Roztoči a koberce - pravda a mýty?
Roztoči a koberce je věčně probírané téma, ale ono je to ve skutečnosti úplně jinak.
Hned pro začátek tohoto článku je třeba vědět, že roztoči v kobercích nežijí.
Nejedná se jen o další názor do diskuze, ale o výzkum opírající se o fakta! Roztoči prostě v kobercích nežijí, není to pro ně vhodné prostředí. Výzkum, který byl prováděn ve specializovaném, uznávaném výzkumném ústavu Aachen Forschungsinstitut e.V. v Německu, toto jednoznačně prokazuje svými výsledky.
Koberce nejsou pro roztoče vhodným prostředím a to proto, že roztoči potřebují vlhko a teplo a hlavně šupinky lidské kůže, které každý z nás produkuje, také se živí plísněmi a organickými látkami ze zásob potravin.
Ty vnímavější z vás už teď říkají slovo lůžkoviny, polštáře, přikrývky (peřiny) matrace postelí, sedacích souprav a křesel, tady všude se roztoči koncentrují mnohonásobně více, něž v ostatních částech domácností. Ale opravdu nejvíce v matracích postelí, kde mají jak teplo, tak i vlhko a potřebnou výživu (šupinky pokožky).
Proč by se roztoči usídlovali v kobercích, když nejvíce potravy naleznou v lůžkovinách, tedy roztoči, kteří žijí v blízkosti člověka a to jsou zejména Pyroglyphidae, nebo také Dermatophagoides, Euroglyphus.
Jen pro zajímavost ztrácí průměrný člověk kolem 1 g kožních šupinek za jeden den. Toto miniaturní množství uživí až 1 milion mikroskopických roztočů o velikosti od 0,2 mm do cca 0,5 mm. Roztoči nejsou vidět pouhým okem pro svou velikost a také protože jsou průsvitní.
Roztoč žijící v průměru 3 až 4 měsíce, za svůj krátký život vyprodukuje až 200 x více exkrementů nežli sám váží. Mají rádi pokojovou teplotu či větší až kolem 26°C. nemají moc rádi světlo a vyžadují větší vlhkost kolem 75%. Pokud vlhkost vzduchu klesne pod 50%, tak je to likviduje, stejně tak teplota nad +55°C a teploty pod nulou.
Zabíjí je také podtlak. Proto se někdy lůžkoviny vysávají v pytlích pomocí podtlaku. Je to jedna z možností likvidace roztočů, ale nečistí to lůžkovinu od jejich zbytků.
Množství roztočů v domácnosti můžou ovlivnit správné, hygienické návyky, také vlhkost prostředí, správné větrání. Nejvíce si roztoči libují v lůžkovinách, které jsou plněny peřím, slámou, vlnou či žíněmi a mořskou trávou, nebo podobnými ryze přírodními materiály. Nejedná se však o pravidlo, spíše vysledované informace. Jako jedno z umělých prostředí, které roztoči také osídlují je i molitan.
Roztoči nám vadí zejména proto, že jsou původci mnoha alergií a kožních onemocnění. Při svém životě a i po ukončení (své mrtvé tělo) přinášejí do interiéru vysušené výměšky, exkrementy a tyto se vážou na domácí prach a tak se šíří po celé domácnosti.
Usušené, zcela miniaturní částice se šíří po celém bytě a proto je třeba zbavovat jak podlahu, tak i nábytek od prachu. Jako dostatečnou obranu se doporučuje veškeré matrace a lůžka čistit a to hloubkovou metodou, pomocí speciálních čistících strojů.
Testy prokázaly, že se roztoči prakticky nenachází v kancelářských prostorách, kde se přitom na podlahách nacházejí koberce. Je to tím, že se tam nenacházejí jejich hlavní, životně důležité součásti domácích interiérů a to postele a lůžkoviny. Jedna matrace může skrývat v sobě až 1 milion roztočů.
Celé je to o tom, že v bytě, kde se pravidelně nevysává podlahová plocha, tedy i koberec, může dojít k tomu, že se exkrementy roztočů šířící se vzduchem společně s prachem dostanou kromě ostatních míst i do koberců a to spádem, pokud se nevětrá a není průvan.
Pokud je částic z roztočů v prostoru dostatečně mnoho, pak může dojít k tomu, že se u vás objeví alergie na prach obsahující výkaly z roztočů. Většina alergenů z roztočů je v postelích, a pokud se prach nevysaje, ale jen používáním bytu zvíří, tak může toto být důvodem ke zdravotním komplikacím.
Řešením je tedy pravidelně interiér zbavovat prachu, pravidelnou osobní a interiérovou hygienou. Dále pravidelným čištěním postelových matrací a také sedaček. Ohledně lůžkovin se kromě praní povlečení doporučuje řádně nechat čistit i samotné “peřiny” či deky a polštáře. Toto všechno podpořte pravidelným, správným větráním interiéru.
Závěrem je tedy fakt, že koberce nejsou zdrojem samotných roztočů a nemusejí se odstraňovat ani z domácností, kde žijí alergici. Jen je třeba se o domácnost správně a dostatečně, pravidelně starat.
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Pon