Podlahové topení a chlazení? Jde to!
Udržení celoroční komfortní teploty v interiéru pomocí podlahového teplovodního systému je nový světový trend.
Toto řešení umožňuje dosáhnout příjemné výsledné teploty v zimních i letních měsících. V našich zeměpisných šířkách sice není tropických dnů příliš mnoho, ale se změnou globálního klimatu stále přibývají.
Rovněž hrozba přehřátí zateplených objektů vnitřními zdroji je více než aktuální. Zvláště odlehčené podkrovní prostory osluněné střešními okny jsou k neúnosně vysoké vnitřní teplotě náchylné. Do hry dále vstupují různá elektrická zařízení jako výpočetní technika, sušičky prádla, myčky nádobí, varné desky a konvice, televizory, boilery, sauny a v neposlední řadě i krby. Málokdo si též uvědomuje, že přítomnost 5 osob vnáší do prostoru teplotní zátěž téměř 1kW.
Podlahový systém, který chladí
V případě podlahového chlazení se jedná o sálavý systém, kdy záporná radiace ovlivňuje značné plochy interiéru včetně stropu, stěn i nábytku. Tento způsob ochlazování, který je z hlediska zdraví zcela bezpečný, zásadně přispívá ke komfortu a teplotní pohodě lidí. Celková zářící plocha je u takovéhoto systému značná, a proto člověk v místnosti nevnímá jen teplotu vzduchu, ale takzvanou výslednou teplotu, jejíž efekt se dá přirovnat například k příjemným pocitům z jarního lyžování v tričku s krátkými rukávy.
Jak systém regulovat
Podlahový systém jak v režimu topení, tak v režimu chlazení, má vysokou samoregulační schopnost. Celkový výkon bývá vyzařován na malém rozdílu teplot mezi povrchem podlahy a vzduchem v místnosti (obvykle do 6°C) a v případě změny teploty o 2°C, výkon systému poklesne o 30 %, aniž bychom cokoli udělali. Samozřejmě je možné osadit na jednotlivé smyčky termopohony řízené pokojovými termostaty (nejčastěji bezdrátovými), ale jak je výše uvedeno, jejich uplatnění bývá nejčastěji v prostoru s krbem či s nebezpečným prosluněním, a dále v prostorech s vytápěním časově řízeným.
Z Mollierova i-x diagramu pro vlhký vzduch je patrné, že temperované konstrukce, kam spadá i podlahové chlazení, se nedají využívat v místech s dlouhodobým překračováním relativní vlhkosti vzduchu 60%.
Rovněž je nutné regulovat povrchovou teplotu trubky (PE-X) na mezních 16 °C. Pod touto hranicí totiž dochází ke kondenzaci vodních par a v delším časovém horizontu by mohlo dojít k poškození dřevěných krytin na podlahových plochách. Z tohoto důvodu není podlahové chlazení vhodné ani pro suchý systém uložený do dřevovláknitých desek, kde je značné riziko nevratného bobtnání tohoto materiálu.
Klimatizace prostoru chlazenými podlahami za předpokladu povrchové teploty krytiny 20°C (tedy nikoli ledové podlahy) je výkonově omezena na cca 40W/m² a podle praktických zkušeností nedokáže snížit teplotu vzduchu v interiéru o více jak 4°C. Díky posunu ve výsledné teplotě jsou ověřené pocity uživatelů více než komfortní a tento systém lze doporučit k širokému využití.
Jako jedna z možných zdrojových variant se nabízí spojení podlahového topení/chlazení s tepelným čerpadlem vzduch-voda konstruovaným pro dlouhodobou reverzaci chodu od firmy REVEL (LWRa-8kW nebo LWRc-8kW).
Firma REVEL je zároveň jediným tuzemským výrobcem plastového potrubí na bázi síťovaného polyethylenu (PE-X), tedy materiálu určeného pro přímé zalití do betonu. Firma REVEL je rovněž schopna přes síť partnerů nebo i vlastními silami celý systém na klíč pro Vás dodat.
Snadná instalace podlahového systému
Podlahové vytápění Instalace podlahového teplovodního vytápění/chlazení nevyžaduje žádné zásadní komplikované úpravy, některé technické záležitosti je však nutné dodržet. Například vzájemná vzdálenost trubek je zásadně ovlivňována typem podlahové krytiny. Podrobnosti najdete v technickém pokynu.
Regulace podlahového systému
Podlahový systém umožňuje i chlazení (klimatizaci), je-li použito tepelné čerpadlo LWRc-8kW nebo LWRa-8kW. Tento druh otopné soustavy má vysokou samoregulační schopnost. To znamená, že celkový výkon je vyzařován na malém rozdílu teplot mezi povrchem podlahy a vzduchem v místnosti (obvykle 6 °C). V případě zvýšení teploty místnosti o 2 °C se výkon topení sám bez vašeho přičinění sníží o 30 %.
Schopnost samoregulace je velkým přínosem, přesto je možné, a leckdy i nutné, celý systém řídit. K tomu slouží sestava regulačních bezdrátových prvků: centrální přenosný ovladač, pokojové termostaty, přijímače v rozdělovačích a termopohony. Pomocí ovladače tak můžete na dálku přepínat teploty mezi režimem topení a chlazení, a to buď na jednotlivých termostatech, nebo na všech přístrojích najednou.
Jak ovlivňuje výsledek použitá krytina?
Systém podlahového topení je vhodný v kombinaci s libovolnou krytinou.
Pokud se v objektu vyskytuje více druhů podlahových krytin, je třeba věnovat pozornost vzájemné vzdálenosti trubek. Jiná rozteč je vhodná pod dřevěnou podlahu a odlišná pod dlažbu (pokud neuvažujeme o využití různých teplot vody, což je sice technicky řešitelné, ale značně obtížné).
Proto je důležité, aby před zpracováním projektu podlahového vytápění projektant obdržel od investora přesné, a již neměnné, rozvržení podlahových krytin v celém objektu. Příklady obrovských rozdílů mezi výsledky jsou patrné z přehledné tabulky výkonů podlahového topení a opravných koeficientů souvisejících s použitou krytinou, kterými se uvedené tabulkové hodnoty přenásobují.
Jednotlivé dilatační celky podlahového topení (většinou po cca 20 m²) oddělené od sebe a od zdí dilatační páskou jsou souvisle přelepeny dlažbou na trvale pružný tmel. Pokud dlažba v jednom směru přesahuje rozměr cca 8 m, musí být dilatace přiznána až na povrch – tedy i v dlažbě. Plovoucí podlahy nejsou tak choulostivé, ale u obou typů podlah platí zásada dobře vyřešeného obvodového soklíku. Krytina se musí pod tento soklík volně zasouvat vlivem teplotní roztažnosti.
Pokud se přece jen rozhodnete regulovat podlahový systém teplotním nebo průtokovým zásahem, pamatujte, že to musí být vždy pro celou místnost, tedy i pro několik smyček zároveň, jinak se podlaha může nenávratně poškodit.
Komentáře