Nový nátěr betonové podlahy v garáži - jak na to?

Nový nátěr betonové podlahy v garáži - jak na to?

Klasické betonové podlahy po nějakém čase a užívání v místech, jako jsou garáže, dílny či chodby potřebují povrchově omladit, opravit. Takový opravený povrch betonové podlahy je pak daleko snadnější na údržbu a úklid.

Pokud hodláte takovou opravu povrchu betonu řešit snadnější cestou, zkuste například barvu, určenou přímo pro beton. Pokud se budeme zmiňovat o ověřených značkách takových barev, pak se jedná o značky: Johnstone's, Sincolor či Colorlak. Jinak samozřejmě je na trhu mnoho značek, které nabízejí barvy a nátěry na betonové podlahy. Jedno z řešení je použití polyuretanové barvy, která je dle údajů od výrobce Johnstone's odolná proti olejům a obecně chemikáliím, také na betonové podlaze vytvoří protiskluzovou vrstvu. Je to barva, která je určená na středně zatěžované betonové podlahy. Takovéto řešení pokryje klasickou garáž v domě, nebo nenáročnou dílnu a podobné prostory, které mají betonovou podlahu.

A jak takový nátěr na betonovou podlahu aplikovat?

Základem je, že povrch betonu musí být naprosto čistý a suchý, musí být zbaven prachu a ostatních nečistot. Pokud se jedná o zcela nový betonový povrch, tak je dobré vědět, že by se měla betonová podlaha nechat před takovým nátěrem vyzrát a to alespoň několik měsíců. Před aplikací je dobré změřit vlhkost betonu, tato nesmí překročit hodnotu 5%. Většina barev na betonové povrchy je připravena přímo k použití. V našem případě se barva nemusí nijak ředit, pouze dobře promíchat.

Na aplikaci je možné použít váleček, nebo klasický štětec na nátěry. Jeden litr barvy vystačí na cca 11 m2 povrchu. Uvedená hodnota je přímo závislá na savosti a přesném typu betonu, použitého na realizaci podlahy. Dobrou volbou je, že pokud budete natírat větší plochu a počítáte s tím, že spotřebujete více balení stejné barvy, tak všechna balení smíchejte dohromady.

Barva se aplikuje rovnoměrně na plochu betonu, je pravdou, že větší množství zaručí lepší výsledek na konečném povrchu. Při aplikaci druhé vrstvy barvy na beton musí být první vrstva perfektně zaschlá. Doba zasychání je opět závislá na klimatických podmínkách, teplotě vzduchu a vlhkosti vzduchu. Většinou postačí nechat první nátěr zaschnout do druhého dne. U druhého nátěru postupujeme stejně, jako u prvního. Po zaschnutí obou vrstev barvy můžeme natírat například soklové části místnosti. Natřít barvou i soklovou část je dobré zejména z hlediska údržby podlahové plochy, jelikož se pak nemusíme bát použít tlakové myčky či jiné nástroje, které by nám jinak stěnu u podlahy zašpinily či rovnou poškodily.

Postup je jednoduchý, použijte malířskou maskovací pásku, výška soklového nátěru je na vás. Takové základní doporučení je minimálně 5 cm nad podlahu a většinou se natírá do 20 cm výšky stěny nad plochou podlahy. Nátěr provádíme opět pomocí štětce, nebo nanášíme válečkem. Opět je doporučeno aplikovat dvě vrstvy barvy. Maskovací páska zajistí perfektní ukončení soklového nátěru. Tuto pásku doporučujeme odstranit ještě před zaschnutím nátěru. Nejlépe je pásku strhnout ještě za mokra, takto se nebude trhat a nepoškodí vám nátěr soklu.  

Pro čištění nástrojů použijte ředidlo, které doporučuje výrobce a je zpravidla uvedeno na balení barvy. Pokud vám zůstane zbytek barvy, což je dobře pro případné opravy, tak plechovku důkladně uzavřete a otočte dnem vzhůru. Takto se do plechovky nedostane vzduch a barva vám vydrží déle pro případné použití.

Nátěry na betonové podlahy v akci najdete zde

Pro dosažení očekávaného efektu, kvalitního povrchu betonové podlahy doporučujeme přenechat aplikaci odborné firmě, která má s problematikou zkušenosti. 

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  1. Zdeněk

    Dobrý večer, zajímalo by mě jak řešíte sokly v případě že podlaha je betonová ale stěny jsou z osb desek děkuji za odpověd

  2. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Dobrý den, jsme pouze oborový informační portál, ne prováděcí firma.

  3. Tom

    Potrebuju natřít 90m2. Jaka by byla cena

Napsat komentář