Rady a tipy od výrobce terasových a fasádních prken WEISS GmbH
Ať už jde o terasy, okolí bazénů, zahrady, nebo balkón, s terasovými podlahami od firmy Weiss nemůžete nikdy šlápnout vedle.
Každé prkno vyjadřuje perfektní kombinaci kvality řemeslného zpracování, inovativní technologie a současného designu.
Vaše sny se během chvilky mohou stát skutečností! Přírodní dřevo potřebuje při výrobě zejména důkladnou péči, jen tak je možné dosáhnout optimální kvality konečného výrobku.
Vysoce kvalitní oleje a termo úprava bez použití chemických přísad umožňují Vašim terasovým podlahám „žít“ ve volné přírodě.
Jakou dřevinu zvolit?
Sibiřský modřín
Dřevo ze sibiřského modřínu je světlé a příjemné, vyzařující především klidnou atmosféru. Tento druh podlahového dřeva je u nás velmi oblíben zejména pro svou, mezi jehličnatými stromy, neobvykle dlouhodobou tvrdost a rozměrovou stálost. Z těchto důvodů je již po dlouhou dobu používán venku. Je však potřeba dát si pozor na zabarvení při styku se železem, tvorbu třísek, vymývání látek obsažených ve dřevě a vytékání pryskyřice, která může způsobit problémy při povrchové úpravě. Třída životnosti 2. (1 = nejlepší, 5 = nejhorší).
Společnost Weiss dodává sibiřský modřín v šíři 140 mm, síle 24, 27, 30 a 40 mm a délce 3 m, 4 m a 5,1 m. Na výběr je dále profil oboustranná jemná drážka nebo oboustranně hladký. V případě neviditelného uchycení v kombi nabídce Weiss SUPRO s hliníkovou konstrukcí se jedná o rozměr 24 x 135 mm s kartáčovaným povrchem.
Evropský dub
Dubové dřevo je nejtvrdší domácí dřevina. Dubová terasa při svém světle až žlutohnědém zbarvení a jemné homogenní struktuře rozjasní každou zahradu či balkón. Dub je dřevina velmi odolná vůči povětrnostním vlivům s minimální tvorbou třísek. V Čechách je používána po desetiletí. Nejvíce k vidění jsou dubové lavičky v parcích a rekreačních oblastech. Zde je potřeba dát si pozor, stejně jako u sibiřského modřínu, na silné zabarvení při kontaktu se železem a při viditelném uchycení se doporučuje předvrtání. Třída životnosti 2. (1 = nejlepší, 5 = nejhorší).
Společnost Weiss dodává dubová terasová prkna v šíři 140 mm, síle 20 mm a délce 2 m. Tato prkna jsou již dodávána s kartáčovanou povrchovou úpravou čtyřstrannou impregnací v odstínu perleťová zlatá, perleťová stříbrná nebo perleťová měděná. V případě neviditelného uchycení v kombi nabídce Weiss SUPRO s hliníkovou konstrukcí se jedná o rozměr 20 x 135 mm a opět v kartáčovaném provedení.
Thermo dřevo (obecně)
U tepelně šlechtěných dřevin prochází dřevo prostřednictvím působení tepla pozitivní trvalou přeměnou, která pronikne až do úplného jádra, čímž se mění jak jeho vlastnosti, tak i vzhled a struktura. Teplé, tmavé, rovnoměrné barevné odstíny, trvanlivost a rozměrová stabilita jsou výsledkem tohoto termo procesu. Pro toho, kdo vyhledává pro vnější použití kvalitu na nejvyšší úrovni, se tímto otevírají úplně nové možnosti.
Thermo jasan
Thermo jasan pro svou tvarovou stálost, čistý povrch bez suků a sjednocený tmavohnědý vzhled nahradil exotické dřeviny, kterým se ve střední Evropě příliš nedaří. Jasan je tvrdá dřevina, která díky tepelné úpravě získala ještě lepší vlastnosti, a proto pokud hledáte dřevinu s dlouhou životností za stále přijatelnou cenu, měli byste zvolit právě thermo jasan. Třída životnosti 1. (1 = nejlepší, 5 = nejhorší).
