Postaršení dřevěných podlah

Dřevěná podlaha s patinou, která dodá interiéru tu správnou atmosféru a pocit dávné minulosti.
Co je vlastně proces postaršení podlahy a v čem spočívá?
Ručně provedené postaršení podlahy.
Postaršení podlahy spočívá například v mechanické úpravě, která se provádí dvěma hlavními způsoby, ručně a strojově. Mezi ruční postaršování dřevěné podlahy patří například ručně provedené vrypy a otvory po červotočích, nebo škrábance a vlysy tvarů a další podobné úkony, které podlahu upraví do postaršeného vzhledu. Podlaha pak vypadá jako stará již dlouhá léta používaná. Vše musí být provedeno velmi pečlivě a výsledek nesmí působit uměle. Proto se na ručně provedené postaršení dřevěné podlahy pořádají kurzy, kde se podlaháři učí, jak správně postupovat při ručním postaršení podlahy.
Strojově provedené postaršení podlahy.
Druhý postup, kde se postaršení provádí, strojově spočívá v použití speciálních strojů, které kovovými prvky, předměty naráží a rýpou do podlahy systémově, ale přitom nepravidelně. Jsou to speciální stroje, určené na úpravu dřevěných povrchů. Dřevo se také může škrábat strojem, který ve směru vláken nechává povrch naprosto hladký, ale proti směru je “fládr” (přirozená struktura dřeva vznikající při řezu dřevem) vytrhaný. Při strojovém postaršování podlahy je třeba dát pozor na riziko poškození obvodového spoje dílce dřevěné podlahy.
Postaršení podlahy chemickými přípravky.
Jako další možnosti jsou kromě mechanického postaršování používány různé přípravky na postaršení dřevěné podlahy. Aby dřevo získalo tu správnou patinu, aby mělo vzhled jako po trvalých a dlouholetých působeních povětrnostních vlivů, jako je chlad, déšť, mráz a teplo, působení různých živých organismů, působí se na něj speciální chemií. Tento druh postaršení nabízí změnu odstínu dřeva, tu správnou patinu, navozující pocit opravdu starého dřeva.
Postaršení dřeva plamenem.
A jako další možnost můžeme uvést postaršení plamenem, takto se docílí spáleného povrchu a následně je vše dokončeno kartáčováním a olejováním, taková podlaha vypadá opravdu perfektně, kresba dřeva je velmi silně, ale stále jen přirozeně vykreslena. Nebo může být dosaženo přirozeného zestárnutí během prvních tří měsíců až půl roku používání podlahy a to proto, že dřevo bylo ošetřeno taninem, což je přírodní tříslovina, která je obsažena v dubovém dřevu. Celý proces ještě může být doladěn pigmentací. Takto upravené dřevo je následně v celé ploše hloubkově ošetřeno voskovým olejem.
Postaršení navalením a voskováním.
Dalším zajímavým způsobem postaršení dřevěné podlahy, ale tentokráte již při výrobě je úprava horní nášlapné plochy, kdy se kytují suky speciální směsí oleje a pilin. Podlah je povrchově upravována tvrdým voskovým olejem a vypadá pak jako několik set let stará. Nebo může být dřevěná podlaha upravená navalením ve speciálním válci, tato úprava je vhodná jen pro masivní dřevěné podlahy. Jedná se vlastně o umělé poškození podlahy a to včetně hran prken.
A proč se vlastně provádí postaršení podlahy a jaké jsou výhody kromě vzhledu?
Postaršení podlahy je efektem letité podlahy, takže ji ocení zejména zákazníci se starožitným vybavením interiéru, ale to neznamená, že se takto upravená ale přitom nová a zachovalá podlaha nehodí do moderních interiérů. Je tedy nadmíru jasné, že se postaršené podlahy začaly vyrábět zejména kvůli obnově starožitných interiérů, kde už podlaha dosloužila a nešla zrenovovat, opravit. Nicméně se postaršené podlahy hodí i do komerčních prostor (kanceláře, restaurace), kde se již dopředu počítá s faktem, že dojde k rychlejšímu opotřebení, také poškození dřevěné podlahy. A takto upravená podlaha velmi dobře skryje další drobná poškození, ke kterým v takových prostorách nevyhnutelně dochází.
Dřevěné podlahy v akci najdete zde
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Dobrý den,
Pane Kamixi, ono záleží na úhlu pohledu a také vkusu. Někdo to má rád takové a druhý zase jiné, proto je toliko druhů podlah a jejich vzhledů.
I tak Vám děkujeme za napsání vašeho názoru.
Pavel Hanzelín
Si obehnu auto hrebikem, aby vypadalo jako starsi, no tak to nedavam. Tohle je fakt nesmysl.