Olej a lak Junckers si na dřevěné podlaze rozumí!

Olej a lak Junckers si na dřevěné podlaze rozumí!

Opravdu to jde - a jak je to možné?

Jaký může mít význam přelakování již jednou olejem ošetřené podlahy?

V praxi se často setkáváme s případným zatónováním nebo probarvením dřevěných podlahovin. Většinou ze strany interiérových architektů, kterým se tímto otevírají další možnosti při komplexním barevném řešení interiérů. Volba dodatečného probarvení podlahy sebou nese ovšem také určitá úskalí spočívající např. v rovnoměrném nanesení mořidla na větších plochách či náročné péči a ochraně v průběhu jejich používání.

Zvláště kritická místa jsou především na silně frekventovaných plochách, kde dochází k vyšlapání.

Společnost Junckers patřila k prvním průkopníkům v komerčním využívání vytvrzovacích olejů pro dřevěné podlahoviny na světových trzích a nyní opět přichází s inovativním řešením využití zátěžového laku na vodní bázi Junckers HP COMMERCIAL a pigmentovaných či transparentních vytvrzovacích olejů Junckers RUSTIC OIL (Colour a Soul&Collection) . Výhod při využití tohoto řešení je několik a pokud je správně dodržen předepsaný systém aplikace budou pigmenty obsažené v oleji chráněny a současně uživateli odpadne starost o náročnější ošetřování podlahy. Volba ultramatné varianty laku Junckers HP COMMERCIAL poté přináší v současné době tolik žádaný pocit z přirozené krásy dřevěné podlahy a zároveň ji dodá maximální ochranu a krásu po dlouhou dobu používání.

...A takhle to funguje:

Pro dosažení uspokojivého výsledku při nanášení pigmentovaných olejů je nutné povrch důkladně připravit. Poslední broušení by mělo být provedeno kotoučovou bruskou a mřížkou zrnitosti 120/150 (nepoužívejte Trio). Odstraňte brusný prach a před nanesením oleje povrch podlahy setřete vlhkým hadrem. Dojde tím k otevření pórů a zvednutí vláken dřeva. Pigmenty obsažené v oleji tak mohou lépe proniknout hlouběji do struktury. 
 
Po zaschnutí podlahy můžeme začít s nanášením oleje.
 
Použijeme k tomu mohérový váleček a postupujeme v rovnoměrných pásech.
Spotřeba oleje se pohybuje v rozmezí 100 – 200ml/m2 a je závislá na druhu dřeva a posledním broušení. Po  20-30 minutách olej zapracujeme talířovou bruskou s bílým padem nebo bavlněným hadrem.
Na ploše nesmí zůstat přebytek oleje.
 
Tento krok může být vícekrát opakován (po 16 hodinovém schnutí).

Přitom dbáme na to, aby potřebné menší množství oleje krok za krokem postupně intenzivně zabarvovalo podlahu. Pokud jsme s dosaženou intenzitou zabarvení spokojeni, necháme olej opět 16 hodin vyzrát. Po zaschnutí podlahu vypadujeme černým nebo zeleným padem.
 
Následně můžeme aplikovat jeden z laků Junckers ( HP Commerzial, alternativně Strong, nebo ProFinish).
 
Přičemž platí: 2 vrstvy v domácnostech a 3 vrstvy v komerčních prostorách.
Mezibrus provedeme před lakováním poslední vrstvy. Po vyzrání laku je snadno udržovatelná podlaha připravena k používání.

Nanášení bezbarvého oleje Rustic Oil provádíme stejným postupem, je však jednodušší z důvodu absence barevných pigmentů.
Vlhčení povrchu tudíž není bezpodmínečně nutné.

Další z možností dodat podlaze olejovaný vzhled a přesto docílit snadné údržby jako u lakovaného povrchu je nanesení vysokosušinového oleje Junckers SOLID 100 a následné přelakování jedním z výše uvedených laků Junckers.
Předností této varianty je skutečnost, že uvedená kombinace produktů neobsahuje rozpouštědla a splňuje odpovídající požadavky příslušných norem.

Postup je následující:

Podlahu přebrousíme mřížkou zrnitosti 100 – 120.
Olej rovnoměrně naneseme mohérovým válečkem nebo stěrkou a po 20 – 30 minutách zapracujeme talířovou bruskou s bílým padem.
Spotřeba je závislá na druhu dřeva a posledním broušení.
Všeobecně platí, že spotřeba oleje Junckers SOLID 100 je výrazně nižší než u oleje Junckers Rustic Oil.

Po cca 16 hod. schnutí (závisí na teplotě a vlhkosti v objektu) povrch lehce zdrsníme černým Padem a nalakujeme. V domácnostech provedeme nátěr ve dvou, v komerčních prostorách ve třech vrstvách. Mezibrus provádíme před nanesením poslední vrstvy laku.

Napsat komentář