Společnost Weiss nabízí thermo jasan v hladkém provedení v rozměru 20 x 112 mm a v rytém profilu o rozměrech 20 x 132 mm, v délce 2,1 až 4 m. V případě neviditelného uchycení v kombi nabídce Weiss SUPRO s hliníkovou konstrukcí se jedná o rozměr 20 x 135 mm s kartáčovaným povrchem.
Thermo borovice
Skandinávské jehličnaté dřevo se vyznačuje světle hnědým, lehce načervenalým zbarvením a charakteristickou kresbou suků. Tepelná úprava borovice snižuje projevy bobtnání a poskytuje lepší odolnost vůči hnilobě a povětrnostním vlivům. Obyčejná borovice je příliš měkká a z důvodu svých vlastností není vhodná do exteriéru, díky tepelné úpravě se však podařilo nevhodné vlastnosti přemoci a thermo borovice se stala jednou z nejprodávanějších teras pro venkovní použití. Třída životnosti 2–3. (1 = nejlepší, 5 = nejhorší).
Výrobce Weiss dodává thermo borovici v hladkém provedení o rozměru 26 x 140 mm a v rytém profilu o rozměrech 26 x 115 mm. Délka pak od 3,6 m do 5,7 m. V případě neviditelného uchycení v kombi nabídce Weiss SUPRO s hliníkovou konstrukcí se jedná o rozměr 26 x 135 mm s kartáčovaným povrchem.
Nejvyšší standard kvality „Made in Austria“ nabízí Weiss GmbH. Společnost Weiss se zabývá výrobou dřevěných teras, podlah a fasádních profilů. Prioritou je kvalita dřeva a jeho zpracování.
Zdroj: terasu.cz
Nápomocné informace k umístění a montáži teras
Dřevěné terasy jsou díky svému vodorovnému umístění vystaveny velmi silnému působení povětrnostních vlivů – slunečnímu záření, dešti, sněhu, krupobití a mnoha dalším faktorům. Intenzita těchto povětrnostních faktorů dále závisí na geografické poloze, regionálním klimatu či na orientaci budovy – návětrná strana či zastínění přístřeškem či balkóny, které mohou terasu částečně chránit.
Proto mohou být na povrch terasy u téhož objektu kladeny rozdílné nároky, a vzhled se tak může na různých místech lišit. Právě u teras s povrchovou úpravou hraje proto rozhodující roli pravidelná údržba, aby byl zaručen odpovídající vzhled na dlouhé roky.
Povrchová úprava ano, či ne?
Životnost terasy je dána v první řadě odborným provedením její konstrukce, dále čištěním/údržbou a životností materiálu, ne však povrchovou úpravou, takže i povrchově neupravená prkna mohou dosáhnout dlouhé životnosti.
Přírodní zabarvení dřeva není při působení povětrnostních vlivů trvalé. To platí bez výjimky i např. pro thermo dřevo. Tyto povrchové změny nemají vliv na pevnost dřeva, je však potřeba počítat s tím, že bez použití povrchové úpravy terasová prkna v krátké době zešednou.
Povrchová úprava teras chrání terasu před povětrnostními vlivy a díky ní je dosaženo podstatně stabilnějšího povrchu, co se týká barvy a struktury.
Avšak i zde mohou působením slunečního záření a kolísáním vlhkosti již během prvního léta vzniknout ve dřevě trhliny a tím i v nátěru. Aby byla udržena ochranná funkce nátěru, je nutno ošetřit takové trhliny a poškození co nejdříve po jejich vzniku. Povrchově upravené dřevěné terasy proto vyžadují, jako většina ostatního stavebního materiálu, pravidelnou kontrolu a údržbu.
Konstrukční ochrana dřeva
Nejdůležitější je zabránit déle trvajícímu provlhnutí dřevěné konstrukce a zajistit rychlé vyschnutí. Toho lze dosáhnout co možná nejvzdušnější konstrukcí, která má kontaktní plochy mezi dřevem co možná nejmenší a kontakt se zemí žádný nebo jen malý. Teprve při trvalém provlhnutí dřeva začínají být aktivní dřevokazné houby, které způsobují hnilobu. Takováto poškození mohou vést k selhání konstrukce. Bezchybná konstrukce je předpokladem dlouhé životnosti terasy.
