Nesmrtelná čedičová dlažba
Čedič je hornina, sopečná vyvřelina a jedná se tedy o naprosto přírodní kámen, který má navíc skvělé vlastnosti.
V základu má čedič tmavou, šedivou až černou barvu a jeho struktura je sklovitá. Stavba čediče je velmi jemnozrnná, která vznikla velmi rychlým tuhnutím lávy na povrchu země.
U nás se nejvíce čedič vyskytuje v českém středohoří, Říp, Radobýl a Doupovské hory. Ohledně naší planety je faktem, že čedič tvoří většinu zemské kůry. Začněme tím, že čedič se používá ve stavebnictví řadu let, vlastně stovky let. Jedná se o velmi tvrdý a odolný kámen, proto z počátku jeho využití bylo omezené zpracovatelností. Proto také byl nejčastěji používán jako nařezané desky a podobné tvary, jako jsou sloupky a kostky, nepravidelné kusy.
Čedič je, jak už bylo zmíněno, velmi pevný a odolný, zároveň je nenasákavý a vysoce odolný vůči mrazu i vysokým teplotám. Jelikož se jedná o naprosto přírodní produkt, je i ekologický. Jeho další využití a to opět ve stavebnictví bylo až ve dvacátém století, kdy se začala čedičová hornina tavit a tím upravovat na různé tvary.
Kromě toho, že se z čediče dnes vyrábí velmi kvalitní tepelné izolace pomocí rozvlákňování této horniny při vysoké teplotě v peci, je často využíván jako dlažba a to pro interiér i exteriér.
Nejdříve se čedič používal jako podlaha na venkovních prostorách, kde bylo třeba vytvořit odolnou a kvalitní plochu. Později se začal používat i uvnitř objektů, ale z počátku spíše průmyslových a dnes je čedič používán jako hlavní materiál pro výrobu vysoce odolné a přitom nádherné dlažby.
Pro průmyslové objekty se čedičová dlažba hodí proto, že je vysoce odolná vysoké teplotě, také tlaku a otěru, snadno odolává i chemikáliím a dalšímu znečištění. Čedičová dlažba se velmi dobře udržuje a čistí. Nevyžaduje žádné speciální zacházení a údržbu.
Od té doby, co se začal čedič tavit, lze ho používat jako podlahovou krytinu všude kam, si řeknete.
Z čediče se dokonce vyrábí i klasická zámková dlažba, která je vysoce protiskluzová a často se používá jako chodníkové prvky pro nevidomé. Z čediče se vyrábí i protiskluzová dlažba do interiérů a exteriérů. Lze jej tedy jako dlažbu s povrchovou úpravou proti uklouznutí použít do koupelen, kuchyní a kolem bazénů. Jelikož je čedič nenasákavý, nemůže ho roztrhat mráz. Hledáte li vhodnou dlažbu na terasu, je čedič velmi dobrou volbou.
Čedič lze používat jako leštěný i neupravený a lze jej také pokládat jako nepravidelné kusy plátů dlažby. Vypadá to velmi přirozeně a velmi často se takováto dlažba používá pro renovace starých památkových objektů. Jak už bylo výše popsáno, v dobách kdy ještě lidé neuměli čedič tavit, se používal jako deskovitý odlučný tvar. Proto je možné tvrdit, že je čedičová dlažba nesmrtelná, staletími prověřené plochy, kde byla kdysi položena v podobě nepravidelných tvarů.
Tyto důkazy o nesmrtelnosti čediče, lze nalézat především ve sklepích a starých nádvořích, také pasážích historických měst po celém světě a podobných místech.
Čedičová dlažba je výborným tepelným vodičem, proto je vhodná jako podlahová krytina pro vytápěné podlahy.
Ohledně pokládky čedičové dlažby lez postupovat stejně jako u dlažby keramické či podobné. Jen je třeba díky vlastnostem čediče počítat s větším pohybem z důvodu tepelné roztažitelnosti. Proto je třeba při pokládce čedičové dlažby ponechávat větší mezery pro spáry. Bude stačit ponechat spáry jednou takové, nežli se normálně nechávají.
Kvalitní kamenou dlažbu najdete zde
Čedič je jednou ze správných voleb z pohledu odolnosti, ekologie a přiblížení se přírodě.
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Dobrý den, mám lepidlo kerapoxy od Mapei a chci lepit čedičovou dlažbu, hodí se toto lepidlo? Má někdo zkušenosti? dík!
Prosim kolik si mam rict za pokladku cedice o tloustce 3 cm i se sparovanim.dekuji moc