Povrchová úprava dřeva v exteriéru: Ano či ne?

Povrchová úprava dřeva v exteriéru: Ano či ne?

Dřevěné terasy či fasády jsou skvělou volbou nejen u dřevostaveb

Můžou být použity u domů postavených z jakýchokoliv stavebních materiálů.

Například upevnění dřevěné fasády probíhá pomocí nosného roštu, díky němuž tak mezi obkladem a samotnou stavbou vznikne větrací mezera. Odvětrávaná fasáda je perfektním řešením z hlediska regulace vlhkosti. Jakmile dojde u zděného či dřevěného domu ke zvýšení vlhkosti ve stěnách, větrací mezerou se odpaří. 

Dřevěné terasy a fasády mají za úkol zachovat původní vzhled domu, je proto žádoucí udržovat je v kondici

Dřevěné fasádní profily, které budou později opatřeny krycím nátěrem či lazurou, jsou vyrobené většinou ze Sibiřského modřínu či Finské borovice. Sibiřský modřín jako takový dovede velmi odolávat náladám počasí, a o to více ve spojení s ochranným nátěrem. Jak už bylo zmíněno, takováto dřevěná fasáda si žádá údržbu, respektive obnovu nátěru řádově mezi třemi až pěti lety. Vše samozřejmě záleží na samotné kvalitě použitého nátěru.

Výhodou takového typu dřevěné fasády jsou bez pochyby nízké pořizovací náklady. Ty jsou však vykoupeny toliko potřebnou pravidelnou obnovou v podobě investice do nového nátěru a následné práce. Pravidelná údržba u dřevěné odvětrávané fasády zajišťuje neustále stejný vzhled domu. V případě ale, že vás barva fasády časem přestane bavit, je možné ji při další renovaci změnit.

Ale i "omšelý" vzhled dřevěné fasády díky působení povětrnostních vlivů je vnímán jako přirozený. Značná část zákazníků tedy volí terasy a fasády nijak neupravené. Zkrátka je nechají tzv. zešednout.

Dřevěné fasády bez nutnosti údržby

Dřevěné odvětrávané fasády, které nevyžadují pravidelnou údržbu, jsou vyrobené z trvanlivějších dřevin. Ideální volbou je jednoznačně Sibiřský modřín. Jedná se o velmi trvanlivou dřevinu, které se díky hustým letokruhům nekroutí. Pozor, nezaměňovat s českým modřínem! Jako další varianty bezúdržbových fasád lze použít tepelně upravené dřeviny (Thermowood), kde cílem tepelné modifikace je markantní zvýšení trvanlivosti dřevin.

Jestliže si pořídíte dřevěnou fasádu, o kterou nechcete pravidelně pečovat, mějte na paměti, že působením slunečního záření bude dřevo získávat určitou patinu, tedy bude šednout. Tímto procesem však dřevo neztrácí hodnotu, nýbrž mění svou barvu, a to pouze ve vrstvě, která je vystavena slunečnímu záření.

Pojmem fotodegradace dřeva nazýváme proces intenzity působení slunečního záření na dřevo

Fasáda proto šedne nerovnoměrně, nejvíce však ta část, která je orientovaná na jižní stranu a další části v nezastíněných místech. Trvá i několik let, než se odstín šedé sjednotí po celém domě. Vzhledem k tomu, že fasáda bude postupem času neustále měnit barvu, je velmi pravděpodobné, že Vás hned tak neomrzí.

V případě, že nechcete čekat, až fasáda dojde své patiny, použijte šedý nátěr již při realizaci fasády. Pokud by vás přece jen šedá patina přestala bavit, palubky můžete přebrousit a celý dům opatřit jiným nátěrem, případně přebroušené palubky ponechat celému procesu patiny nanovo.

Kvalitní dřevěné podlahy najdete v akci zde

Fasádní palubky ze sibiřského modřínu se pohybují v cenové relaci od 600 do 800 Kč/m2. Bezúdržbová fasáda bude podstatně levnější a to díky ušetřeným penězům za pravidelné nátěry a práci s tím spojenou.

Dřevěné terasy a fasády můžete zakoupit například v e-shopu terasu.cz

 

  1. MarketV

    Mně se náhodou líbí taky to šedivé. Tady v Rakousku je to hodně, skorem nikdo nenatírá..:) M.V.

  2. linda Marečková

    V šedé barvě to dřevo musí vypadat zajímavě. A když není třeba údržby, je to skvělá volba.

Napsat komentář