Plovoucí podlahy
Výběru plovoucí podlahy musíme věnovat maximální pozornost. Pokud špatně zvolíte a položíte plovoucí podlahu ztrácíte její funkčnost.
Plovoucí podlahy nejsou pevně spojeny s podkladovou vrstvou a tak nebude problém je vždy jednoduše rozebrat. Jednotlivé lamely jsou spojeny zámkovým spojem a podlahu není potřeba lepit. Záleží vždy na konkrétním druhu. Některé díly jsou k sobě vzájemně slepené, jiné se spojují tzv klik - klak a dají se rozebrat.
U plovoucí podlahy si musíme dát pozor na vodu a kapaliny. Malá vlhkost neuškodí, ale převržený kýbl už je problém. Podlaha vodu nasákne a může se zkroutit.
Plovoucí podlaha - životnost a údržba
Nedoporučuje se provádět údržbu podlahy agresivními čistícími prostředky, vysavačem bez kartáče, tekoucí vodou či pěnou. Důležité je dodržovat doporučení od výrobce. Plovoucí podlahy se běžně udržují vytřením vlhkým hadrem namočeným ve vodě s přídavkem speciálního čisticího prostředku doporučeného výrobcem podlahy.
Faktory, které ovlivňují životnost:
- způsob namáhání plovoucí podlahy
- doporučený postup údržby
- kvalita položení plovoucí podlahy
- klimatické podmínky v místnosti
- materiál plovoucí podlahy
- tloušťka a tvrdost nášlapné vrstvy
Renovace plovoucích podlah
Už při koupi plovoucí podlahy budeme myslet na pozdější renovaci a koupíme o nějaký balík více. V době kdy nám podlaha doslouží již třeba nebude stejný výrobek na trhu a nebudeme mít možnost poškozený díl vyměnit. Drobné škrábance a rýhy opravíme tvrdým podlahářským voskem a na závěr přestříkáme opravným lakem. Při větším poškození, rozsáhlejších škrábancích nebo při "rozjetí" podlahy obvykle nezbyde nic jiného než tyto díly vyměnit.
Podložky pod plovoucí podlahu
Mezi základní podlahu a plovoucí podlahu by měla být vložena vhodná podložka. Podložky tlumí nárazy, vyrovnávají nepatrné nerovnosti a starají se o nutnou ochranu před vlhkostí. Podložky se pokládají vždy na parotěsnou fólii, v případě, že je podklad dřevěný, tak se parotěsná fólie nepoužívá. Podložky jsou buď v rolích nebo v deskách. Podložky dodáváme v různém balení. Pro jejich snadnou pokládku je oblíbená podložka Izofloor a Benefloor neboť je v deskách a dobře se s ní manipuluje. Rozměry jsou 9,79 x 0,59 tl.3 mm a k dostání jsou také v rolích 1,1 m šíře x 200 m běžných, síle 2mm. Výška podložek je různá od 2 mm do 8 mm výšky. S touto výškou je zapotřebí počítat při pokládce podlahy a přičíst ji k síle podlahy.
Pokládka plovoucí podlahy
Podlaha by se měla před samotnou pokládkou aklimatizovat 48 hodin při teplotě min. 18°C. Veškeré nerovnosti je třeba vyrovnat pomocí nivelační hmoty. Doporučujeme začít s pokládkou v levém rohu místnosti. U stěn dodržujte mezeru 10 až 15 mm. Laminát je materiál, který pracuje a může se rozpínat. Proto je mezera velmi nutná. K dodržení mezery můžete použít zajišťovací klín. Jak položit dokonalou plovoucí podlahu?
Údržba plovoucích podlah
Správnou údržbou prodloužíte životnost Vaší podlahy. Údržbu provádíme podle druhu podlahy.
Laminátové podlahy - nesmí se příliš namáčet. Použijeme vysavač s nádstavcem.
Dřevěné podlahy - podlahu vysáváme s pomocí kartáčové hubice. Vytíráme vždy dobře vyždímaným hadrem. Dbáme na relativní vlhkost vzduchu a to mezi 45 - 65 %.
Dřevěné parkety - ošetřujeme doporučeným přípravkem na ochranu dřevěného povrchu. Při odření vrchní vrstvy nanášíme olej nebo vosk stejnoměrně na plochu a pak podlahu vyleštíme.
Přírodní linoleum - údržba je jednoduchá, provádí se pouze čistou vodou naředěným polischem. Můžeme použít i napuštěnou utěrku.
PVC krytiny - nesmíme používat ředidla nebo organická rozpouštědla. Používáme prostředky doporučené výrobci nebo prodejci.
Korkové podlahy - pro běžné čištění používáme čistící prostředek k tomu určený, který ochrání korek a starému opět vrátí nový hedvábný lesk.
Komentáře
Komentáře jsou u tohoto článku zakázány