Polystyren jako izolace podlahy - díl 1. polystyren EPS
Polystyren EPS je jako izolace podlahy používán ve stavebnictví mnoho desetiletí.
Historicky se objevují první druhy polystyrenů již v 18 století, ale samozřejmě v nepoužitelných podobách pro stavebnictví.
Ten dnešní polystyren jak ho známe je velmi kvalitní a v podobě zpěňovatelného polystyrenu EPS se používá ve skladbě izolace podlahy a to hned v několika variacích. Druhy polystyrenů EPS jsou vyráběny podle druhů podlah a jejich určení.
Začneme klasickým podlahovým polystyrenem.
Asi ten nejznámější pro běžně zatížené těžké plovoucí podlahy je zpěňovatelný polystyren EPS 100 Z. Jen připomeneme, že těžká plovoucí podlaha musí mít betonovou, nebo anhydritovou roznášecí vrstvu, jinak by se izolace ve skladbě podlahy používáním podlahové plochy poškodila.
Jedná se o polystyren EPS s dobrou lambdou (součinitel tepelné vodivosti λ), která nabízí velmi dobré tepelně izolační vlastnosti a také dostatečnou hodnotu pro zatížení v tlaku 100 kPa. Tyto informace jsou zobrazeny již v názvu, EPS (zpěňovatelný polystyren), hodnota 100 vyjadřuje únosnost v tlaku a písmeno “Z” je označení pro běžný podlahový polystyren.
Polystyren EPS je standardně dodáván v deskách formátu 100 x 50 cm a je nabízen v tloušťkách od 1 do 30 cm tloušťky desky. Tato varianta je také nabízena v tzv. šedém provedení, kdy je do klasického bílého polystyrenu EPS přimíchán ve výrobě grafit (uhlík), který zajistí lepší tepelně izolační vlastnosti a to až o celých 20 %. Uhlík přináší vlastnost tzv. reflexe, tedy jakéhosi odrazu tepla od desky. Tímto je logicky dosaženo lepších tepelně izolačních vlastností.
Jen pro porovnání bílý podlahový polystyren EPS 100 Z má lambdu λ (součinitel tepelné vodivosti) 0,037 W/mK a stejný podlahový polystyren s příměsí grafitu má hodnotu lambda λ 0,0302 W/mK. I když to tak nevypadá, tak je to celkem znatelný rozdíl, čím menší hodnota tepelné vodivosti λ, tím lepší tepelný odpor Rmat (m2 K/W) a také lepší hodnota součinitele prostupu tepla UN skrze izolaci.
Trh nabízí také grafitový polystyren s lepší hodnotou únosnosti v tlaku, která dosahuje 150 kPa.
Tímto se dostáváme k dalším polystyrenům EPS, které se sice používají spíše pro izolace rovné střechy, ale také do více zatížených podlah. Jedná se o Polystyren EPS 100 S a další jeho varianty, které se liší jen hodnotou únosnosti v tlaku (číselné označení). Tato může dosáhnout hodnoty až 250 kPa, což už je opravdu slušná únosnost v tlaku. Jedná se o stabilizovaný polystyren, což vyjadřuje písmeno “S” v označení.
Jaký je rozdíl mezi klasickým podlahovým polystyrenem a stabilizovaným polystyrenem EPS?
Rozdíl je v tom, že polystyren EPS je vyráběn ve větších blocích a poté je nařezán do požadovaných tloušťek, případně i větších formátů na vyžádání odběratele. Pokud se vytvořený polystyrenový blok nařeže hned po vytvoření z linky na desky, tak dochází k tzv. dotvarování později kdy už je polystyren EPS u zákazníka a deska tak může změnit i když jen malinko svůj rozměr.
Toto je samozřejmě v mezích normy, ale v některých stavebních konstrukcích jde i o tyto na první pohled zanedbatelné rozdíly. Proto výrobci nabízejí již stabilizovaný polystyren, který se nejdříve v blocích nechá odležet (dochází k dotvarování) a později se nařeže do požadovaných rozměrů desek, které již zůstávají tak jak jsou nařezané. Pokud tedy někdo potřebuje, aby měl desky přesně tak, jak je do podlahy položí při realizaci, tak je lepší si koupit stabilizovaný polystyren EPS.
Velmi často se tento polystyren EPS používá do vytápěných podlah, jelikož použití čerstvého podlahového polystyrenu EPS 100 Z by mohlo v případě rychlé náběhové křivky při spouštění podlahového topení zapříčinit mírné, ale ne zanedbatelné deformace těchto neodležených desek. Je lepší použít stabilizovaný polystyren EPS.
V případě použití neodleženého polystyrenu.
Vzniklá situace pak mívá následky mezírky mezi deskami a tyto se projevují tepelně izolačními úniky do spodních vrstev podlahové konstrukce, což je škoda. Topit potřebujeme horní akumulační vrstvu, tu nad izolací. Polystyren EPS musí plnohodnotně plnit svou funkci. Úniky do spodních vrstev, zejména pak u podlah na terénu (bungalovů), nebo podlah nad nevytápěnými sklepy, mívají takto na svědomí velké energetické ztráty. Tyto se projevují jako nižší komfort bydlení a nadměrný úbytek peněz v naší peněžence za topení.
V příštím díle o polystyrenech do podlahy si řekneme něco o Extrudovaném polystyrenu, který se také používá pro izolace podlahy.
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Komentáře