Chyby v konstrukci nemohou být ničím vykompenzovány, ani dřevem s vysokou přirozenou životností, ani chemickou ochranou. Aby byla životnost terasy prodloužena na maximum, začala se v posledních letech používat spodní konstrukce z hliníku. Tato konstrukce je pro svou vyšší cenu doporučována právě u dražších dřevin s dlouhou životností.
Spodní konstrukce by tedy měla ležet na gumové podložce o výši min. 10 mm nebo na umělohmotných nožičkách, minimální konstrukční výška terasy je 70 mm (nutné minimum pro dostatečné odvětrávání a odtok vody). Maximální šířka nosních latí (spodní konstrukce) může být 50 mm. Maximální vzdálenost podkladové konstrukce lze vypočítat podle tloušťky terasového prkna x 25. U terasových prken o síle 20 mm by tedy rozestup podkladových latí neměl být větší jak 50 cm, u sibiřského modřínu o síle 24 mm pak ne větší jak 60 cm. Doporučují se však rozestupy každých 45 – 50 cm.
V místech silně zatížených (velká výsadba, pravidelná zálivka, zastínění) nebo s malou výškou terasy by měl být pro nosné latě použit jiný materiál, např. hliník.
Mezi spodní konstrukci a terasové prkno opět patří gumová podložka o min. výšce 5 mm. Gumová podložka není potřeba v případě neviditelného uchycení; speciální úchyty jsou již navrženy tak, aby se spodní konstrukce nedotýkala terasových prken. V případě dotyku dřeva na dřevo (čelní spoje bez doporučené spáry, spáry mezi prkny, připevnění terasového prkna přímo ke spodní konstrukci) zde dochází k zachycování vody, což po delší době vede ke vzniku hniloby a následnému rozpadu celé terasy.
Správná pokládka
U dřevěných obkladů v exteriéru kolísá vlhkost v průběhu roku ve velmi širokém rozmezí do méně než 10 % a v létě až značně přes 20 %. Jako směrodatnou hodnotu pro montáž přírodního dřeva lze uvádět vlhkost 15±3 %.
Přírodní dřevo ze svého okolí přijímá vlhkost nebo ji odevzdává, což vede k bobtnání či sesychání dřeva. Tato deformace je přímo závislá na rozměrech prkna, proto by se v exteriéru neměla používat prkna širší jak 146 mm. Při maximální změně vlhkosti během roku je tedy nutné počítat s tím, že terasová prkna mohou svůj objem až o 5 % zvětšit či zmenšit. Proto je při pokládce velmi důležitá vzdálenost mezi jednotlivými prkny, jak vedle sebe, tak při napojování do délky (čelní spoj). U prken o šíři 140 mm se doporučují minimální rozestupy 8 mm.
Skvrny na terase
U povrchově neupraveného dřeva v exteriéru musíme mít na paměti, že na takovýchto terasách či v jejich bezprostřední blízkosti se nesmí obrábět kovy. Jemné kovové piliny, které může vítr přenést až do vzdálenosti několika metrů, mohou při dešti způsobit výrazné tmavé skvrny. Toto je častým jevem především u dřevin bohatých na třísloviny, jako jsou modřín a dub.
Shrnutí
Pravidelná údržba, dodržení pravidel pro konstrukci a správná montáž vedou k dlouhodobé životnosti terasy!
Zdroj: terasu.cz
Terasy ze sibiřského modřínu nakoupíte za bezkonkurenční ceny zde...
Patrik Hyka - portál Podlahy.com
Dobrý den, přečetla jsem si váš článek a myslím, že je velmi zajímavý. Chtěla jsem se zeptat, jak si vedou tyto produkty ve srovnání s dřevem od firmy www.au-mex.cz? Dostala jsem od kamaráda na ně doporučení.