné škodlivé výpary.
Klára Částová - portál Podlahy.com
Mohla bych na čištění podlahy z vinylu použít parní
čistič?
Ty vinyly vypadají moc dobře. Krásné fotky!