Renovace dřevěné podlahy. Ano či ne?

Renovace dřevěné podlahy. Ano či ne?

Máte doma starší parketovou (vlysovou) či dokonce prkennou podlahu?

Věřte, že i hodně zničené parkety mohou opět vypadat jako téměř nové.

A to platí dokonce i pro podlahy více než 100 let staré. Zrenovované dřevěné podlahy můžeme spatřit například při návštěvě různých starých sídel, zámků nebo jiných památek.

Cena takové renovace je ve srovnání s cenou pořízení nové podlahy v zásadě poměrně nízká, a renovaci lze přitom opakovat i několikanásobně.

Při každé renovaci totiž  broušením přicházíme pouze o vrstvu v tloušťce cca 1-2 mm. Množství potřebného odstraněného materiálu ale závisí na stupni poškození podlahy. Někdy stačí odbrousit jen starý a zašlý lak, a jindy i několik mm vlastního dřeva.

Základem rozhodnutí zda renovovat či ne, je zodpovědné posouzení podlahy.

Záleží zejména na stupni poškození povrchu, velikosti spár mezi jednotlivými dílci nebo prkny a na tom, zda se podlaha hýbe nebo dokonce vrže. Významnou roli hraje též citový vztah majitele k podlaze, neboť staré podlahy mají často svůj nezaměnitelný vzhled.

Mírně poškozená dřevěná podlaha
Podlaha je rovná a bez nadměrných deformací dřeva. Vrchní vrstva, ať už lak či olejový vosk,  je mírně poškrábaná, opotřebená a spáry mezi dílci dosahují hodnoty do cca.1 mm. V takovém případě většinou stačí obrousit vrchní vrstvu laku nebo usazených nečistot, podlahu jednou přetmelit, jemně dobrousit a nalakovat nebo přeolejovat.

Tento způsob renovace se většinou vztahuje na třívrstvé podlahy, které nejsou tolik náchylné na deformace a sesychání.

Silně poškozená dřevěná podlaha
To je případ většiny renovovaných podlah. Na parketách jsou vícevrstvé nánosy starých laků a barev, jsou dlouhá léta neudržované, poškrábané, seschlé a často i deformované. Spáry mezi dílci bývají často i 2-3 mm. V takovém případě je nutné velmi hrubé a vícenásobné broušení, které podlahu vyrovná a připraví pro další postup.

Podlaha se poté celoplošně 2-3 krát přetmelí. Ale pozor, tmelení se provádí pouze u podlah bez pohybu. U hýbajících se podlah by v krátké době došlo k vypadání tmelu. Následuje finální jemné dobroušení a nalakování či naolejování podlahy.

Velmi staré, zdeformované, hýbající se a vrzající parkety
S těmi se většinou setkáme při rekonstrukcích starých objektů s dřevěnými stropy, kde býval použitý  tzv. prkenný záklop, na kterém jsou přibité klasické masivní parkety (vlysy). A tady nás většinou čeká celá řada problémů.Taková dřevěná podlaha zpravidla vyžaduje takzvané přeložení parket. Případné chybějící či velmi poškozené vlysy je nutno nahradit novými.

Pokud se potřebný rozměr již nevyrábí, necháme jej zhotovit z odpovídající dřeviny u truhláře. Po přeložení parket následuje obvykle jejich renovace za zvolení postupu jako u silně poškozené dřevěné podlahy.

Dřevěné podlahy v akci najdete zde

Renovace starých dřevěných podlah je velmi odborná činnost, do které byste se rozhodně neměli pouštět sami. Proto doporučujeme raději oslovit podlahářskou firmu.

 

Napsat komentář