Neřešená akustika schodiště jako zdroj hluku v interiéru
Schodiště se řadí mezi důležité spojnice úrovní vícepatrových objektů.
Schodiště může být v případě opomenutí akustických řešení velmi vysokým zdrojem hluku v objektu.
Schody jsou komunikační spojnicí mezi patry v domě a pokud při používání schodiště vzniká nadměrný hluk, tak je zřejmé, že se bude rozléhat ve všech patrech a to právě díky tomu, že schodiště patra spojují. Jedná se tedy o konstrukci, která vertikálně probíhá domem a může snadno přenášet hluk.
Pokud máte při stavbě domu v plánech schody, tak zbystřete, protože dodatečné úpravy již hotového schodiště jsou poměrně těžké a mají svá omezení. Samozřejmě to stojí pak i spoustu peněz navíc.
Jakmile víte, jak schody budou vypadat designově, tak je třeba dořešit i konstrukční detaily, včetně akustického řešení a napojení na ostatní konstrukce objektu, stěny, podesty atd.
Jak je to vlastně s hlukem ze schodů?
Asi každého hned napadne dupání po schodech, nebo předměty kutálející se po schodech dolů. Jsou to nejčastěji vnímané rušivé zvuky, které schody vydávají. Je to vlastně hluk vznikající vibracemi, takže strukturální, neboli kročejový hluk. Tento hluk se pak nese konstrukcemi po celém domě a je to způsobeno špatným řešením a napojením konstrukce schodiště, či nevhodně zvoleným materiálem.
Kromě kročejového hluku je často ve smyslu používání a druhu schodiště vnímáno také vrzání schodů. Samozřejmě, že hlavně u dřevěných schodišť, kde časem dochází ke vzniku vůlí v konstrukci schodiště a také v zádlabech schodišťových stupňů.
Je to celkem běžný jev, který se děje nejčastěji při změně vlhkosti a teploty vzduchu a to jak vlivem topné sezóny, tak i celkově ročním obdobím. Dřevo na tyto změny reaguje nabobtnáním a nebo naopak sesycháním. Jako další důvod vzniku vrzání a praskání je možné prohýbání schodišťových nášlapů při zatížení, tedy chůzi po schodech.
Průhyb samotný není takový problém pokud není dřevo popraskané, vlivem průhybu dochází ke změně rozměrů schodišťového nášlapu a tím k velmi nepatrným pohybům ve spojích jednotlivých dílů konstrukce schodů. Tedy například mezi nášlapem a podstupnice schodiště, ve kterém je nášlapná část uchycena. Pak to většinou je vnímáno jako nepříjemné praskání, skřípání a vrzání.
Někdy je praskání slyšet i když se po schodech zrovna nechodí, je to opět vlivem použitého materiálu a okolním prostředím, ve kterém jsou schody instalovány. Pokud chceme ponížit takové projevy hluku, musíme zajistit správnou vlhkost interiéru, ve kterém jsou například dřevěné schody namontovány.
Několik pravidel, která mohou při rozhodování typu a řešení schodiště pomoci.
Velmi důležitým faktorem z pohledu akustiky schodů je použitý materiál a tady platí čím tužší a rozměrově stabilnější materiál, tím méně hluku. Každého hned napadá železobeton, kov samotný a podobné tuhé, velmi masivní materiály. Ale nemusí to být takto materiálově omezeno. Je tady ještě sklo, speciální umělé materiály, tvrdé, masivní dřevo a další podobné.
Dále je třeba při řešení a napojování konstrukce schodiště používat správné spojovací a kotvící prvky, také uložení schodů do okolních konstrukcí je třeba správně ošetřit tlumícími materiály. Tím se významně sníží přenos vibrací, tedy přenos strukturálního hluku do okolních konstrukcí, stěn, podest a tím podlah pater. Jedná se o moderní komponenty, obsahující materiály, které přeruší akustický most a přitom zajistí dostatečně pevný spoj a napojení konstrukce schodiště.
Jako celkem vzdušné, ale problematické můžeme označit například sedlové schody ze dřeva, kde se stupně montují na schodnice. Jsou to klasické, hezké a vzdušné schody, které se nejčastěji realizují ze dřeva a pokud k tomuto dojde, je třeba použít dostatečně silné, masivní dřevo, aby lépe reagovalo na zatížení a ostatní faktory ovlivňující akustiku schodiště.
Silnější materiál masivního, tvrdého dřeva, lépe vstřebá vibrace strukturálního hluku při používání schodiště.
Některé materiály, které bývají navrhovány pro realizace schodiště nelze prakticky vůbec, nebo jen velmi málo akusticky řešit. Tady je třeba si stanovit priority, jestli chceme designově zajímavé řešení schodů v domě, nebo lepší akustickou pohodu. Vaše rozhodování může ovlivnit i fakt, jak se schody používají, jaká je předpokládaná frekvence užívání, kolik dětí a jak starých je v domě. Také pozor na domácí mazlíčky.
Ohledně výše zmíněných dodatečných úprav v již postaveném domě s realizovaným schodištěm je toto problematické, ale jsou některé doplňky, které částečně pomůžou. Například instalace tlumících podložek na schodiště v podobě nalepených kobercových nášlapů a podobných typů řešení akustiky slušně pomůžou.
Akustické podložky v akci najdete zde
Ovšem toto nevyřeší špatně, bez akustického řešení uloženou konstrukci schodiště a špatně zvolený materiál, nevhodný pro schody. Schody v interiéru mohou být významnou interiérovou součástí z pohledu akustiky, ale také nepříjemným zdrojem hluku. Proto při výběru a řešení schodů postupujte obezřetně a nejlépe se poraďte se specialistou na tuto problematiku.
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Dobrý den rada bych poptala vystavbu a vyrobu betonovych schodu ci vymyslet varinatu schodu do prostoru ktery mame v baraku.
m uzete me kontaktovat ?
723 902 808
moc dekuji