Podkladová skla pod kamna ochrání vaší podlahu

Podkladová skla pod kamna ochrání vaší podlahu

Máte doma hořlavou podlahu a hodláte na ni umístit krbová kamna, bez toho, abyste je instalovali na podkladový plech?

S použitím podkladového skla je možné zajistit bezpečnost podle platné normy a přitom mít i pod kamny krásnou, třeba dřevěnou podlahu.

Dříve se tato místa řešila podkladním plechem, nebo se v místě, kde kamna budou stát, pokládala dlažba, která splňuje bezpečnostní požadavky normy.

Norma ČSN 06 10 08 vyžaduje, aby spotřebič v tomto případě krbová kamna či jiné obdobné topidlo, instalované na podlahu z hořlavého materiálu bylo osazeno, přesněji instalováno na ochrannou podložku, splňující požadované ochranné parametry.

Norma nařizuje z pohledu požární bezpečnosti, že topné těleso, krbová kamna apod. musí být v případě podlahy z hořlavého materiálu instalována na nehořlavou podložku s určenými parametry. Tato podložka má za úkol v případě manipulace s kamny a vypadnutí hořícího paliva zamezit vznícení hořlavé podlahy.

Tato podložka musí splňovat parametry, musí přesahovat půdorys spotřebiče, například krbových kamen o 30 cm před spotřebičem, tedy v místě, kde se přikládá a v místě pro vyjmutí popelníku. Na ostatních stranách kolem spotřebiče, musí ochranná podložka přesahovat půdorys kamen nejméně o 10 cm.

Pokud se jedná o topidla typu otevřené krby, tak je norma ještě přísnější a půdorys v místě kde je popelník a přikládá se, musí být podložka s přesahem 80 cm a kolem topidla po stranách 40 cm.

Tento nespalný prostor lze řešit, jak je již výše zmíněno, již při realizaci, kdy potřebná plocha dle požadavků normy je kolem kamen vyřešena například dlažbou. Nebo se toto řeší podkladním plechem. Ale jsou tací, kteří chtějí mít i v tomto místě pohledově podlahu stejnou, jako v celé místnosti a proto se začala používat podkladová skla.

Podkladové sklo pod kamny je moderní řešení nespalné, bezpečnostní plochy kolem krbových kamen. Je to vcelku originální řešení, používají se různé tvary bezpečnostních skel, také okraje jsou řešeny různými způsoby, například fazetovou hranou. Inovace tohoto řešení zašla dále a dnes jsou nabízena nejenže čirá podkladová skla, ale i kouřová, mléčná a další různé odstíny.

Pokud se rozhodnete pro nákup podkladního bezpečnostního skla pro instalaci svých kamen, měli byste znát několik pravidel a rad pro instalaci.

Bezpečnostní skla pod kamna jsou samozřejmě z tvrzeného skla, které snese velkou zátěž. Jelikož jsou topná tělesa velmi rozdílných hmotností, tak jsou i bezpečnostní skla řazena do kategorií podle únosnosti. Vybírejte bezpečnostní skla pod kamna i podle hmotnosti, kterou maximálně snesou.

Výrobci nabízejí u různé tloušťky bezpečnostních skel pod kamna. V případě například pádu těžkého polena na toto sklo se nemusíte bát, běžně toto sklo snese i těžké poleno bez popraskání. Samozřejmě jako všechno, tak i bezpečnostní podkladní sklo pod kamna, má své limity a tak při nešetrném zacházení a například úderem krbového, železného nářadí na hranu tohoto skla se může stát, že sklo popraská.

Než položíte na místo, kde budou stát kamna bezpečnostní sklo, důkladně místo vysajte vysavačem, zbavte prachu, prostě vyčistěte, aby pod sklem nečistoty nezůstaly a nekazily designový dojem. Větší, pevné nečistoty by mohly dokonce po zatížení skla mít za následek jeho popraskání.

Pozor, přestože jste místo důkladně vyčistili, může se stát, že se pod sklo zanese nečistota a proto použijte speciální těsnění, které oblepíte kolem dokola celého podkladního skla. Dobrý prodejce těsnění bude mít v nabídce a vysvětlí jak ho použít, ale je to jednoduché.

Krbová kamna a doplňky najdete v akci zde

Při instalaci dejte pozor na pokládku kamen na instalované sklo, protože při tomto může dojít k poškrábání skla. Nejlépe je použít pod místa styku kamen s bezpečnostním sklem speciální filcové podložky. Dají se většinou zakoupit také tam, kde zakoupíte i podkladní sklo pod kamna. Tyto podložky prostě jen nalepíte pod nohy kamen a pak se s kamny dá snadno manipulovat, bez rizika poškrábání podkladového skla.

Bezpečnostní, podkladní skla pod kamna jsou designovou záležitostí, která nabízí zachování vzhledu vaší krásné podlahy i v místě, kde topidlo je instalováno. Je to řešení pro moderní čistotu vzhledu podlahy se splněním požadavků bezpečnostní normy.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

Napsat komentář